آفتاب

چگونه کتابخوانی از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می‌کند؟چگونه کتابخوانی از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می‌کند عنوان این مقاله جذاب برای علاقمندان به حوزه پزشکی و کتابخوانی است.

 آلزایمر نامی که این روزها بسیار به گوشمان می خورد، بیماری که بصورت تدریجی حافظه ما را نابود کرده و حتی در بسیاری موارد منجر به مرگ می شود این مقاله سعی داشته تا نگاهی به کلیت این موضوع داشته باشد و در راستای آن یکی از موثرترین راه های مقابله با آلزایمر یعنی کتابخوانی را پیشنهاد دهد. از آنجایی که کتاب و کتابخوانی در بسیاری از موارد زندگی موثر واقع شده است در این مورد هم با مطالاتی که صورت گرفته نتایج مثبتی حاصل شده است. این گردآوری و مقاله توسط فروشگاه کتاب ایران پدید آمده تا بتواند حداقل کمکی در جهت شناخت بهتر این بیماری و راه حلی ساده اما کارآمد ارائه دهد.

آلزایمر چیست؟

با رشد صنعتی شدن کشورها، افزایش آلاینده‌‌ها و افزایش جمعیت کهنسال، تعداد زیادی از مردم دنیا از انواع مختلف اختلالات حافظه رنج می‌برند. حد مزمن و شدید این اختلالات روانی زوال عقل یا دیمِنس   (Dementia) نامیده می شود. شایع ترین علت زوال عقل نیز بیماری آلزایمر است که با از دست دادن سلول‌های عصبی قشر مغز به ویژه در ناحیه هیپوکمپ همراه است. این ناحیه از مغز نقش به سزایی در عملکرد شناختی ما دارد. به همین دلیل است که افراد مبتلا به آلزایمر دچار اختلال در عملکرد شناختی می‌شوند.
خاطرات ما بخش جدایی ناپذیر هویت ماست و آلزایمر – که نوعی بیماری تخریب کننده عصبی است – به خاطرات آسیب می زند. این بیماری سیر پیشرفت سریعی دارد؛ تا جایی که حتی ممکن است شخصیت خود را نیز فراموش کنید. مغز دیگر ارتباطی بین شما با خاطرات، خانواده و دوستانتان ایجاد نخواهد کرد. شما شیوه انجام کارهای ساده و روزمره همچون شیوه راه رفتن، غذا خوردن و انجام نیازهای شخصی خود را فراموش خواهید کرد.
در سال۲۰۰۶، تعداد افراد مبتلا به این بیماری، در سراسر جهان ۲۶.۶ میلیون نفر بود. پیش ‌بینی می شود که این عدد تا سال ۲۰۵۰ چهار برابر شود. آلزایمر در ایالات متحده، ششمین علت اصلی مرگ و میر است؛ اما بیشترین میزان ابتلا به این بیماری، در قاره آسیا وجود دارد. به طوری که ۴۸% متبلایان جهان را به خود اختصاص می دهد.
 از شایع‌ترین عواملی که احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند می‌توان به کهولت سن و ژنتیک اشاره کرد. سایر عوامل در کنار ژنتیک و پیری تشدید کننده های این بیماری هستند. رژیم غذایی نامناسب، عدم فعالیت و مشکلات قلبی – عروقی از جمله این عوامل می باشند.


 فروشگاه کتاب ایران

روز جهانی آلزایمر

۲۱ ام سپتامبر (۳۰ شهریور ماه) به مناسبت روز جهانی آلزایمر نام گذاری شده است. هدف از این نام گذاری ها، اهمیت دادن به مسائل مهم دنیای امروز و آگاهی بخشی های جمعی است.


 فروشگاه کتاب ایران

آیا درمانی برای این بیماری وجود دارد؟

به طور قاطع درمان رسمی و مشخصی برای آلزایمر وجود ندارد، اما داروهایی وجود دارند که علائم آن را کاهش می‌دهند و تحقیقات پیرامون کشف داروی موثر همچنان ادامه دارد. اگرچه درمان‌های فعلی آلزایمر نمی توانند جلوی پیشرفت آن را بگیرند، اما قادر هستند به طور موقت از پیشرفت نشانه های زوال عقل جلوگیری کنند و کیفیت زندگی افراد مبتلا به آلزایمر و مراقبان آنها را بهبود بخشند. از این رو پیشگیری از این بیماری بر درمان آن ارجح است.

