آفتاب

نگاهی به محصولات ام‌وی‌ام در بازار ایراناواسط دهه 80 شمسی وقتی بازار خودرو به‌ دلیل عرضه محصولات تکراری خودروسازان بی‌اندازه کسل‌کننده بود، ناگهان مانند یک پدیده عرض‌اندام کرد.

 خودروهای برند MVM آغازگر حضور محصولات چینی در بازار ایران بودند. مسیری که با تزلزل فراوان شروع شد ولی حالا به پختگی و بلوغ رسیده و با توجه به شرایط فروش متنوع خرید ام‌وی‌ام به گزینه‌های محبوب تبدیل شده است.

شرکت مدیران خودرو با نام تجاری MVM کار خود را در سال 1381 با همکاری چری در ارگ جدید بم آغاز کرد، در ایامی که قیمت خودروهای تولید داخل پایین بود و واردات آزاد خودروهای بحث‌برانگیز چینی جای دفاعی نداشت. اما ام‌وی‌ام نخستین گام را برداشت تا مسیر برای سایر شرکت‌های مشابه هموار شود.

با اینکه اولین تولیدات مدیران خودرو از نظر کیفی بی‌اندازه چالش‌برانگیز و محل انتقادات فراوانی بودند ولی ادعای رقابت با خودروسازان بزرگ داخلی چیزی بود که از عهده کمتر شرکت خصوصی برمی‌آمد. ام‌وی‌ام آرام آرام جای خود را در میان مشتریان باز کرد. نگاهی به روند تولیدات این شرکت نشان می‌دهد که چری نیز به‌عنوان شریک تجاری حمایت قابل توجهی از طرف ایرانی خود داشته است.

در ادامه مدل‌های قدیمی و جدید ام‌وی‌ام در بازار ایران را بررسی می‌کنیم.

ام‌وی‌ام 110

 • سال: 1384 تا 1395

اولین گام مدیران خودرو، چری و البته برند ام‌وی‌ام با همین ها‌چ‌بک مینی‌سایز بود. خودرویی بسیار پرحاشیه که در آن سوی آب‌ها به دلیل اتهام کپی‌برداری از دوو ماتیز درگیر یک پرونده حقوقی شده بود. مدل 110 علیرغم جثه کوچک خود چابک و بسیار نرم بود. اگرچه همان ابتدا مشخص شد که خودروی فوق از نظر ایمنی با چالش‌های روبرو شده است. ام‌وی‌ام 110 اولین خودرویی بود که رسماً به پراید اعلان جنگ کرد. این خودرو در ابتدا دارای یک پیشرانه 800 سی‌سی 3 سیلندر با 51 اسب‌بخار قدرت بود. بعدها مدیران خودرو ویرایش قوی‌تر 1.1 لیتری 4 سیلندر 68 اسب‌بخاری آن را نیز معرفی کرد. مهم‌ترین اتفاق در عمر این خودرو عرضه ویرایش محدود آن با گیربکس اتوماتیک بود.

ام‌وی‌ام 110S

 • سال: 1394 تا 1397

باید قبول کرد که علیرغم تمام انتقادات، ام‌وی‌ام 110 خودروی پرفروشی بود. البته سخت‌گیری نهادهای نظارتی شرکت عرضه‌کننده را بر آن داشت تا نسخه جدیدتر آن را با پسوند S و با تغییرات کلی در زمینه ایمنی تولید کنند. به همین دلیل است که فیس‌لیفت 110 یک سر و گردن از مدل قبلی‌اش بالاتر است. اگرچه تلاش شد تا محصول جدید از نظر آپشنی هم سطحی بالاتر را تجربه کند ولی در نهایت این خودرو دیگر نتوانست در فاز رقابتی با پراید باقی بماند. چری برای MVM 110S یک پیشرانه جدید با حجم یک لیتر ولی با همان آرایش 3 سیلندر در نظر گرفته بود. پیشرانه‌ای که البته 68 اسب‌بخار قدرت تولید می‌کرد.

