آفتاب

دکوراسیون داخلیایجاد یک هماهنگی میان عناصر یک فضا برای به جلوه درآوردن آنها را دکوراسیون داخلی می‌گویند. بنابراین همه ما با توجه به سبک زندگی و سلیقه خود تمایل داریم تا چیدمان وسایل خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم.

توجه به جزئیات چیدمان وسایل و همچنین هماهنگی و هارمونی بین آنها تاثیر زیادی در زیبایی فضای داخلی دارد. در واقع در جواب اینکه دکوراسیون داخلی چیست؟ باید گفت که ایجاد یک هماهنگی میان عناصر یک فضا برای به جلوه درآوردن آنها را دکوراسیون داخلی می‌گویند. بنابراین همه ما با توجه به سبک زندگی و سلیقه خود تمایل داریم تا چیدمان وسایل خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم. در این میان برخی افراد که در این باره تخصص و تجربه دارند نیز می‌توانند به شما برای چیدمان هر چه بهتر وسایل مشاوره داده و به شما در این زمینه کمک کنند.

انواع سبک دکوراسیون داخلی

اولین چیزی که در طراحی داخلی باید نسبت به آن اطلاعات لازم را داشت، انواع سبک های مختلف دکوراسیون است. در واقع سبک های مختلفی وجود دارد که افراد تمایل دارند تا در دکوراسیون داخلی خود از آنها پیروی کنند. سبک مدرن، سنتی، روستیک، مینیمال، صنعتی، بوهیمان، هالیودی، نئوکلاسیک از جمله این سبک ها به شمار می‌آیند. برای مثال سبک بوهیمان به عنوان محبوب ترین شناخته می‌شود. در این سبک پایبندی خاصی به قوانین وجود نداشته و هر گونه که دوست دارید دکوراسیون منزلتان را طراحی می‌کنید. یا در سبک روستیک یا همان روستایی معمولا با استفاده از عناصر طبیعی مانند چوب و سنگ، و ایجاد سبکی شبیه به سبک زندگی آرام روستایی، شناخته می‌شود.
دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی منزل

برای دکوراسیون منزل؛ بایستی اجزای داخلی خانه به گونه ای در کنار هم قرار گیرند تا یک فضای گرم و دلنشین مطابق با سلیقه صاحبخانه بوجود آورند. بنابراین هماهنگی عناصر منزل به شما کمک زیادی در ایجاد یک فضای دلباز خواهد کرد؛ به خصوص اگر دکوراسیون داخلی منزل کوچک را در نظر داشته باشید. با استفاده از روش ها و تکنیک های مختلف، می‌توانید این فضا را بهینه سازی کنید و حتی با ایجاد هماهنگی فضای داخلی را بزرگتر نشان دهید.
اصول چیدمان منزل در درجه اول به سلیقه و سبک زندگی شما بستگی دارد؛ اینکه به دکوراسیون سنتی علاقه دارید یا مدرن. در صورتی که ایده های مختلفی برای چیدمان منزل خود دارید و از اجرای آنها می‌ترسید؛ بهترین راه برای شما کمک گرفتن طراحان دکوراسیون های داخلی است. آنها با علم و تخصص خود به شما در اجرای آنچه که در سر دارید کمک خواهند کرد.

دکوراسیون داخلی مدرن؟

سبک مدرن به دلیل اینکه قدرت سازگاری بیشتری با محیط های مختلف دارد روز به روز به طرفدارانش اضافه می‌شود. اصول و روش های مختلفی برای اجرای طرح های مدرن به کار گرفته می‌شود، استفاده از اشکال هندسی یکی از این روش ها است. برای مثال استفاده از وسایل به شکل مربعی و مکعب علاوه بر مدرنیته، سبکی ساده را نیز به همراه خواهد داشت که زیبایی خاص و متفاوتی را نیز برای شما به ارمغان خواهد آورد.
 یکی دیگر از مواردی که در سبک مدرن برای طراحی داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، وسایل چوبی و یا استفاده از عنصر چوب در فضای داخلی است. برخی طراحان ترجیح می‌دهند تا از روکش هایی به طرح چوب استفاده کنند و برخی دیگر چوب طبیعی را ترجیح می‌دهند. در هر صورت استفاده از طرح چوب در کنار عناصر صنعتی تضاد فوق العاده ای بوجود خواهد آورد. در حالت کلی در طراحی فضای داخلی به شکل مدرن شما آزاد هستید تا مطابق با سلیقه خود و بدون توجه به سبک های موجود از آنچه که به آن علاقه دارید در دکوراسیون خود استفاده نمایید.

طراحی داخلی

طراحیِ داخلی به این معناست که با توجه به میزان فضای موجود و با استفاده از مبانی زیباشناسی، چیدمان و دکوراسیون داخلی را به گونه ای قرار می‌دهند تا با جنبه های احساسی انسان همراه و هم جهت شود. در واقع در طراحی تنها به بهبود و ضعیت ظاهری فضا پرداخته نمی‌شود، بلکه بیشتر هدف آن بهینه سازی و سازگار کردن المان های موجود در فضا برای استفاده افراد است. معمولا برای دستابی به این مقصود از یک طراح داخلی مشورت گرفته می‌شود. طراحِ داخلی به نوع متریال ها بافت ها، رنگ ها و نور چه از نظر بصری و چه کیفیت و مکان به کارگیری توجه کرده و در عین حال در هنگام طراحی با برنامه ریزی و مدیریت مناسب با بودجه مورد نظر بهترین انتخاب ها را انجام دهد

