آفتاب

تفاوت برنج ایرانی و خارجی در چیست؟ کدام یک بهتر است؟خوراک ما ایرانی‌ها اغلب ماده‌ی غذایی به نام برنج است. در خانه هر ایرانی حداقل 10 کیلو برنج وجود دارد که حداقل در هر هفته 3 یا 4 بار غذاهایی مختلف با آن طبخ می‌شود.

در مهمانی‌های خیلی رسمی نیز عموماً این همین محصول است که با انواع کباب‌ها و یا خورش‌های مختلف سرو می‌شود. اما حتماً می‌دانید که هر نوع برنجی هم مناسب نخواهد بود. ذائقه‌ی ما ایرانی‌ها اغلب نمونه‌هایی ایرانی را می‌طلبد. اما امروزه در بازار انواع برندهای خارجی نیز از محصول کشورهای مختلف به‌فروش می‌رسند. گاهاً قیمت این محصولات نسبت به برنج ایرانی ارزان‌تر نیز هستند. حال سؤالی که پیش می‌آید این است که آیا این برنج‌ها از کیفیت برنج ایرانی نیز برخوردار هستند؟! ما در این نوشتار تصمیم داریم تفاوت برنج ایرانی با انواع خارجی را مقایسه کرده و در انتها به این نتیجه برسیم که کدام نوع محصول کیفیت بالاتری خواهد داشت. در نهایت نیز به شما کمک خواهیم کرد تا در تشخیص برنج ایرانی و یا خارجی تبحر پیدا کنید. پس در ادامه با ما باشید.

برنج ایرانی، برنج خارجی

هر کدام از انواع محصولات ایرانی و خارجی خود به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. اگر بخواهیم بگوییم که در میان انواع مختلف برنج ایرانی کدام یک دارای کیفیت بالاتری است، شاید کمی سخت باشد. در کشور ما ایران به دلیل حاصل‌خیزی فراوانی که خاک آن در بخش‌هایی به‌خصوص خطه شمالی کشور دارد، محصول باکیفیتی کاشته و برداشت می‌شود. اما خب بسته به محل کاشت و نوع آب و هوا، محصولات نواحی مختلف تفاوت‌هایی با هم خواهند داشت. انواع برنج ایرانی که در کشور ما وجود دارد عبارتند از:

  • صدری
  • طارم
  • گرد
  • پر محصول

این چهار دسته انواع محصولات ایرانی را شامل می‌شوند که در هر کدام چندین برند مختلف قرار می‌گیرد.

و اما امروزه انواع نمونه‌های خارجی نیز به کشور ما وارد می‌شود. شاید دلیل اصلی آن این باشد که میزان مصرف این محصول در کشور ما از آن جایی که قوت اصلی است بالاست و شاید برنج ایرانی به دلیل قیمت بالاتری هم که دارد، نتواند جواب‌گوی نیاز برنج باشد. بنابراین واردات این محصول به کشور ما زیاد انجام می‌شود. انواع خارجی این خوراک اصلی عبارتند از نمونه‌های پاکستانی، هندی و تایلندی. هر کدام از این دسته بندی‌ها نیز شامل برندهای مختلفی هستند که با توجه به ذائقه و سلیقه فردی، می‌توانند بهتر و یا بدتر باشند.

تفاوت‌های برنج ایرانی و خارجی

برای این که بتوان به این نتیجه رسید که کدام نوع از برنج بهتر است، باید ابتدا تفاوت‌های هر دو محصول را بررسی کرد. اگر بخواهیم برنج ایرانی و خارجی را از نظر شکل ظاهری بررسی کنیم، باید بگوییم که نمونه ایرانی در این مقایسه بازنده است. به این معنا که انواع محصول خارجی، بعد از پخت بسیار قد کشیده و زیباتر از رقیب ایرانی خود هستند. مدت زمان نگهداری نیز در انواع خارجی خیلی طولانی‌تر از همتای ایرانی خواهد بود. برنج ایرانی به خصوص در مکان‌های گرم دوام زیادی ندارد. در محل نگهداری آن باید تمامی جوانب احتیاط را در نظر بگیرید. بعد از پخت نیز شاید خیلی قد نکشد. اما در بررسی تفاوت‌های هر دو محصول، مهم‌ترین نکته ارزش غذایی است.

