آفتاب

استراتژی پارس نوران شرق، تحول در صنعت روشناییشرکت پارس نوران شرق یکی از قطب‌های تاثیرگزار در صنعت روشنایی، در سال‌های اخیر با تکیه بر پتانسیل داخلی توانسته است تغییر مهمی در عرصه‌ی تولید محصولات روشنایی رقم بزند.

اشتغال‌زایی با ارائه تولیداتی متنوع و قیمت تمام شده پایین‌تر، بازار داخلی را از محصولات روشنایی وارداتی بی‌نیاز کرده است. حرکت در مسیر تولید ملی و توسعه صنعتی در زمینه تولید لوستر و به طور کلی محصولات روشنایی تنها در سایه فعالیت حرفه‌ای و توجه به دانش آکادمیک مدرن در حوزه صنعت و تجارت امکان پذیر است.
یکی از موفقیت‌های پارس نوران شرق صادرات محصولات روشنایی است که علاوه بر تامین نیاز داخلی، بستری مناسب برای اشتغال‌زایی و جلوگیری از خروج ارز ایجاد کرده است. گسترش تقاضای کشورهای مختلف به کالاهای روشنایی ساخت ایران، در سال‌های گذشته به این صنعت رونق بخشیده و این کالا از معدود تولیدات ایرانی است که بیشتر مواد اولیه آن در داخل کشور تامین می‌شود.
در ادامه در رابطه با اهداف و چشم‌اندازهای شرکت پارس نوران شرق در صنعت روشنایی با مدیرعامل این شرکت مهندس محمدرضا موسوی گفتگو کردیم.


مهم‌ترین هدف پارس نوران شرق از راه اندازی خط تولید لوستر در داخل چه بوده است؟

مهندس موسوی: در شرایطی که پتانسیل کافی در داخل به منظور تولید محصولات روشنایی با کیفیت و تنوع مناسب وجود دارد، عملاً اتکا به واردات امری غیرضروری است. با راه‌اندازی  کارخانه‌ی  پارس نوران شرق به اهداف خود یعنی اشتغال‌زایی حداکثری، بی نیاز‌کردن کشور از محصولات روشنایی وارداتی و تولید محصولات روشنایی با بالاترین کیفیت و تنوع، بیش از پیش نزدیک شده‌ایم.
به صورتی که در حال حاضر امکان تولید هر نوع  محصول روشنایی مطابق با نیاز و سلیقه مشتری وجود دارد.

صنایع روشنایی چگونه به اشتغال‌زایی کمک کرده است؟

مهندس موسوی: ایجاد فرصت‌های شغلی در سایه عرضه این محصولات، یکی از مواردی است که با رونق بازار محصولات روشنایی تقویت می‌شود و در شرایطی که یکی از نیازهای اساسی اقتصادی جامعه مربوط به توسعه فرصت‌های شغلی و اشتغال‌زایی است، گسترش هر چه بیشتر فعالیت‌ها در این بخش به اقتصاد کشور کمک می‌کند. در سالیان اخیر، در حوزه تولید محصولات روشنایی به موفقیت‌های بسیاری نائل شدیم که در واقع تمام نیازهای این صنعت، با تولید داخلی تامین می‌شود.
ایده راه‌اندازی خط تولید چه زمانی شکل گرفت و تا به امروز به چه موفقیت‌هایی دست یافته است ؟
مهندس موسوی: در سال 96 ایده ایجاد خط تولید محصولات روشنایی در داخل کشور شکل گرفت که با توجه به جایگاه خاص شرکت پارس نوران شرق در این صنعت، توانستیم در اوایل سال 98 خط تولید این محصولات را  در داخل کشور راه‌اندازی کنیم، به نحوی که هم اکنون در نقطه‌ای قرار داریم که تمام محصولاتی که قبلا از ایتالیا، فرانسه و چین به کشور وارد می‌شد را در داخل کشور با بالاترین کیفیت تولید می‌کنیم.


تولیدات داخلی پارس نوران شرق چگونه با کالاهای وارداتی رقابت می‌کند؟

مهندس موسوی: بدون اغراق می‌توان گفت تولیدات پارس نوران شرق از لحاظ کیفیت، تنوع و رنگ می‌توانند به راحتی در رقابت با کالاهای وارداتی پیروز شوند. این در حالی است که برای تولیدات داخلی نیازهای مشتری داخل بررسی و مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا کاملا منطبق با نیازها و سلایق مردم ایران باشد.
البته کار ما تنها با فروش تولیدات داخلی پایان نیافته است. ارائه خدمات و پشتیبانی توسط پارس نوران شرق نسبت به کالاهای وارداتی به مراتب در سطح بالاتری ارائه می‌شود.
در ادامه مدیر عامل شرکت پارس نوران شرق با اشاره به اینکه استراتژی شرکت برای به دست آوردن سهم بیشتر بازار و رضایت‌مندی بیشتر مشتریان این است که همواره باید درصدد شناسایی نیازها، خواسته‌ها و تقاضای مشتریان خود باشیم.
هرچند اقلام  مرتبط با این حوزه، در قالب نیازهای اساسی قابل تعریف نیست، اما به هر ترتیب عرضه و تولید چنین محصولاتی در بازار ضرورتی است که می‌توان با اتکا به آن روند توسعه صنعت روشنایی را بهبود بخشید.

چشم انداز فعالیت‌های پارس نوران شرق را چگونه می‌بینید؟

مهندس موسوی: فعالیت‌های ما تنها محدود به بازارهای داخلی نخواهد بود. با توجه به اینکه محصولات تولیدی پارس نوران شرق از لحاظ کیفیت، تنوع و به روز بودن توانایی رقابت با محصولات خارجی را دارد، حضور در بازارهای جهانی در آینده‌ای نزدیک کاملا قابل پیش‌بینی است. همین امر موجب افزایش تولید می‌شود که تاثیر به سزایی در اقتصاد کشور و اشتغال‌زایی خواهد داشت.
شرکت پارس نوران شرق به عنوان قطبی تعیین کننده در صنعت روشنایی کشور امید دارد، نماینده شایسته‌ای از سوی ایران در بازارهای جهانی باشد.
برای مشاهده برندهای اروپایی که پارس نوران شرق با آنها همکاری دارد از صفحه برند ایتالیایی و فرانسوی لوستر دیدن کنید.