چرا طراحی داخلی مهم است؟

فضای خانه و یا محیط کار باید به شکلی به نظر برسند که بازتابی از شخصیت و سبک زندگی شما باشند. از این رو توجه به طراحیِ داخلی و نوع وسایل و چیدمان آنها به شما کمک خواهد کرد تا زندگی راحت تری را برای خود به ارمغان آورید. در واقع فضای داخلی هر مکانی علاوه بر زیبایی و دید بصری مناسب باید کاربردی بوده و فرد احساس راحتی بیشتری داشته باشد. از این وجود یک طراحِ داخلی می‌تواند کمک کننده باشد، چراکه یک طراح بسته به نیازها و سلیقه شما و با در نظرگیری پلان های معماری پاسخگوی نیاز شما خواهد بود.
در واقع اهمیت طراحی داخلی در این است که با رعایت یک سری استانداردها و ساختن فضا متناسب با نیاز افراد، موجب بهبود عملکرد شده و نهایت استفاده از فضا را نیز به همراه خواهند داشت
دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی کلاسیک

یکی از سبک های پرطرفدار و محبوب، سبک کلاسیک است که باعث ایجاد یک فضای لاکچری و مجلل خواهد شد. این سبک دارایی ویژگی های منحصر بفردی است که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.
پوشش کف و سقف: معمولا برای پوشش کف از چوب و یا طرح آن استفاده می‌شود. پارکت و لمینیت طرحِ چوب یکی از موارید هستند که برای این سبک به کار گرفته می‌شوند. در پوشش سقف نیز  از رنگ های روشن مانند کرم و شیری استفاده می‌شود. معمولا نیز از گچ کاری و طرح های قدیمی برای تزئین سقف و همچنین ستونه استفاده می‌شود.
پارچه های متفاوت: طرح های زیبا و پیچیده در مبلمان و پرده از دیگر عناصری هستند که در سبک کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرند.
نور: در سبک کلاسیک نیز مانند دیگر سبک ها استفاده از نور طبیعی در فضای داخلی از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین تا جای امکان از نور طبیعی برای فضاهای داخلی استفاده می‌شود.

طراحی داخلی اتاق خواب

اتاق فضای استراحت و خواب بوده و بنابراین طراحی آن باید به گونه ای باشد تا این حس را برای فرد بوجود آورد. معمولا طراح داخلی براساس ایده و نظر فرد تصمیم می‌گیرد تا از چه عناصری در تزیین و طراحی اتاق خواب استفاده کند. اما اگر شما خودتان علاقه به این کار دارید می‌توانید چندین نکته را در نظر داشته باشید.

بازسازی

دانستن اینکه بازسازی چیست؟ یا الگوریتم های بازسازی چیست؟ و چه اصول و مراحلی دارد به شما کمک خواهد کرد تا با دید بازتر و آگاهی بیشتر نسبت به بازسازی مکان مورد نظر خود اقدام کنید. اگر بخواهیم بازسازی را در کلمه معنا کنیم، مترادف مرمت می‌باشد. در واقع به کلیه فعالیت هایی که برای تغییر یا استحکام بنا به کار گرفته می‌شود را بازسازی می‌گویند.

مراحل بازسازی

پروسه تعمیرات و تغییرات بایستی طبق اصول بازسازیِ پیش رفته و مراحلی را طی نماید. این مراحل شامل موارد زیر هستند.
•    پیدا کردن یک پیمانکار متعهد: یک پیمانکار خوب از کلیه قوانین و اصول مربوط به تعمیرات آگاهی کامل داشته و با علم بر آن عملیات مرمت را شروع می‌کند. در واقع پیمانکار بایستی از تجربه، تبحر و علم کافی برخوردار باشد.
•    بررسی میزان تعمیرات و تعیین بودجه: برآورد هزینه ها نیز از دیگر مراحل مرمت به شمار می‌آید و اهمیت زیادی نیز دارد. مشخص کردن میزان بودجه مورد نظر به شما در برنامه ریزی کمک زیادی خواهد کرد. شما می‌توانید میزان مرمت هر بخش را مشخص کرده و جداگانه برآورد هرینه کنید.
 
•    طراحی و برنامه ریزی: بهتر است هر آنچه را که در نظر دارید و مطابق نظر و سلیقه شما است روی کاغذ پیاده کنید. این کار یک دید کلی به پیمانکار خواهد داد.
•    تخریب: عملیات تخریب قسمت های در نظر گرفته شده بایستی با دقت بالایی انجام گیرد، تا از خسارات مالی و جانی جلوگیری گردد.
•    شروع عملیات اجرایی: بعد از اتمام عملیات تخریب و پاکسازی فضا از تفاله ‌های ساختمانی، باید بر اساس برنامه ریزی و طرحی که از پیش آماده شده است نسبت به اجرای عملیات مختلف بازسازیِ ساختمان اقدام کرد.

بهترین طرح بازسازی کدام است؟

اگر قصد بازسازیِ ساختمان خود را دارید، پیشنهاد می‌کنیم از یک شرکت پیمانکاری و معتبر در این زمینه کمک بگیرید. معمولا این افراد به صورت اصولی و طبق قوانین بازسازی عمل می‌کنند. آنها پس از بررسی و برآورد میزان تغییرات و تعمیرات یک طرح را به شما ارائه خواهند داد و کلیه عملیاتی که قرار است برای بازسازی صورت گیرد را مشخص می‌کنند.
این طرح یک دید کلی به شما و پیمانکار می‌دهد تا بتوانند روند بازسازی را مطابق با آن پیش ببرند. این طرح ها زمانی به نتیجه خواهند رسید که مطابق با سلیقه کارفرما و طبق اصول مهندسی پیمانکار اجرا شوند. یکی از مریت های استفاده از طرح بازسازی این است که پروسه بازسازی سریعتر از آنچه که فکر می‌کنید پیش خواهد رفت.