آفتاب

مشخصات میلگرد آناهیتا، مزایا و معایب میلگرد آناهیتا گیلان از نگاه آسروناگر تا به حال میلگرد خریده باشید، نام این کارخانه یا میلگرد آناهیتا به گوشتان خورده است.

در حال حاضر کارخانه فولاد آناهیتا گیلان فقط میلگرد آجدار ساختمانی تولید می‌کند. دلیل اصلی شهرت و محبوبیت میلگردهای این کارخانه، وزن سبک شاخه‌های آن است که باعث می‌شود خرید میلگرد آناهیتا مقرون به صرفه باشد. در بین تولیدکنندگان میلگرد در ایران، وزن و قیمت میلگرد آناهیتا، مشابه وزن و قیمت میلگرد ظفر بناب است. میلگرد آناهیتا، از سبک وزن ترین میلگردهای موجود در بازار است.
برای معرفی میلگرد آناهیتا در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

آناهیتای گیلان از چه سالی فعالیت می‌کند؟

کارخانه فولاد آناهیتا گیلان در سال 1369 در شهرک صنعتی رشت تأسیس شده است. این کارخانه از سال 1389 به صورت سهامی خاص در آمد و با هدف تولید میلگرد ساختمانی، تغییر کاربری داد. عملیات اجرایی خطوط تولید میلگرد آجدار آناهیتا گیلان در سال 1390 آغاز شد. نخستین میلگردهای آجدار این کارخانه، در سال 1392 وارد بازار شدند.
ظرفیت تولید این کارخانه 320.000 تن میلگرد آجدار در سال است؛ که بخشی از آن به کشورهای همسایه صادر می‌شود.
 میلگرد آناهیتا

نکاتی که باید قبل از خرید میلگرد آناهیتا بدانیم!

همیشه برای خرید باید مجموعه‌ای از نکات را در نظر بگیرید حالا هرچه این محصول اهمیت بیشتری داشته باشد دایره این نکات بزرگ‌تر خواهد بود. اما نکاتی که باید قبل از خرید میلگرد آناهیتا بدانیم چیست؟
در ادامه به این نکات می‌پردازیم.
 

وزن میلگرد آناهیتا در چه بازه‌ای قرار دارد؟

وزن یکی از مشخصات فیزیکی مهم در ارزیابی کیفیت میلگرد است که روی قیمت آن هم تأثیرگذار خواهد بود. وزن میلگرد آناهیتا در بازه جدول اشتال قرار دارد اما چندان سنگین نیست.  در جدول زیر وزن میلگرد آناهیتا در مقابل جدول اشتال و میلگرد ذوب‌آهن مقایسه شده است:

 

سایز میلگرد آناهیتا را میدانید؟

اگر به دنبال خرید این محصول باشید حتماً به ابعاد میلگرد آناهیتا هم نیاز خواهید داشت. در حال حاضر سایزبندی میلگرد آناهیتا به‌صورت زیر است:

میلگرد آناهیتا
 

مزایای میلگرد آناهیتا

یکی از مزیت‌های میلگرد آناهیتا کیفیت آن در عین سبکی بار است. موقعیت جغرافیایی میلگرد آناهیتا نیز از مزایای میلگرد آناهیتا برای پروژه‌های شمال کشور به شمار می‌رود. تحویل بار این کارخانه به‌روز بوده و اغلب سایزهای اعلام‌شده در سبد محصولات این کارخانه موجود است.

میلگرد آناهیتا

معایب میلگرد آناهیتا

واقع بودن این کارخانه در شمال کشور یکی از معایب میلگرد آناهیتا برای پروژه‌های جنوب کشور محسوب می‌شود.
همچنین برای خرید و اطلاع از قیمت میلگرد انواع کارخانه های فولادی، برروی لینک زیر کلیک کنید: ( لینک قیمت میلگرد )
https://www.asroon.ir/products/detail/میلگرد-آجدار/101/view/
 

میلگرد آناهیتا چگونه تولید می‌شود؟

فولاد آناهیتا گیلان میلگردهای خود را با شمش فولادی 5SP تولید می‌کند. شمش‌های فولادی پیش از ورود به خط تولید، توسط واحد کنترل کیفیت کارخانه آنالیز شده و در صورت داشتن خواص شیمیایی مطلوب از آن‌ها استفاده می‌شود. پس از کنترل کیفیت، شمش وارد کوره‌ای می‌شود که با سوخت گاز کار می‌کند.
در داخل کوره، دمای شمش تا 1250 درجه بالا می‌رود و پس آن به سمت غلتک‌های رافینگ هدایت می‌شود. در این مرحله ضخامت شمش کم شده و پس از آن در استندهای میانی، به ابعاد موردنظر در می‌آید. بسته به نوع و سایز میلگرد، عملیات پایانی نورد در استندهای نهایی انجام می‌شود. میلگرد نوع A3 این کارخانه یک مرحله دیگر با نام ترمکس را نیز می‌گذراند.
 