ام‌وی‌ام 530

 • سال: 1389 تا 1395

بعد از درخشش 110 شرکت سراغ یک سدان رفت. خودرویی به اسم 530 که البته گفته می‌شد چینی‌ها آن را بر اساس نسل ششم نیسان ماکسیما طراحی کرده‌اند. طراحی 530 هرگز چنگی به دل نمی‌زد ولی مشخصات فنی‌اش کاری کرده بود که مشتریان پژو 405 و سمند به سوی آن جلب شوند. برای این خودرو یک پیشرانه 2 لیتری با 139 اسب‌بخار قدرت در نظر گرفته شده بود که البته از بسیاری از خودروهای هم‌رده داخلی خود قوی‌تر نشان می‌داد. البته ضعف جعبه‌دنده باعث شده بود تا شتاب صفر تا صد آن زیر 13 ثانیه نشود.

ام‌وی‌ام 550

 • سال: 1394 تا 1397

سدان 530 ایام پر فراز و نشیبی را سپری کرد تا در نهایت جای خود را به فیس‌لیفت مدرن‌ترش داد. ام‌وی‌ام 550 یکی از معدود سدان‌های اقتصادی ایران بود که گیربکس اتوماتیک داشت. البته نباید فراموش کرد که در ابتدا ویرایش دستی آن عرضه شد. با این حال 550 قافیه را به جک J4 رقیب به دلیل طراحی جذاب و آپشن‌های بیشتر باخت. نکته عجیب درباره فیس‌لیفت 530 حضور همان پیشرانه 2 لیتری ولی با قدرت کمتر 132 اسب‌بخاری بود. این کاهش قدرت را باید در افزایش وزن آن جستجو کرد. اگرچه حالا با نصب یک گیربکس جدیدتر شتاب آن تا 10.5 ثانیه کاهش پیدا کرد.

ام‌وی‌ام 315 صندوقدار

 • سال: 1391 تا 1392

جدیدترین محصول ام‌وی‌ام سدانی بود به اسم 315 که سال 91 وارد بازار شد. خودرویی که یاد و خاطره مشکلات فنی مدل 110 را دوباره زنده کرده بود. از مشکل سیستم تعلیق گرفته تا بحث کیفیت دیسک و صفحه. امید ام‌وی‌ام برای رقابت این خودرو با سدان‌هایی که ایران خودرو تولید می‌کرد، چندان موفقیت‌آمیز نبود. 315 اولین محصول ام‌وی‌ام بود که از نسل جدید پیشرانه‌‌های 1.5 لیتری 107 اسب‌بخار استفاده می‌کرد. ثبت شتاب صفر تا صد 11.8 ثانیه‌ای برای این قلب کوچک جالب توجه بود.

ام‌وی‌ام 315 صندوقدار

 • سال: 1393 تا 1396

به‌روزرسانی 315 صندوقدار تنها با هدف رفع مشکلات قبلی بود. حتی برخی از المان‌های طراحی مانند چراغ‌های عقب نیز دستخوش تغییر شده بود. حتی گفته می‌شد که شرکت از نظر ایمنی نیز در نقاطی مانند در‌ها و اتصالات بدنه ارتقاهایی را انجام داده است. ولی این تغییرات باز هم نتوانست کاری کند که سدان مدیران خودرو باز هم با کاهش فروش مواجه نشود.

ام‌وی‌ام 315 هاچ‌بک

 • سال: 1391 تا 1393

هم‌زمان با تولید 315 صندوق‌دار، مدیران خودرو ویرایش هاچ‌بک آن را نیز عرضه می‌کرد. اما به طرزی عجیب فروش این خودرو در مقایسه با برادرش بهتر و بهتر می‌شد. اگرچه از نظر فنی و آپشنی هیچ تفاوت بین دو خودرو دیده نمی‌شد ولی کاملاً مشخص بود که بازار روی خوشی به مدل هاچ‌بک نشان داده است. این خودرو پس از سال‌ها توانست یکه‌تازی پژو 206 را در بازار به خطر بیاندازد.

ام‌وی‌ام 315 ها‌چ‌بک

 • سال: 1394 تا 1399

نسخه بعدی ام‌وی‌ام 315 هاچ‌بک نیز هم‌زمان با نسخه جدید 315 صندوقدار راهی میدان شد، که درست مانند نمونه قبلی این محصول، با استقبال قابل توجهی از سوی خریداران مواجه شد. البته مجموعه تغییرات در این خودرو محدود بودند. مانند نصب LED روی چراغ عقب و تغییر شکل محفظه مه‌شکن. اگرچه خریداران نسبت به تغییرات نمای جلوی آن تمایل بیشتری از خود نشان دادند.

