آفتاب

پمپ چیست و چه کاربردی دارد؟پمپ یک دستگاه مکانیکی است که از آن برای انتقال مایعات مختلف از مکانی به مکان دیگر استفاده می کند. این یک دستگاه هیدرولیک است که مایعات را از سطوح پایین به سطوح بالا برده، مایعات را از مناطق کم فشار به مناطق با فشار بالا منتقل می کند.

پمپ آب یکی از اجزای لاینفک ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری است که نقش بسزایی در رفاه حال افراد ایفا می‌کند. البته این دستگاه مهم انواع مختلفی دارد و برای کشاورزی و آبیاری هم به کار گرفته می‌شود. انواع پمپ عملکردی یکسان دارند، اما بسته به نوع کاربری و قدرت متفاوت می‌باشند. این دستگاه‌ها کاردکردی برای هدایت آب از منبع به لوله کشی‌های شهری یا آبیاری مناطق کشاورزی دارند و نیروی کار خود را از برق و گازوئیل یا بنزین دریافت می‌کنند.

پمپ یک دستگاه مکانیکی است که از آن برای انتقال مایعات مختلف از مکانی به مکان دیگر استفاده می کند. این یک دستگاه هیدرولیک است که مایعات را از سطوح پایین به سطوح بالا برده، مایعات را از مناطق کم فشار به مناطق با فشار بالا منتقل می کند. پمپ با تبدیل انرژی مکانیکی سیال به انرژی فشار (انرژی هیدرولیک) سیال را منتقل می کند. پمپ هیدرولیک همچنین می تواند در فرایندهایی که نیاز به فشار هیدرولیک بالا دارند مورد استفاده قرار گیرد. عملکرد پمپ مشابه کمپرسور است. تفاوت اصلی آنها در استفاده از مایعات مختلف کار است.

اگر چه عموم مردم از کاربرد پمپ و انواع آن اطلاعات کافی دارند، اما ممکن است به صورت دقیق و اصولی انواع مختلف این دستگاه پرکاربرد در بازار را نشناسند. بنابراین اگر نیاز به خرید پمپ دارید، ادامه‌ی این مطلب را با دقت مطالعه کنید.

پمپ، یک دستگاه کاربردی و قابل تعمیر

عملکرد این دستگاه برای اماکن مختلف در واقع مزیت آن محسوب می‌شود؛ چرا که به کمک پمپ‌ها آب به راحتی در اختیار افراد قرار گرفته و از نعمت آب بهره‌مند خواهند شد. بنابراین بدیهی است که کاربرد پمپ و سلامت آن در حین کار برای ساکنین یک ساختمان مسکونی یا اداری و... بسیار بسیار حائز اهمیت می‌باشد. نکته‌ی مهم و قابل توجه دیگر در رابطه با این دستگاه‌ها آن است که اگر به هر علتی عملکرد دستگاه دچار اختلال شود، به راحتی قابل تعمیر خواهد بود.

افراد متخصصی که به عنوان تکنسین تأسیسات ساختمان و تعمیرکار پمپ کار می‌کنند، با شناخت دقیق اجزا پمپ می‌توانند مشکلات احتمالی دستگاه را حل کنند. عموماً اجزاء پمپ‌ها بسته به نوع و مدلی که دارند متفاوت است که افراد متخصص در این زمینه با دوره‌ها و تجربیاتی که دارند به راحتی به نحوه کار هر یک از اجزا پمپ اذعان داشته و توانایی تعمیر دستگاه را دارند.

پرکاربرد‌ترین انواع پمپ را بشناسید!