میلگرد آناهیتا بیشتر با گریدهای A2 و A3 عرضه می‌شود؛ اما این کارخانه در صورت درخواست مشتری، میلگرد A4 نیز تولید می‌کند.
 
در مرحله ترمکس، سطح میلگردی که از خط نورد خارج شده به یک‌باره توسط آب سرد می‌شود؛ اما سطح داخلی آن داغ باقی می‌ماند. سپس میلگردها را در هوای آزاد قرار می‌دهند که این موضوع موجب ایجاد شوک دمایی در میلگرد شده و خاصیت شکنندگی آن را کاهش می‌دهد. این فرایند جوش‌پذیری و چکش‌خواری میلگرد را هم افزایش می‌دهد.
  میلگرد آناهیتا

استانداردهای میلگرد آناهیتا چیست؟

کارخانه آناهیتا گیلان از استاندارد ملی ISIRI 3132 در ساخت میلگرد آجدار استفاده می‌کند. این استاندارد در سال 69 تدوین ‌شده و در سال 92 نیز مورد بازنگری قرار گرفته است. این استاندارد با عنوان «میلگردهای فولادی گرم نورد دیده برای تسلیح بتن- ویژگی‌ها و روش‌های آزمون» به تمامی تولیدکنندگان میلگرد ابلاغ شده و به کار بردن الزامات آن ضروری است.
در تدوین استاندارد ISIRI 3132 از استانداردهای EN اروپا، DIN آلمان، JIS ژاپن، ASTM آمریکا و استاندارد جهانی ISO استفاده شده است. بر اساس این استاندارد، دسته‌بندی میلگردها به شکل زیر است:
 

میلگردهای آجدار آناهیتا گیلان در دسته آج 340 و آج 400 قرار می‌گیرند. بر اساس استاندارد ملی ISIRI 3132، این دو دسته میلگرد آجدار باید به ترتیب دارای استحکام کششی 500 و 600 نیوتن بر میلی‌متر مربع باشند. همچنین استحکام تسلیم میلگردهای آج 340 و آج 400 بایستی به ترتیب 340 و 400 میلی‌متر باشد.

میلگرد آناهیتا

میلگرد آناهیتا چگونه دسته‌بندی می‌شود؟

بر اساس استاندارد روسی GOST 5781، میلگردهای آجدار به سه دسته A2، A3 و A4 تقسیم می‌شوند که این دسته‌بندی در خرید و فروش میلگرد در ایران نیز به کار می‌رود. عمده محصولات آناهیتا گیلان میلگردهای آجدار گرید A2 و A3 هستند؛ اما این کارخانه میلگرد آجدار گرید A4 را نیز به سفارش مشتری تولید می‌کند.
 میلگرد آناهیتا

روی میلگرد آناهیتا چه علامتی حک می‌شود؟

همان‌طور که گفتیم، وزن میلگرد آناهیتا در مقایسه با سایر تولیدکنندگان میلگرد پایین بوده و به همین دلیل، تعداد شاخه‌های موجود در هر بندیل آن بیشتر است. وزن بندیل هر نمره میلگرد که توسط کارخانه‌های مختلف تولید می‌شود، معمولاً اختلاف چندانی با یکدیگر نداشته و مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده تعداد شاخه‌های موجود در هر بندیل، اختلاف وزن میلگرد کارخانه‌های مختلف است.
روی بدنه میلگرد آناهیتا یکی از علائم AG JU، AG CT یا AG ST حک می‌شود که J، C و S نشان‌دهنده گرید میلگرد و T و U نیز نشان‌دهنده روش تولید آن هستند. AG، علامت اختصاری کارخانه آناهیتا گیلان است.
 

قیمت میلگرد آناهیتا چقدر است؟

در بازار آهن و فولاد ایران، قیمت میلگرد علاوه بر قیمت ارز، وزن، ضخامت و ... به قیمت آهن نیز بستگی دارد. قیمت میلگرد آناهیتا معمولاً در دسته متوسط قرار می‌گیرد؛ اما برای خرید آن بایستی مسافت کارخانه تا محل پروژه‌تان را نیز در نظر بگیرید. طولانی بودن راه می‌تواند هزینه حمل و نقل زیادی را به شما تحمیل کند.
خرید میلگرد و سایر مقاطع فولادی موردنیاز در ساخت و ساز، یکی از مراحل استراتژیک است. پیش از شروع این مرحله، لازم است که اطلاعات کاملی در مورد انواع میلگرد و وضعیت بازار کسب کنید.
منبع : آسرون ( مرجع خرید آهن و فولاد)