آفتاب

عوارض جراحی فک و ریسک های مربوط به آنمتخصص جراح دهان و فک و صورت، به بهترین شکل ممکن اصلاحات نواقص فک را برطرف خواهند كرد. برخی از افراد بر این باورند که جراحی فک ممکن است عوارضی داشته باشد.

 جراحی فک که به آن عمل جراحی ارتوگناتیک(orthognatic surgery) نیز گفته می شود،با اصلاح روابط فکی موجب بهبود سیستم جونده وتصحیح شکل فک ها میگردد.  اگر مشکلات فکی درحدی باشد که تصحیح روابط فکی الزام داشته باشد آنگاه نیاز به انجام جراحی فک پیدا خواهیدکرد.
 در بیشتر موارد، قبل از جراحی و طی فرایند بهبودی پس از جراحی تا زمان بهبودی کامل و تراز شدن، بریس هایی روی دندان قرار می گیرد. متخصص  جراح دهان و فک و صورت، به بهترین شکل ممکن اصلاحات نواقص فک را برطرف خواهند كرد. برخی از افراد بر این باورند که جراحی فک ممکن است عوارضی داشته باشد. در این مطلب ما قصد داریم به طور مفصل به بررسی عوارض جراحی فک بپردازیم. با ما همراه باشید.

دلایل جراحی فک

بهترین زمان جراحی فک بعد از توقف رشد است. جراحی فک جهت رفع مشكلات ناشي از نواقص فک انجام مي گردد:
●    بهبود جویدن که شامل جویدن و گاز گرفتن می شود
●    رفع مشکلات مربوط به گفتار و بلع
●    به حداقل رساندن سایش و خرابی بیش از حد دندان ها
●    مناسب بودن بایت یا مشکلات بسته شدن فک
●    اصلاح عدم تعادل صورت مانند اصلاح عدم تعادل چانه های کوچک، اوربیت ها
●    اصلاح لب ها برای بسته شدن کامل آن ها
●    تسکین و برطرف کردن درد ناشی از اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) و سایر مشکلات فک
●    ترمیم آسیب دیدگی صورت یا نقایص مادرزادی
●    رفع آپنه انسدادی خواب
 

عوارض جراحی فک

در کل باید درنظرداشت که انجام جراحی  بدون عوارض یا باکمترین  عوارض امکان پذیر است  به شرطی که توسط یک پزشک متخصص و با تجربه انجام شود. اما در صورت عدم رعایت مراقبت های پس از جراحی و عدم تبحر پزشک، مشکلات زیر ممکن است رخ دهد:
●    خونریزی
●    عفونت
●    آسیب عصبی
●    شکستگی فک
●    بازگشت فک به حالت اولیه
●    مشکلات مربوط به جای بخیه و درد مفصل فک
●    نیاز به جراحی مجدد
●    نیاز به درمان ریشه دندان
●    از دست دادن بخشی از فک
پس از جراحی، ممکن است، درد و تورم و مشکلات مربوط به غذا خوردن که می تواند با مکمل های غذایی یا مشاوره با یک متخصص تغذیه برطرف شود را تجربه کنید.
البته خوب است بدانید که خونریزی های جزئی، طبیعی است و نباید نگرانی ایجاد کند. اما اگر خونریزی از بینی یعنی خون دماغ شدن، به یک یا دو هفته طول کشید، زنگ خطر است. در کل خونریزی بافت نرم، سبب کبودی می شود که کبودی آرواره ها طبیعی است، اما اگر این کبودی ها به پایین گرده و قفسه سینه گسترش پیدا کند، حاکی از خون ریزی شدید است که باید به سرعت به پزشک مراجعه شود.
بی حسی نیز یکی از مواردی است که پس از جراحی فک رخ می دهد که طی مدت زمان شش ماه، به طور کامل این مشکل برطرف خواهد شد. چنانچه فرد، جراحی اصلاح فک بالایی انجام داده باشد، در بالای دندان های بالای احساس بی حسی خواهد داشت و چنانچه جراحی روی فک پایین او صورت گرفته باشد، فرد در لب پایین و چانه احساس بی حسی دارد. رفته رفته فرد احساس سوزن سوزن شدن در این نواحی پیدا کرده و به بهبودی کامل می رسد.
مانند هر جراحی زیبایی دیگری چون ایمپلنت دندان، ممکن است فرد دچار عفونت شود که البته با رعایت نکات بهداشتی و مراقبت های پس از عمل، این امکان را به حداقل می رسد. اما برای بهبود سریع برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز خواهد شد تا مشکل رفع گردد.
 
چند نکته
برای جلوگیری از بروز عوارض جراحی فک ،  جراحی فک توسط متخصص جراحی دهان فک وصورت  انجام شود. همچنین خوب است بدانید که این جراحی با بیهوشی عمومی و در بیمارستان انجام خواهد شد و معمولا به یک الی نهایتا دوروز بستری در بیمارستان نیاز خواهد بود.
جراحی  در داخل دهان انجام میشود، بنابراین هیچ جای زخمی روی صورت، روی چانه، فک یا اطراف دهان دیده نخواهد شد. با این حال، گاهی اوقات ممکن است برش های کوچکی در خارج از دهان شما انجام شود.
برای انجام این عمل جراحی، پزشک متخصص شما، در استخوان فک، بریدگی هایی ایجاد می کند تا آن ها را در موقعیت درست قرار دهد. پس از تکمیل این کار، ممکن است از صفحات کوچک استخوانی و ... برای محکم نگه داشتن استخوان ها در موقعیت جدید استفاده نماید. تمامی این ها رفته رفته و به مرور زمان در ساختار استخوان ادغام خواهند شد.
در بعضی موارد ممکن است استخوان اضافی به فک اضافه شود که در این حالت جراح استخوان را از لگن، پا یا دنده شما برداشته و با پلاک و پیچ در جای صحيح فک، محکم می نماید. در موارد دیگر، ممکن است برای ایجاد تناسب بهتر در صورت، استخوان ها تغییر شکل داده شوند.
سخن پایانی
همان طور که می دانید، برخی از افراد به طور مادرزاد، با مشکلات و نواقص مربوط به فک به دنیا می آیند. گاهی نیز ممکن است بر اثر اتفاقاتی، به فک آسیب های جدی وارد شده و نقص پیدا کند. برای رفع این مشکلات، می توانید با مراجعه به بهترین جراح زیبایی، اصلاحات لازم را روی فک و چانه خود انجام داده و ظاهر خود را تغییر دهید. جهت دریافت وقت ویزیت حضوری از  دکتر مهدی سزاوار، به عنوان يكي از بهترين متخصصين جراحي فك دهان و صورت در تهران، با شماره 02188784967 تماس حاصل نمایید.