آفتاب

آتاویتا؛ تحولی در صنعت کشاورزی گلخانه‌اینام برند آتاویتا را شنیده‌اید؟ شاید این نام هنوز در داخل کشور شناخته شده نباشد اما محصولات آن در بازارهای میوه و تره‌بار روسیه و در بین تجار و صادرکنندگان این محصولات، برجسته و شناخته شده است.

 این برند نام محصولات دو شهر گلخانه‌ای در منطقه مرزی جلفای استان آذربایجان شرقی است. این گلخانه‌های عظیم متعلق به دو شرکت «ارس تارلا امین» و «ارس تارلا امیر» هستند. بنیان‌گذار این شرکت‌ها، گروه بازرگانی ابراهیمی، سال‌ها سابقه کشت گلخانه‌ای و صادرات میوه و سبزیجات را به کشورهای مشترک‌المنافع دارند.
 
گلخانه‌های آتاویتا هیدروپونیک و کاملاً شیشه‌ای، مجهز به مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی روز دنیا هستند. تمام تجهیزات این گلخانه‌ها از کشور هلند به ایران وارد شده‌اند.
محصول این گلخانه‌های عظیم در حال حاضر چهار نوع گوجه فرنگی به نام‌های گوجه گیلاسی، گوجه بیف، گوجه کلاستر و گوجه تخم‌مرغی و  فلفل دلمه ای در رنگ‌های سبز، زرد، قرمز و نارنجی است. به این محصولات در آینده نزدیک ارقام و انواع دیگری افزوده می‌شود.
 
دو گلخانه اصلی تولیدکننده محصولات این برند با مساحت 30 و 57 هکتاری هستند. مجموعاً 87 هکتار گلخانه تکنولوژیک و مدرن با ظرفیت تولید نزدیک به ۴3هزار تن در سال، برای حدود بیش از هزار نفر اشتغال ایجاد کرده‌اند.
این شرکت‌ها بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات گلخانه‌ای و برترین صادرکننده این محصولات در داخل کشور هستند.
 

چشم‌انداز آتاویتا چیست؟

آتاویتا به دنبال خلق زنجیره ارزش در کشاورزی است. با شکل‌گیری این زنجیره علاوه بر افزایش کیفیت محصولات تولیدی به دلیل مدیریت یکپارچه، هزینه‌های تولید نیز کاهش می‌یابد.
چشم‌انداز مجموعه آتاویتا شکل‌گیری مدل جدیدی از کسب و کار در حوزه تولید، توزیع و فروش محصولات کشاورزی است تا غذای سالم با بهترین کیفیت و کمترین قیمت در دسترس مصرف‌کننده نهایی قرار گیرد.  ایجاد ارزش افزوده و اشتغال در صنعت کشاورزی از دیگر اهداف این مجموعه پیشرو است.
حفظ و پاسداشت محیط زیست و منابع طبیعی با بهره‌گرفتن از فناوری‌های سبز یکی دیگر از مأموریت‌های مهم آتاویتا است.
گسترش گلخانه‌ها و رسیدن به تولید مداوم در طول سال، گسترش صادرات محصولات تولیدی به منظور ارزآوری برای کشور، توزیع بیش از ۱۵درصد از محصولات در داخل کشور، استفاده از فناوری‌های سبز، تولید کمترین میزان پساب و ضایعات، بالا بردن راندمان آب تا حد ممکن با استفاده از سیستم چرخه گردش آب، استفاده از بسته‌بندی قابل بازیافت، الگوی تولیدی با استفاده از کمترین میزان سموم و کودهای شیمیایی، تولید کمترین میزان گازهای گلخانه‌ای، کشت هیدروپونیک و بدون خاک از دیگر مأموریت‌ها و چشم‌اندازهای این مجموعه مدرن گلخانه‌ای است.

کشت هیدروپونیک در گلخانه‌های آتاویتا

اگر در ویکی‌پدیا اصطلاح کشت هیدروپونیک را جست‌وجو کنید، با تعریفی که در ادامه می‌آید، مواجه می‌شوید. «کشت هیدروپونیک یا آب‌کشت، کشت گیاه بدون خاک است. در این نوع کشت متخصصان نیازهای غذایی گیاه را اندازه‌گیری می‌کنند و به جای خاک با استفاده از آبی که به گیاه داده می‌شود با افزودن عناصر ریزمغذی و درشت‌مغذی و نگه‌داشتن گیاه توسط مواد نگهدارنده بی‌اثر مانند پرلیت عملاً نیاز به خاک را از بین می‌برند.»
آب‌کشت، روشی است که نسبت به راهکارهای سنتی در کشاورزی مزیت‌های زیادی دارد. این فرایند به آب کمتری نیاز داشته، کاملاً استریل است و بازدهی بیشتری دارد. این کشت برای کشور ما که با مشکل تأمین منابع آب روبه‌روست و مقدار زیادی از هدررفت آب آن مربوط به بخش کشاورزی می‌شود، بسیار مناسب است.
در این نوع کشت نیازی به شخم و آبیاری نیست و مصرف آب به صورت چشمگیری کاهش می‌یابد. همچنین در این روش ضدعفونی کردن محیط رشد بسیار ساده و کم‌هزینه است. محلول غذایی مایع است و به راحتی می‌توان آن را کنترل کرد. همچنین کنترل شرایط محیطی از جمله نور، دما، رطوبت و هوا بسیار ساده‌تر است.
برای ارتباط با مجموعه و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبسایت آتاویتا وارد شوید.

وبگردی