همانطور که گفته شد، این دستگاه مکنده‌ی آب که نقشی تعیین کننده دارد، برای کاربری‌های مختلف در انواع متفاوتی طراحی و تولید شده است. مسلماً کاربرد هر یک از دستگاه‌های پمپ مختص فضای خاصی است که در زمان خرید می‌بایست به آن توجه شود. از جمله مهم‌ترین انواع پمپ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سانتریفیوژ: این دسته از پمپ‌ها دارای یک یا چند پروانه هستند و علاوه بر آب برای مکش و جا به جا کردن مایعات دیگر هم کاربرد دارند. سرعت جریان سانتریفیوژها به نسبت سایر انواع بالاتر بوده و برای مشاغل مختلف صنعتی هم کاربرد خواهد داشت. از این دستگاه برای جا به جا کردن روغن‌های رقیق هم می‌توان استفاده کرد، البته برای خرید می‌بایست به تعداد پروانه‌های پمپ سانتریفیوژ بسته به نوع مصرف خود توجه داشته باشید.
 2. جریان محور: پمپ‌های جریان محوری نوع دیگری از دستگاه‌ها می‌باشند که اختصاصاً برای آب گرفتن از رودخانه‌ها، دریا و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. پمپ جریان محوری در زملن بروز سیل می‌تواند به کمک مسئولین بیاید و آب را به راحتی جا به جا کند. لازم است بدانید این دستگاه قابل تنظیم در بالاترین یا پایین‌ترین سرعت هد می‌باشد، بنابراین با قاطعیت می‌توان گفت از مدل جریان محور برای زمین‌های زراعی برنج و... می‌توان استفاده کرد.
 3. بوستر: سازندگان این نوع از دستگاه‌ را هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی تولید و عرضه می‌کنند تا افراد بسته به نوع نیاز خود بتوانند از آن استفاده نمایند. بوستر پمپ‌ها که معمولاً بسته به نیاز مشتری دارای طبقات نیز می‌باشند برای توزیع آب شرب مصرفی، تقویت دستگاه آب سرد کن، آبیاری زمین‌های کشاورزی و.... پرکاربرد خواهند بود.
 4. آب سرد: کاربرد پمپ آب سرد بسیار خاص است و صنایع مختلف مناسب خواهد بود، قدرت این دستگاه برای تحمل دمای بسیار پایین زبانزد است که این ویژگی به سبب نوع جنس بدنه و سیستم داخلی دستگاه می‌باشد. بنابراین این مدل از انواع پمپ کارردهای خاص و بسیار عالی خواهد داشت.
 5. مکش از ته: پمپ مکش از ته که به پمپ غرقابی هم معروف است، از مشهورترین انواع پمپ‌ها هستند که برای لجن کش‌ها و کفکش‌ها به کار برده می‌شوند. این دستگاه‌های کاربردی که بسیاری از معضلات و مشکلات زندگی شخصی افراد را حل می‌کنند می‌توانند مایعات کثیف یا تمیز را جا به جا کنند.

بنابراین به وضوح روشن است، زمانی که تصمیم به خرید پمپ می‌گیرید حتماً می‌بایست نوع کاربری و نیاز خود را مشخص کنید تا دستگاهی با کاربرد مناسب به شما ارائه شود. کاربرد پمپ در هر نوعی متفاوت است و اگر انتخاب و خریدی درست صورت بگیرید از استفاده کردن آن احسا آرامش خواهید کرد.

سوالات متداول پمپ

عملکرد پمپ چیست؟

یک پمپ برای انتقال مایعات از یک مکان به مکان دیگر استفاده می کند. پمپ فقط جریان سیال را تولید می کند و فشار تولید نمی کن.  در واقع یک پمپ فقط جریان مایع لازم را برای ایجاد فشار تولید می کند که کمک می کند مایع را از مکانی به مکان دیگر منتقل کند.

انواع مختلف پمپ ها چیست؟

 • پمپ های رفت و برگشتی
 • پمپ های پیستونی
 • پمپ های پیستونی
 • پمپ های گریز از مرکز
 • پمپ های دوار
 • پمپ های شناور
 • پمپ های جریان محوری
 • پمپ های خودکار
 • پمپ های لوب چرخشی
 • پمپ های افقی
 • پمپ های عمودی

چرا پمپ های آب خراب می شوند؟

پمپ آب به دلیل عدم تعادل شاخه پمپ یا فرسایش داخل سیستم خنک کننده از کار می افتد. اما در بیشتر موارد، پمپ های آب به دلیل نشتی محور آسیب می بینند.

دو نوع اصلی پمپ چیست؟

پمپ دارای دو نوع اصلی است:

 • پمپ جابجایی مثبت
 • پمپ پویا

پمپ برای چه مواردی استفاده می شود؟

پمپ ها  برای سیستم های آبیاری، نیروگاه ها، سیستم های تصفیه فاضلاب، صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، صنایع کود و غیره استفاده می شود.

خرید پمپ را جدی بگیرید!

اگرچه مطالب فوق به درستی تنوع بالای این دستگاه کاربردی را بیان کرده است، اما برای خرید پمپ می‌بایست فروشگاه‌هایی را انتخاب کنید که قدرت ارائه شرح کارکرد دستگاه‌ها و عملکرد آن را داشته باشند. به بیان دیگر برای تجربه‌ی یک خرید مطمئن و دقیق می‌بایست مشاوره پیش از خرید دریافت کنید. لازم به ذکر است که قیمت هر مدل از انواع پمپ‌ها بستگی به مدل آن و نوعی کاربری دستگاه خواهد داشت که فروشندگان اطلاعات دقیق‌تری در این زمینه خواهند داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید پمپ  می توانید اینجا کلیک کنید.