آفتاب

کامپوزیت دندان چیست؟کامپوزیت دندان در واقع ترکیبی از مواد زمینه ای هستند که به واسطه ترکیب شدن با ذراتی مثل فیلر سبب می شود که استحکام بالایی ایجاد شود.

در واقع یک ترکیب خمیری شکل ایجاد می شود و از تابش نور در طول موج خاص استفاده می شود که به صورت سفت و سخت است. پس از سفت شدن نیز پولیش مناسب صورت می گیرد تا در دهان سبب اذیت شخص نشود و کار با آن طبیعی باشد.
یکی از کاربردهای اصلی کامپوزیت دندان برای پر کردن دندان های خالی است. در واقع ماده خمیری شکل به عنوان ماده پر کننده دندان شما استفاده می شود. گاه نیز کسانی که از رنگ دندان خود ناراضی هستند با رنگ کامپوزیت دندان مورد نظر خود می توانند، دندان هایی زیباتر و جذاب تر داشته باشند. این روش تقریباً بدون ضرر است. این روکش ها سطح جلوی دندان را پوشش می دهد و نیازی به تراش ندارند.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

لمینت های سرامیکی و کامپوزیت دندان هر دو سبب می شود که زردی و بد فرمی دندان برطرف شود و به طراحی لبخند کمک می کند. این دو مورد می توانند در رنگ های دلخواه اجرا شوند یعنی از همرنگ دندان تا بسیار سفید قابل اجرا هستند.
لمینت به این صورت است که دندان تراش داده می شود و قالبگیری توسط لابراتوار انجام می شود و در نهایت دندانپزشک آن را به دندان می چسباند. این درمان بین دو الی سه هفته زمان نیاز دارد. معمولاً قالبگیری و ساخت پروتزهای موقت شروع می شود و معمولاً سه الی چهار ساعت طول می کشد و موقعیت چسباندن نیز بین دو الی سه ساعت زمان نیاز دارد.
ونیر کامپوزیت ها معمولاً در همان جلسه فرم داده می شود و حدوداً 5 ساعت برای هر فک زمان نیاز است و نیاز به تراش دندان و قالب گیری ندارد. کامپوزیت دندان در صورتی که از ماده خوب استفاده شود سبب التهاب و بد بویی دهان نمی شود.

تفاوت کامپوزیت دندان و لمینت در یک نگاه

1-   تفاوت در جنس مواد استفاده شده
2-   زمان مورد نیاز برای ساخت لمینت بیش از دو هفته است اما برای کامپوزیت برای هر فک یک جلسه کافیست.
3-   در روش لمینت سرامیکی نیاز به تراش و قالبگیری است.
4-   در روش کامپوزیت نیاز به تراش و قالبگیری نیست.
5-   در روش لمینت سرامیکی نیاز به پولیش وجود ندارد.
6-   در روش کامپوزیت دندان، نیاز به پالیش در فاصله زمانی یک سال یا بیشتر است.
7-   عدم امکان ترمیم در لمینت سرامیکی وجود دارد و در صورت لب پر شدن نیاز به تعویض کل تاج دندان است.
8-   کامپوزیت ونیر در زمینه لب پری برای ترمیم مناسب است.

درمان عفونت دندان


برای درمان عفونت دندان به طور کلی دو روش درمانی خانگی و کلینیکی وجود دارد. در روش کلینیکی پزشک برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می کند و در صورتی که وضعیت عفونت گسترده باشد به او آنتی بیوتیک وریدی تزریق می شود. به هر حال نیاز است که دوره مشخص طی شود تا عفونت طی شود و مصرف آنتی بیوتیک باید دقیقاً سر وقت صورت بگیرد در غیر این صورت مشکلات زیادی ایجاد می کند و شخص باید تا آخر استفاده از آنتی بیوتیک را ادامه دهد.


