آفتاب

موسیقی چیست؟ بررسی چرایی خوب شدن حال انسان با موسیقیهر چیزی که ریتم و نظم داشته باشد و منظم باشد و ترکیبی باشد موسیقی است مثلاً ترکیب بندی رنگ ها که بسیار لذت بخش است و هرچیزی که نظم داشته باشد مثل جهان هستی که سراسر نظم است، ولی این اصطلاح بین مردم به ساز و آواز معنی می دهد و نظر ما هم همین ساز و آواز است

موسیقی چه بخشی از زندگی شما را تشکیل می دهد؟

موسیقی مورد علاقه خود را چند بار در روز گوش می دهید؟ ایا تا به حال شده است که یک سایت دانلود آهنگ جدید را در گوشی و یا سیستم خود ذخیره کنید تا همیشه آهنگ های بروز را گوش دهید. آیا تا بحال برای فرار از استرس های کاری یا فشارهای زندگی روزمره گوش دادن به موسیقی و یا نواختن ساز را وارد زندگی خود کرده اید؟ یا به بهانه های مختلف چون کمبود زمان و یا رفت و آمد به کلاس، شانس بهره مندی از مزایای آن را از دست داده اید. اگر پاسخ شما مثبت است قطعا براین امر واقف هستید که موسیقی و نواختن ساز موسیقایی از آن دسته هنرهایی است که آرامش روح و روان انسان را فراهم می کند و تاثیری مثبتی بر روی مغز و تقویت حافظه دارد. برای مشاهده چگونگی تاثیر موسیقی و اثرگذاری آن بر روی مغز به صفحه دانلود موزیک ویدئو ملوی در دالفک مراجعه کنید. فراگیری نواختن ساز بسیار به روحیه شما کمک می کند. اصلا اهمیت ندارد که چه قدر در این کار و مهارت پیشرفته خواهید شد. همین که بتوانید بخشی از احساساتتان را از طریق ساز خود بیان کنید و تا حدی از مشغله های روزمره تان کم کنید، ارزشمند خواهد بود.

تأثیر موسیقی بر بهبودی حس‌وحال روانی افراد

یکی از مزایای ثابت‌شده‌ی موسیقی که علم هم مهر تائیدی بر آن زده، تأثیر آن در شادکردن انسان و بهتر کردن حس‌و‌حال روانی افراد است. در یکی از آزمایش‌هایی که به چرایی مسئله‌ی گوش‌دادن افراد به موسیقی پرداخته، پژوهشگران متوجه شدند موسیقی نقش بسیار مهمی در ارتباط انگیزش با حس‌و‌حال انسان‌ها دارد. مشارکت‌کنندگان در این آزمایش اذعان کردند، موسیقی در زمینه‌ی داشتن حال خوب و همچنین افزایش هوشیاری (که دو کارکرد مهم موسیقی هستند) کمک زیادی به آنها کرده است.
یکی دیگر از پژوهش‌های انجام‌شده در این حوزه نشان داد که اگر افراد دانسته (با قصد قبلی) از طریق گوش‌دادن به موسیقی‌های زیبا و مثبت سعی در تقویت روحیه‌ی خود کنند، در کمتر از دو هفته شاهد نتایج مثبت خواهند بود. از افراد شرکت‌کننده در این پژوهش درخواست شد که با قصد قبلی و به‌صورت کاملا هوشیارانه برای تقویت روحیه و حال خوب، به‌مدت دو هفته، روزانه به موسیقی‌های زیبا گوش دهند. از گروه دیگر شرکت‌کنندگان هم خواسته شد، به موسیقی‌های زیبا گوش دهند اما به آنها گفته نشد که این کار را برای حس‌وحال خوب انجام دهند. در پایان پژوهش از شرکت‌کنندگان درخواست شد، درباره‌ی میزان شادی خود صحبت کنند؛ افرادی که به‌صورت کاملا هشیارانه و با استفاده از موسیقی سعی در بهتر کردن حس‌وحال‌شان داشتند، در طی این دو هفته سطح شادی بسیار بیشتری را تجربه کرده بودند.

موسیقی علائم افسردگی را کاهش می دهد

پژوهشگران دریافتند موسیقی درمانی می‌تواند روشی موثر و بی‌ضرر برای انواع اختلالات مانند افسردگی باشد. مطالعه‌ای نشان داد موسیقی درمانی علاوه بر کاهش افسرگی و اضطراب در بیماران دچار بیماری‌های نورولوژیکی مانند زوال عقل، سکته‌ی مغزی و پارکینسون، هیچ عارضه‌ی جانبی به جا نگذاشته بود، یعنی این روش درمانی، بسیار بی‌ضرر و کم ریسک است.
مطالعه‌ی دیگر هم نشان داده که نوع موسیقی نیز مهم است. محققان دریافتند موسیقی کلاسیک و آرامشبخش، بیشترین تاثیر را از جهت تقویت خلق و خو دارد، در حالیکه نوع هوی متال و تکنو، بی‌اثر و حتی مضر است.


 موسیقی چیست

تاریخچه درمان با موسیقی

در یونان قدیم ارتباط نزدیکی بین موسیقی و شفا وجود داشت. این همبستگی به یکی از خدایان یونان به نام «آپولو» شخصیت و شکل داده است. آپولو هم خدای موسیقی و هم خدای طب بود.
یونانیان معتقد بودند که امراض نتیجه عدم هارمونی در وجود فرد است و موسیقی با قدرت روحی و اخلاقی خود می تواند با برگرداندن هارمونی و نظم در بدن سلامتی را برای فرد مورد استفاده به ارمغان آورد. پژوهش های انجام شده، نشان میدهد که غده تالاموس بعنوان مهمترین غده در مغز انسان محرکهای صوتی را به وسیله سیستم های عصبی دریافت و در کنار حافظه و تخیل به آنها پاسخ می دهد. غده هیپوفیز نیز که از غده تالاموس فرمان دریافت می کند به محرکهای صوتی موزون پاسخ میدهد، موجب بروز ترشحاتی میشود که نتیجه آن آزادسازی ماده آرام بخش به نام آندروفین خواهد بود. با توجه به اینکه مهمترین اثر ماده مزبور، تسکین درد در انسان است به سادگی می توان به ارزش موسیقی درمانی که عملا موجبات آزادسازی ماده آندروفین که علاوه بر تسکین درد، موجبات انبساط و شادی را در انسان فراهم میسازد، پی برد.