برنج ایرانی دارای ارزش غذایی بسیار بالایی است. خواصی که در بدن دارد نسبت به نمونه‌های خارجی خیلی بیش‌تر است. ضمن این که گاهی‌اوقات محصول خارجی در برخی از کشورها، با آب‌هایی آلوده هم چون آب فاضلاب آبیاری می‌شوند و در نتیجه می‌توانند برای بدن بسیار مضر باشند. از نظر عطر و بو و قطعاً طعم نیز، برنج ایرانی به هیچ‌وجه قابل مقایسه با نمونه خارجی نیست. تشخیص نمونه ایرانی از نوع خارجی با بوییدن به راحتی قابل انجام است. از حیث هزینه نیز می‌توان گفت نمونه‌های خارجی دارای هزینه‌هایی گاهاً خیلی پایین‌تر از محصول ایرانی هستند. که خب البته بهای طعم و بوی لذیذ و ارزش غذایی بالا یقیناً زیاد خواهد بود.

تشخیص برنج ایرانی

همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، شاید در میان چندین نوع برنج ایرانی، تشخیص نوع بهتر کمی دشوار باشد. اما تشخیص برنج ایرانی از نمونه خارجی خیلی کار سختی نیست. چه از نظر ظاهری و چه بعد از بوییدن می‌توان نمونه ایرانی را از خارجی تشخیص داد. البته راهی دیگر نیز وجود دارد. اگر شما در همان ابتدای خرید این محصول به محلی مراجعه کنید که کاملاً قابل اطمینان باشد، می‌توانید بدون ذره‌ای نگرانی، بهترین نمونه‌ای را که به شما معرفی می‌کنند تهیه کرده و از طعم و بوی آن لذت ببرید. این موضوع که از کجا برنج خود را تهیه کنید، حائز اهمیت بالایی است. به عنوان مثال وب‌سایت برنج تو یک نمونه از کسب وکارهای اینترنتی است که می‌توانید با اطمینان کامل و بدون این که حتی لازم باشد از خانه بیرون بروید، به آن‌ها مراجعه کرده و از بین انواع مختلف برنج ایرانی که به شما ارائه می‌دهند، آن چه را که می‌خواهید انتخاب کنید.

در برنج تو می‌توانید بهترین نمونه‌های برنج ایرانی که محصول شالیزارهای کشورمان ایران هستند را با بالاترین کیفیت و با تضمین تهیه کنید. خرید آنلاین این قوت بدون نیاز به بیرون رفتن از خانه نیز خود می‌تواند یکی از مزیت‌های این شرکت باشد.

آن چه در این جا بدان پرداختیم، بررسی تفاوت نمونه‌های خارجی و محصول ایرانی و راه‌های تشخیص انواع ساخت وطن بود. بعد از بررسی تفاوت‌هایی که دو محصول با هم دارند به این نتیجه رسیدیم که هرچند که شاید برنج ایرانی از نظر ظاهری و هزینه‌های بالا، نسبت به نمونه خارجی ضعف داشته باشد، اما باز هم با ذائقه‌ی ما ایرانی‌ها، همان نمونه ایرانی بهتر سازگار خواهد بود. در انتها از وب‌سایت https://berenjeto.com به‌عنوان محلی که می‌توانید به‌صورت آنلاین و غیر حضوری به آن‌ها مراجعه کرده و بهترین انواع برنج ایرانی را با کیفیتی بالا و قیمتی مناسب تهیه کنید، نام بردیم.