آفتاب

کفالت سربازی شامل چه کسانی می شود؟قوانین مختلفی در سازمان نظام وظیفه وجود دارند که هر کدام از آن ها اهمیت مخصوص به خود را دارند. از جمله این قوانین می توانیم به کفالت سربازی اشاره داشته باشیم که بسیار کاربردی بوده و نکات مختلفی را به خود اختصاص داده است.

همانطور که می دانیم در راه سربازی پیچ و خم های مختلفی وجود دارند و خیلی از افراد نمی توانند آن ها را تحمل کنند؛ به همین علت به دنبال راه هایی هستند تا با استفاده از آن ها بتوانند معافیت خود را دریافت کنند.
از این رو سازمان نظام وظیفه با قرار دادن راه های مختلف پیش روی این افراد، سعی کرده است تا حدودی از مشکلات و سختی هایی که ممکن است وجود داشته باشند را کاهش دهد. افرادی که می خواهند از طریق کفالت سربازی معافیت خود را دریافت کنند، باید با قوانین و زیر مجموعه های آن آشنایی داشته باشند. به همین علت قصد داریم تا در ادامه این مطلب به بررسی کامل تری از این موضوع بپردازیم. پس تا انتها دنبال کننده ما باشید.

انواع دسته بندی کفالت سربازی

به طور کلی کفالت های سربازی به دو دسته مختلف تقسیم بندی می شوند. این دو دسته بسیار کلی بوده که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت ولی اگر بخواهیم به صورت جزئی تر این موضوع را باز کنیم، می توانیم به گزینه های زیر اشاره داشته باشیم:
●    دریافت معافیت کفالت به علت پدر بیمار و ناتوان
●    دریافت معافیت کفالت به علت سن بالای پدر
●    دریافت معافیت کفالت به علت بیوه بودن مادر
●    دریافت معافیت کفالت به علت مادر طلاق گرفته و جدا شده
●    دریافت معافیت کفالت به علت خواه
●    دریافت معافیت کفالت به علت داشتن همسر بیمار
●    دریافت معافیت کفالت به علت بدون فرزند بودن مادر
●    دریافت معافیت کفالت به علت تک پسر بودن در خانواده
●    دریافت معافیت کفالت به علت بردار صغیر
●    دریافت معافیت کفالت به علت پدربزرگ
●    دریافت معافیت کفالت به علت برادر بزرگ و کبیر بودن
●    دریافت معافیت کفالت به علت داشتن فرزند بدون مادر
موارد ذکر شده از کلی ترین انواع کفالت های سربازی به شمار می روند که افراد با کمک آن ها می توانند معافیت دریافت کنند. در ادامه به بررسی گسترده تری از این موضوع خواهیم پرداخت. همچنین اگر می خواهید اطلاعات جامع تری را از معافیت کفالت به دست بیاورید، کافیست بر روی لینک کلیک کنید.

دسته اول کفالت های سربازی شامل چه گزینه هایی می شوند؟

دنیای کفالت ها بسیار ناشناخته بوده و دارای قوانین بسیار پیچیده ای است که شاید هر کسی با آن ها آشنایی نداشته باشد. این قوانین مربوط به دسته بندی های مختلفی می شوند که دسته بندی اول گزینه ها و شرایط زیر را به خود اختصاص داده اند:
●    در صورتی که پدر فرد بالای 70 سال سن داشته باشد
●    اگر فرد تنها پسر 18 ساله باشد و او باید از پدر خود مراقبت و نگهداری کند؛ این مورد باید به تشخیص نظام پزشکی برسد
●    تنها فرزند پسری باشد که بالای 18 سال داشته و پدر او فوت کرده و باید از مادر خود مراقبت کند
●    تنها برادر تنی بوده که باید مسئولیت تمامی خواهران را به دوش بکشد
●    تنها سرپرست خانواده با سن 18 سال باشد

دسته دوم کفالت سربازی شامل چه گزینه هایی می شوند؟

دسته دوم نیز متفاوت با دسته اول بوده و شرایط خاص خودش را دارد که از آن ها می توانیم به گزینه های زیر اشاره داشته باشیم:
●    تنها نوه پسری بالا 18 سال باشد که اطرافیان او نیازمند نگهداری و مراقبت باشند
●    تنها مراقب و نگهدارنده از جده ای باشد که فرزند یا شوهر ندارد
●    فردی که ازدواج کرده و ثمره این ازدواج فرزند بوده ولی همسر فوت کرده است
●    اگر سرباز در حین انجام وظیفه فوت کرده باشد، در آن صورت یکی از فرزندان او می توانند معافیت سربازی را دریافتی کنند
●    پدربزرگ و مادربزرگ فرد مذکور نوه دیگری که سن بالای 18 سال داشته باشند، ندارند
●    اگر فرزند آن ها ناتوان باشد، می توانند از کفالت سربازی استفاده کنند

کفالت مادر؛ از مرسوم ترین کفالت های سربازی

یکی از مرسوم ترین کفالت ها کفالت مادر مطلقه می باشد که حتما باید 30 ماه از مدت طلاق گذشته باشد تا معافیت دایم صادر شود در غیر این صورت تا رسیدن به زمان 30 ماه سازمان نظام وظیفه معافیت موقت صادر می کند.

کفیل پدر از کار افتاده

اگر پدر و مادری طلاق نگیرند ولی پدر به عنوان سرپرست خانواده بیماری لاعلاج یا سختی داشته باشد یا از کار افتاده باشد فرزندش میتواند کفیل او شود و از خدمت سربازی معاف شود.تاکید میکنم در این مورد هم تک پسر بالای 18 سال بودن و نداشتن غیبت امری بدیهی است.


 کفالت سربازی

کفالت سربازی در صورت پوشش دائمی ارگان های حمایتی

در حالت دیگری از معافیت کفالت اگر پدر و مادری طلاق نگرفته باشند و پدر هم بیش از یک پسر داشته باشد در صورتی که سرپرست خانواده تحت پوشش دایمی یکی از ارگان های حمایتی کمیته امداد یا بهزیستی باشد یکی از پسرها در صورت نداشتن غیبت میتواند از طریق کفالت از خدمت سربازی معاف شود.
کفالت پدر بزرگ، مادر بزرگ، عمه، خاله، دایی و...
کفالت پدر بزرگ، مادر بزرگ، عمه، خاله، دایی و ... که جز فامیل و بستگان محسوب میشوند نوع دیگری از کفالت است که بسیار نادر میباشد چرا که شخصی که قرار است کفالتش بر عهده گرفته شود نباید فرزند،خواهر،برادر داشته باشد در واقع جز شخص مشمول کسی را نداشته باشد.

کفالت همسر معلول؛ نوع دیگری از کفالت سربازی

کفالت همسر معلول با گذشت 5 سال از ازدواج جهت دریافت معافیت امکان پذیر هست.این نوع کفالت هم بسیار نادر هست اما سازمان نظام وظیفه عمومی پیشبینی چنین مواردی هم کرده است.


 کفالت سربازی

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا به بررسی انواع کفالت سربازی بپردازیم. هر یک از افراد به دنبال روش هایی هستند تا با کمک آن ها بتوانند معافیت دائم خود را دریافت کنند. از جمله این راه ها، همانطور که اشاره شد قوانین مربوط به کفالت است. برای استفاده از این قوانین فرد باید دارای شرایط خاصی باشد که در این مطلب به صورت جامع به بررسی آن ها پرداختیم.وبگردی