آفتاب

فک پلاک ماشین چیست؟فرض کنید شما به تازگی ماشینی را از نمایندگی خریداری کرده اید در این صورت علمیات نصب پلاک را برای شما توسط پلیس انجام میشود به راحتی مراحل این کار انجام میشود

حالا تصور براینکه شما ماشین خود را از شخص دیگری خریداری کرده اید ودر این صورت نیاز مبرم به فک پلاک دارید و باید عملیات تعویض پلاک یا فک پلاک ماشین را انجام بدهید تا بتوانید مالکیت تمام و کمال خودرو را بنام خود ثبت رسانید.
 

دلایل ضرورت فک پلاک چیست؟

شما بعنوان فروشنده ماشین ملزم به تعویض پلاک هستید در غیر این صورت هرگونه جرم و مشکلات حقوقی که ممکن است پیش بیاید به دلیل اینکه پلاک ماشین بنام خودتان هست قطعا دچار دردسر قضایی خواهید شد و مجرم بحساب می آیید و ممکن است عواقب ناخوشایندی داشته باشد.
بنابراین فک پلاک بسیار امر مهم میباشد همچنین میتوانید از طریق سایت پلیس راهور و با وارد کردن مشخصات صاحب کنونی ماشین این موضوع پیگیری کنید
همچنین میتوانید به مراجعه به پلیس به اضافه 10 و مرکزخدمات الکترونیکی شهرداری از موضوع را پیگیری و بررسی کنید.
چه موقعی به استعلام پلاک خودرو نیاز داریم؟ فک استعلام و شناسایی پلاک خودرو یکی مراحل عقد قراردادهای خرید و فروش ماشین بوده و نادیده گرفتن و غفلت از آن می‌تواند عواقب حقوقی سختی را برای خریدار به همراه داشته باشد.
 اما در چه موقعیتی به استعلام پلاک خودرو نیاز داریم؟
1. زمانی که می‌خواهیم برای خرید ماشین مبایعه ‌نامه امضا کنیم و به فروشنده بیعانه بدهیم. قبل از اینکه به فروشنده بیعانه بدهید حتما پیگیر وضعیت پلاک خودرو باشد تا مبادا خودرو سرقتی یا دزدی نباشد.
2. زمانی که ماشین را به صورت وکالتی خرید می‌کنید. اگرچه ما توصیه می‌کنیم که هرگز خودرو را به صورت وکالتی خریداری نکنید اما اگر به هر دلیلی مجبور به انجام این کار هستید، حتما قبل از دریافت وکالت نسبت به استعلام پلاک خودرو اقدام کنید

مدارک مهم فک پلاک کدام اند؟

•    کپی برابر اصل سند مالکیت خودرو.
•    کپی برابراصل مبایعه نامه فروش خودرو
•    کپی اصل با اصل ضمانت نامه
•    کپی با اصل کارت ملی صاحب ماشین
•    داشتن برگه عدم خلافی
•    اصل بیمه نامه شخص ثالث
•    داشتن کارت معاینه کردن
•    داشتن اصل فیش پرداخت قیمت پلاک براساس تعرفه سامانه دریافت نوبت تعویض پلاک

دو قدم اصلی فک پلاک ماشین چیست؟

در قدم اول میان فروشنده و خریدار ماشین قراردادی نوشته میشود که تمامی مراتبط حقوق  هردو طرف بصورت عادلانه حفظ شود و تمامی اطلاعات درباره ی ماشین مورد معامله قرار گرفته از قبیل مدل . رنگ . نوع سوخت ماشین و هر نوع مشخص دقیق ماشین  باید بصورت جامع  در مبایعه نامه یاقرارداد  ذکر شود
در قدم  ثانی باید مبلغ دقیق که خریدارواریز نموده است به همراه زمان دقیق تحویل ماشین از سوی فروشنده در قرار داد یا همان مبایعه نامه ذکر شود و در دفترخانه رسمی به ثبت برسد.
مراحل فک پلاک به ترتیب شامل
1.    ورود به سایت راهور و ثبت نوبت
2.    رجوع  دفتر اداری راهور و تحویل مدارک
3.    تحویل گواهی بازدید فنی خودرو به ماموربازرسی
4.    تحویل دادن پلاک قدیمی و گرفتن پلاک جدید
5.    واریز مبلغ تعویض پلاک
6.    دریافت ورقه بازید فنی

هزینه فک پلاک در امسال چقدر میباشد؟

هزینه فک پلاک در سال 1400 مبلغ 260 هزار تومان میباشد تقریبا نسبت به سال 1399 کمی مبلغ اففزایش داشته و پرداخت هزینه فک پلاک تنها در صورت پرداخت از طریق کارتخوان معتبر و قانونی میباشد.

ساعت کاری مراکز تعویض پلاک

معمولا مراکز تعویض پلاک از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7 تا 2:30  باز میباشند
و برای روز پنج شنبه از ساعت 7 تا 12 اقدام یه خدمت رسانی می کنند
مبنع: نوبتینو پلتفرم راهنمایی تعویض پلاک اینترنتی