 کامپوزیت دندان

علائم عفونت دندان

دندان در حالی که آبسه کند و دچار ورم شده باشد معمولاً با درد همراه است و فرد می گوید که دندانش عفونت دارد. از دیگر علائمی که مربوط به عفونت دندان است، طعم بد دهان است یعنی هنوز عفونت به حدی نرسیده که به صورت ظاهری مشخص باشد و اما دهان همیشه طعم بدی دارد. مورد دیگر از عفونت دندان مربوط به تب است یعنی دمای بدن بسیار بالا می رود و بدن شخص داغ می شود و احساس تب ایجاد می شود.
گاه عفونت دندان ها حالت نهفته دارند به طوری که فرد مدام از درد گوش شکایت می کند به این ترتیب فکر می کند که باید به گوش پزشک مراجعه نماید. از سوی دیگر نیز دیده می شود که دندان ها سبب بروز سردرد می شوند به طوری که شخص از نظر درد سر دچار مشکل است. اما در اصل دندان ها عفونتی شده اند.
از دیگر علائم مربوط به دردهای دندانی حساسیت شدید به غذاها و نوشیدنی های سرد یا داغ است. همینطور فرد احساس ناخوشایند کلی دارد و یا دهان خود را به سختی باز می کند و بلع او سخت می شود و یا دچار بی خوابی می شود. درد نشانه اصلی عفونت دندان است که به صورت ضربانی و تپنده است و ناگهانی آغاز می شود و رفته رفته شدیدتر می شود و در نهایت به استخوان های فک و گردن هم انتقال می یابد

رشته دندانپزشکی

وظیفه اصلی که برای یک دندانپزشک تعریف می شود تشخیص و همینطور درمان بیماری های دهان و دندان است. دندانسازی بخش جداگانه ای از دندانپزشکی محسوب می شود. دندانپزشکی یک علم تخصصی محسوب می شود که وظیفه دارد به سلامت دهان و دندان کمک نماید و همینطور جلوگیری پیشرفت بیماری های مربوط به دهان و دندان را بیگرد.
رشته دندانپزشکی شامل دو دوره جداگانه است که مشهور به دوره های دو ساله و چهار ساله است. در دو سال اول دانشجو یک سری واحدهای مربوط به علوم پایه را پشت سر می گذارد مثلاً دروس بیوشیمی، بافت شناسی، ژنتیک، میکروب شناسی و پاتولوژی و ایمنی شناسی. پس از دو سال در انحان سراسری علوم پایه قبول می شود و وارد دوره تخصص دندانپزشکی می شود.

موضوعی که برای رشته دندانپزشکی مطرح است داشتن دستانی قوی و ماهر است و این کار به طور کلی عملی و تکنیکی محسوب می شود.


 کامپوزیت دندان

دوره تخصصی دندانپزشکی

می دانیم که در رشته دندانپزشکی و البته بسیاری از رشته های دیگر، بخش عملی مهمتر از تئوری است. برخی دوره های تخصصی وجود دارد تا دندانپزشک بتواند به مباحث تئوری که یاد گرفته است تسلط کافی پیدا نماید. در این دوره ها ابزارهای دندانپزشکی به طور دقیق بررسی شود. کارایی دستیار بیشتر می شود. خطاهای احتمالی دندانپزشک به حداقل می رسد. ریسک های پزشکی محدود می شود. روند درمان برای پزشک سریعتر می شود. این دوره ها به صورتی است که افرادی که در زمینه عملی در دانشگاه به نتیجه نرسیده اند بتوانند وارد پروسه اشتغال زایی شوند. در این دوره ها مباحثی در زمینه کنترل درد و اضطراب و عفونت پوشش داده می شود. دوره تخصصی دندانپزشکی به صورتی است که افراد می توانند در فضایی کاملاً شبیه سازی شده مثل مطب اقدامات عملی مربوط به مشکلات دندانی را آزمون و خطا کنند. نکته پایانی دنیای دندانپزشکی هم شیرین است و هم حساس و هم بازو و مچ قوی می خواهد!

کلینیک دندانپزشکی یاس، مفتخر است به عنوان مجهزترین کلینیک دندانپزشکی در شرق تهران، با بهره گیری از برترین متخصصین دندانپزشکی و همچنین تکنولوژی های روز دنیا در محیطی آرام و دلنشین به ارائه خدمات با بالاترین استانداردهای جهانی اقدام نموده است.
خدمات کلینیک کریستال شامل طیف وسیعی از درمان ها و بخش های تخصصی ازجمله ایمپلنت دندانی، ارتودنسی، پروتز ثابت و متحرک، جراحی، دندانپزشکی زیبایی و دندانپزشکی کودکان می باشد. حضور برترین متخصصین با تجربه و استادین دانشگاه در این مرکز، ما را قادر ساخته که کلیه این خدمات را در بالاترین سطح کیفیت ارائه دهیم.
همکاران ما در این مرکز، با تلاش شبانه روزی، سعی در جلب رضایت خاطر شما عزیزان را داشته و پیوسته آماده اند که به نظرات شما عزیزان گوش جان بسپارند.

کلینیک ما
تهران
خیابان وليعصر زعفرانيه خیابان پسيان جنوبي پلاک ١٤ برج الماس طبقه نهم واحد ٩٢
اطلاعات تماس
26353172(021)