آفتاب

میکس و مسترینگ را حرفه ای بیاموزیداگر شما هم یکی از علاقه مندان به موسیقی باشید، حتما زمانی که یک موسیقی را می شنوید به تمامی صداها و جزئیات آن توجه می کنید. اگر با هندزفری به دقت یک موسیقی را گوش بدهید متوجه تک تک اجزای تشکیل دهنده آن می شوید و حتی ممکن است بفهمید که چه سازهایی نواخته شده اند تا این آهنگ را به وجود بیاورند.

من از جمله افرادی بودم که به موسیقی علاقه زیادی داشتم و همیشه سعی می کردم که در مسیر رفتن به دانشگاه با هندزفری به آهنگ های موبایلم گوش بدهم. یک روز که خیلی سر حال بودم و به یک آهنگ زیبا گوش می دادم، متوجه شدم که چه آواهای شگفت انگیزی در آن وجود دارد. آن آهنگ یک میکس خارجی بود و ترکیب صداها به نحوی انتخاب شده بود که هر شنونده ای را به وجد می آورد.
بعد از آن روز تصمیم گرفتم که خیلی بیشتر از گذشته به آهنگ ها توجه کنم و تمام سعی ام را بکنم که صداهای موجود در آن ها را بشنوم. یک روز که در باشگاه ورزش می کردم و آهنگ های جنجالی و پر از میکس پخش می شد، متوجه شدم که چقدر به این آهنگ ها علاقه مندم و دوست داشتم خودم تنظیم این گونه آهنگ ها را یاد بگیرم. این فکرها در سرم بود تا این که یک روز تصمیم گرفتم که به طور جدی این علاقه ام را دنبال کنم. بنابراین شروع کردم به تحقیق درباره کلاس های میکس و مسترینگ.
 
وقتی که درباره موسسات مختلفی که این دوره ها را ارائه می کردند تحقیق می کردم با یک دوست خوب به نام حمید آشنا شدم. حمید هم مثل من علاقه زیادی به موسیقی داشت با این تفاوت که او می خواست یک خواننده محبوب شود. او کلاس های خوانندگی را گذرانده بود و با کمک استادانش و البته به واسطه صدای خوبی که داشت، تصمیم گرفته بود که یک آلبوم برای خودش تولید کند.
آشنایی من و حمید از آن جایی شروع شد که یک روز خسته از باشگاه به پارکی که در آن حوالی بود رفتم. من که هر گونه صدایی توجهم را جلب می کرد، متوجه صدای فردی شدم که بسیار زیبا می خواند. آن چنان جذب صدا شدم که از جا برخواستم و آن را دنبال کردم تا این که دیدم در اواسط پارک روی یک نیمکت پسری در حال خواندن یک ترانه زیبا است و در حالی که آهنگ ترانه از گوشی موبایلش بخش می شد، سعی داشت که صدایش را با آهنگ هماهنگ کند. جلو رفتم و به او گفتم: ببخشید می تونم بپرسم که این ترانه از کیه؟
حمید نگاهم کرد و گفت از خودم؛ خواننده نسل فردا و بلند زد زیر خنده. من با تعجب به او گفتم چه عالی. چطور این قدر خوب یاد گرفتی که ترانه بخوانی؟ حمید گفت که یک دوره خوانندگی را سپری کرده و دوستانی دارد که کار میکس و مسترینگ آهنگ هایش را انجام می دهند. من بلافاصله پرسیدم: دوستانت از کجا میکس را به این خوبی یاد گرفته اند؟ حمید گفت که آن ها هم دوره میکس و مسترینگ را در یک موسسه معتبر بنام موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان گذرانده اند. من که خیلی هیجان زده بودم به حمید گفتم اسم من علی است، می توانم با شما همراه شوم؟ من خیلی علاقه به موسیقی و تنظیم میکس آهنگ ها دارم. اگر من هم در دوره موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان شرکت کنم، می توانم عضو تیم شما بشوم؟
 
حمید به من گفت صد در صد. چرا که نه؟ تو می گویی که علاقه زیادی به آموزش میکس داری و می خواهی موفق شوی. همه ما از روز اول حرفه ای نبودیم و هر کدام از ما به واسطه علاقه ای که داشت، دوره مربوط به هدفش را پشت سر گذاشت. از طرفی موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان سابقه درخشانی در زمینه آموزش و ارائه انواع دوره های آموزشی دارد. اساتید این دوره ها همگی با تجربه و مسلط به حرفه مورد آموزششان هستند و همه فراگیران را به خوبی تعلیم می دهند و از آنان افرادی حرفه ای می سازند.
من که دیگر طاقت نداشتم و می خواستم که هر چه سریع تر وارد مسیر مورد علاقه ام شوم، فردای آن روز با حمید به موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان مراجعه کردم و برای دوره آموزش میکس ثبت نام کردم. دوره آموزش میکس خیلی جذاب و کاربردی بود و هر نکته یا سوالی که در این زمینه داشتم به خوبی پاسخ داده می شد. من خیلی زودتر از آن چه که فکرش را می کردم، دوره آموزش میکس را به پایان رساندم و چیزی که بیشتر از هر چیزی خوشحالم کرد این بود که در پایان دوره، مدرک آموزش میکس که از ین موسسه دریافت کردم، مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری بود.
 
همچنین می توانستم در گروه حمید و دوستانش وارد شده و با مدرک معتبری که داشتم به راحتی در این زمینه وارد بازار کار شوم. گواهینامه آموزش میکس خیلی در رزومه ام تاثیر داشت و می دانستم که با ارائه آن فرصت های شغلی بی نظیری در انتظارم هستند. من با کمک آموزش های خوب موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان توانستم به آرزوی خودم برسم و علاوه بر فعالیت در تیم حمید و دوستانش که اسم آوای فردا باند را بر روی خوشان گذاشته بودند، توانستم در یک استودیوی تولید کننده موسیقی به میکس و مسترینگ ترانه ها بپردازم. به نظر من هر انسانی فقط یکبار زندگی می کند و باید به دنبال علایق خود برود. مسلما چاشنی علاقه در هر کاری باعث می شود که زودتر به موفقیت برسیم و افراد مفیدی برای جامعه باشیم. دوره آموزش میکس هم من را به هدفم رساند و هم باعث شد دوستان خوبی را پیدا کنم که آن ها نیز مانند من مسیر علاقه شان را دنبال کرده بودند.