آفتاب

دکتر مهرداد بختوری، جراح مغز و اعصاب در تهرانجراحی مغز و اعصاب و جراحی دیسک های کمر و گردن، تومورهای مغزی کودکان و بزرگسالان و غیره از حساس ترین عمل های جراحی به حساب می آیند. متاسفانه تشخیص این بیماری ها، به ویژه مشکلات و بیماری های مغزی و نخاعی، با تاخیر صورت گرفته و علائم پنهان آن ها، دیرهنگام بروز بیرونی قابل توجه دارند.

تعداد کمتری از ما عادت به مراجعه به جراح مغز و اعصاب بابت چک آپ دوره ای داریم و تا زمان بروز مشکلات جدی، اقدامی در این زمینه انجام نمی دهیم. اما خوب است که با شناخت علائم ریز و به ظاهر بی اهمیت، نسبت به بیماری های این سرفصل آگاهی پیدا کرده و به موقع برای تشخیص قطعی و شروع درمان، اقدام کنیم. از این روی شناخت بهترین دکتر مغز و اعصاب اهمیت زیادی خواهد داشت.

جراحی دیسک کمر

یکی از رایج ترین مشکلاتی که باعث مراجعه افراد به جراح مغز و اعصاب می شود، فتق دیسک یا دیسک کمر است که با دردهای شدید همراه بوده و زندگی عادی فرد را به نوعی فلج می سازد. بسیاری از افراد با علائم درد شدید کمر یا درد در پاهای خود، به پزشک مراجعه کرده و متوجه دیسک کمر می شوند. با پیشرفته شدن بیماری، میزان دردها نیز افزایش پیدا کرده و کیفیت زندگی فرد را به شدت کاهش می دهد.
گاهی اوقات در روال درمان دیسک کمر با دیسک برآمده روبرو هستیم که معمولا با افزایش سن رخ می دهد. در این حالت دیسک بین مهره ای خشک شده و در واقع مایعات را از دست می دهد. در چنین وضعیتی وخیم شدن اوضاع منجر به شکسته شدن حلقه بیرونی شده و برآمدگی دیسک را ایجاد می کند.
 
برای تشخیص فتق دیسک یا دیسک کمر از روش های مختلفی می توان استفاده کرد که پزشک معالج بسته به شرایط بیمار و تخمین مشکلات وی، از تصویربرداری با اشعه ایکس، ام آر آی یا توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن)، میلوگرام و یا ای ام گلکترومیلوگرام استفاده خواهد کرد. به هر ترتیب با استفاده از یک یا چند روش ترکیبی تشخیصی، پزشک و جراح مشکلات مهره های ستون فقرات را تشخیص قطعی داده و روش های درمانی و احیانا جراحی لازم را اجرا می کند.
همان طور که حدس می زنید دیسک کمر عوارض زیادی دارد که تنها یکی از آن ها دردهای ناحیه کمر خواهد بود. به جز این، فتق دیسک، موجب بی ارادگی در دفع ادرار و حتی مدفوع خواهد شد و به این شکل زندگی اجتماعی فرد را مختل می سازد. از این گذشته با پیشرفته شدن وخامت دیسک و تحت فشار قرار گرفتن ریشه های عصبی کمر، پاها به بی حسی مبتلا شده و چیزی شبیه به فلج در آن ها رخ می دهد. این عارضه با سوزن سوزن شدن پاها آغاز شده و رفته رفته حالت جدی تری به خود می گیرد و حتی ممکن است قدرت راه رفتن را از فرد سلب کند.
لازم به ذکر است که عدم مراجعه به پزشک و فرصت دادن به فتق دیسک برای پیشرفت و وخیم تر شدن به این مورد منجر خواهد شد و در صورتی که به موقع برای تشخیص و درمان های لازم اقدام صورت بگیرد، کمتر شاهد فلج کامل فرد و از دست دادن قدرت کنترل حرکتی هستیم.
 
البته این عوارض به ندرت دیده شده و در شرایط پیشرفته بیماری و در صورت تاخیر قابل توجه در تشخیص و شروع روند درمانی، اتفاق خواهد افتاد. با این حساب بیش از پیش ضرورت تشخیص به موقع و مراجعه به پزشک متخصص، مشخص می گردد.
سخن پایانی
دکتر مهرداد حسین زاده بختوری متولد تهران در دبیرستان خوارزمی تحصیل نموده و دوره دانشگاهی خود را در دانشگاه علوم پزشکی ایران، دوره تخصصی جراحی مغز و اعصاب بیمارستان لقمان حکیم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و به عنوان متخصص جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان دی، عرفان نیایش و بیمارستان فجر حضور گذرانده است.
حوزه های فعالیتی دکتر حسین زاده بختوری متخصص جراحی مغز و اعصاب به شرح زیر است:
جراحی قاعده جمجمه نورواندوسکوپی تومور مغز و تومور هیپوفیز جراحی صرع و تشنج جراحی عروق مغزی جراحی های پیچیده ستون فقرات تومور نخاع
با مراجعه به بهترین جراح و متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات، می توانید در تشخیص بهینه بیماری و درمان و بهبودی آن، قدم های موثری برداشته و در بازگرداندن سلامتی و طول عمر بیمار، موفق ظاهر شوید.