آیا بیماری آلزایمر قابل پیشگیری است؟

خبر خوش این است که بله. تغذیه مناسب و ورزش کردن به طور مرتب می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد. اما راه حل دیگری هم وجود دارد که علاوه بر ایجاد لحظاتی مفرح و لذت بخش، مغزتان را نیز تقویت می‌کند. مطالعه کتاب علاوه بر اینکه تجربه زندگی های مختلف را به ارمغان می آورد و به اطلاعات شما می‌افزاید، سلول‌های مغز را نیز به کار می‌گیرد و آن‌ها را مجبور به ارتباط گیری با سلو‌های عصبی دیگر می‌کند که نتیجه آن تقویت سیناپس‌های سیستم عصبی در مغز است.

چگونه کتابخوانی از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می‌کند؟

چگونه کتابخوانی از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می‌کند سوالی بود که در ایتدای مقاله مطرح شد کتابخوانی یکی از فعالیت هایی است که برای جلوگیری از بیماری آلزایمر توصیه می شود. همه ما می دانیم که خواندن کتاب مغز را فعال نگه می دارد و همانطور که به کار گرفتن هر عضله ای در بدن آن را قوی تر می‌کند، فعایت مغز نیز ذهن شما را فعال تر نگاه می‌دارد. هنگامی که مطلبی را در یک کتاب یا مجله می‌خوانید، در واقع از قسمت‌های مختلف مغزتان استفاده می‌کنید. در واقع عده ای مطالعه را ژیمناستیک مغز می‌دانند. نتایج حاصل از تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که مطالعه و خواندن کتاب تاثیر به سزایی در فرآیند فکر کردن دارد و تمرینی موثری برای مغز محسوب می شود.
زمانی که کتابی را می‌خوانید، در واقع در حال برقراری ارتباط بین محتوای آن و زندگی واقعی خود هستید. این ارتباط یک نوع تمرین برای مغزتان به حساب می‌آید.
در این راستا فروشگاه اینترنتی ایران بوک مجموعه ای از کتاب های داستانی غنی به زبان های مختلف فراهم آورده است تا فعالیت ذهنی خود و عزیزانتان را به طور مستمر حفظ نموده و تقویت کنید.


 فروشگاه کتاب ایران

بهترین کتاب برای جلوگیری از آلزایمر چیست؟

بهترین نتیجه از کتابی حاصل خواهد شد که ذهن شما را درگیر کند و به اصطلاح چالش برانگیز باشد. ممکن است افرادی مطالعه را صرفا خواندن متنی از روی کاغذ بدانند، اما باید بدانید که در این صورت آن نتیجه دلخواهی را که به دنبالش هستید، به دست نخواهید آورد.
تعدادی از متخصصین کتابخوانی و افراد متبحر در  در زمینه‌های موسیقی و هنر، با پزشکان و متخصصین علوم اعصاب همراه شدند تا به پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر کمک کنند.  نتایج حاصل از تحقیقی که در رابطه با تاثیر مطالعه بر کاهش اختلالات شناختی انجام شد، ثابت کرد افرادی که در اواخر زندگی به فعالیت مکرر ذهنی مشغول بودند نیز دچار افت ذهنی شدند اما این میزان ۳۲% کمتر از افراد با فعالیت متوسط بود. در همین راستا اقرادی که فعالیت ذهنی ناچیزی داشتند، ۴۸% بیشتر از گروهی که فعایت ذهنی متوسط داشتند، از اختلال عملکرد شناختی و حافظه رنج می‌بردند.
خبر جالب این است که اخیرا تعدادی ازکتابداران در ایالات متحده آمریکا استخدام شده اند تا برای افراد مبتلا به آلزایمر کتاب‌هایی بخوانند که به بهبود علائم بیماری آن ها کمک کند.
منبع : فروشگاه کتاب ایران