ام‌وی‌ام 315+ هاچ‌بک

 • سال: 1399 تا کنون

آخرین فیس‌لیفت این خودرو با تغییرات بیشتری به دست مشتریان رسید. تغییر جلوپنجره، تغییر سپر جلو و عقب، اضافه شدن دیفیوزر عقب، گرافیک جدید چراغ‌های جلو و رینگ آلومینیومی جدید. در کابین 315 پلاس نیز اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که به چشم می‌خورد، داشبورد و فرمان جدید خودروست.

ام‌وی‌ام X33

 • سال: 1389 تا 1392

اولین شاسی‌بلند چینی بازار ایران تبدیل به محصولی کاملاً موفق شد. البته در سال‌های بعدی. چراکه این خودرو در ابتدا با مشکلات فنی، ظاهری و مونتاژی بسیاری عرضه می‌شد. حتی طراحی آن نیز چنگی به دل نمی‌زند. برای این خودرو همان پیشرانه اولیه مدل 530 نصب شده بود. یعنی قوای محرکه 2 لیتری 139 اسب‌بخاری. این خودرو غیر از دکمه‌های کنترلی روی فرمان تقریباً آپشن دیگری نداشت.

ام‌وی‌ام X33

 • سال: 1393 تا 1395

اولین فیس‌لیفت X33 در حالی سال 93 وارد میدان شد که بازار خودروی کشور در آستانه میزبانی حجم بزرگی از کراس‌اورهای چینی بود. لیفان X60 و بعدها چانگان CS35 تبدیل به رقبای اصلی X33 جدید شدند. تغییر کلی طراحی داخلی و بیرونی این خودرو مشتریان ناراضی از مدل قبلی را برای خرید دوباره‌اش مجاب کرد. البته هم‌چنان پیشرانه قبلی 2 لیتری 139 اسب‌بخاری روی آن دیده می‌شد.

ام‌وی‌ام X33S

 • سال: 1395 تا کنون

اصرار مدیران خودرو بر ادامه تولید X33 بی‌دلیل نبود. چراکه ویرایش نهایی این کراس‌اور با پسوند S بسیاری از مشکلات قبلی را پوشش داد و تبدیل به یک محصول خانواده‌پسند شد. حالا تمام تولیدات سری X33S با گیربکس اتوماتیک عرضه می‌شدند. در این مدل اصلاحات گسترده‌ای اعمال شد. از نصب آپشن‌ها و عایق‌بندی بهتر گرفته تا آنطور که خود شرکت می‌گوید بهبود 180 ویژگی نسبت به ویرایش دوم.

ام‌وی‌ام X22

 • سال: 1395 تا کنون

یکی از متفاوت‌ترین محصولات مدیران خودرو کراس‌اور کامپکت X22 بود. خودرویی که بر اساس سبک و سیاق مشتریان وارد بازار شده بود. این خودرو در حالی وارد بازار شد که پیش از این لیفان X50 در این کلاس عرض‌اندام می‌کرد. از تابستان 97 مدیران خودرو «پنج آپشن جدید» شامل حسگر فشار باد تایر (TPMS)، کنترل پایداری (ESP)، کنترل کشش (TCS)، کمکی حرکت در سربالایی (HAC) و ترمز کمکی (EBA) را روی تیپ‌های «لاکچری» و «اسپرت اکسلنت» قرار داد.

ام‌وی‌ام X55

 • سال: 1398 تا کنون

جدیدترین عضو خانواده ام‌وی‌ام کراس‌اور سایز متوسطی است به نام X55. خودرویی که از نظر طراحی و مشخصات فنی به کلی با سایر اعضای خانواده فرق می‌کند. بزرگ‌ترین اتفاق این خودرو نصب کردن پیشرانه 1.5 لیتری توربوشارژ با 147 اسب‌بخار قدرت بود. جالب است بدانید در نسخه‌های فول این خودرو نمایشگر 9 اینچی لمسی، سیستم صوتی 6 بانده و دوربین 360 درجه هم تعبیه شده است.وبگردی