آفتاب

تولید محتوا چیست؟ انواع مختلف تولید محتوا را بشناسیدتولید محتوا یک سیستم است، نه یک هدف. این سیستم برای تولید محتوایی خاص برای مخاطبین مورد نظرتان می‌باشد. که شامل محتوایی برای کسانی است که قصد صحبت یا کار با آنها را دارید وهمچنین داشتن استراتژی در تولید محتوا یک امرحیاتی به حساب می‌آید.

اهداف اصلی تولید محتوا آگاهی، راهنمایی و همچنین فروش محصولات به صورت آنلاین می‌باشد. و نوع محتوایی که شما تولید میکنید باید حداقل یکی از این اهداف را مورد نظر قرار دهد. و این موضوع
در تولید انواع محتوا (ویدیوای، متنی و..) صادق است و همچنین برای کسانی که از این محتوا استفاده می‌کنند نیزصدق میکند.

نوع محتوایی که شما تولید میکنید مشخص میکند که درجه قالب یا فرمتی آن را تهیه کرده اید (متنی،ویدیوای و ...). اما بسیار مهم میباشد که محتوای خود را بر اساس عکس العملی که مخاطبین بعد از مشاهده آن انجام میدهند تهیه کنید. اگر محتوای خود را بر اساس نتیجه ای که از آن انتظار دارید تهیه کنید بسیار راحت تر میتوانید کارایی و بازخورد آن را اندازه گیری کنید.

در این صفحه ما تفاوت انواع محتوا را براساس موارد زیر توضیح خواهیم داد:
-    اهداف تولید محتوا
-    قوانین مورد نیاز برای تولید محتوا
-    انواع فرمت ها در تولید محتوا

سه نوع اصلی در تولید محتوا


سه نوع اصلی در تولید محتوا وجود دارد. محتوای بنیادی، محتوای قفل دار و محتوای درحال تکامل.

محتوای بنیادی (Cornerstone) محتوایی است که یک موضوع مشخص را پوشش میدهد و نقش اساسی را در آن موضوع ایفا میکند وشما آن را برای ثابت کردن حق انتخاب خود در بین محتوای دیگر به مخاطبین سایتتان معرفی میکنید.

محتوای قفل دار (Gated) محتوایی است که نمایش آن به مخاطب در قبال درخواست چیزی میباشد (مانند اطلاعات تماس کاربر)، در اصل شما این نوع محتوا را برای برقراری ارتباط بیشتر با مخاطبین خود تولید میکنید.

محتوای در حال تکامل (Evolving) محتوایی است که به طورمعمول شاهد آنها در سایت های مختلف هستیم، که شامل یک سری پست مرتبط با هم میباشد که درهر پست قسمتی از موضوع مورد نظر را برای مخاطب توضیح می دهیم. شما این نوع محتوا را که اکثرا جنبه‌ی آموزشی دارند برای آگاه سازی یا آموزش مبحث خاصی برای مخاطبین خود تهیه و تولید میکنید.

چه تعداد محتوا در انواع مختلف باید تولید کنیم ؟

در واقع تعداد محتوای تولیدی و یا حتی تعداد بک لینک آن درهرشرکت یا سازمانی متفاوت می‌باشد. جواب کوتاه به این سوال این میباشد که باید حداقل محتوای مورد نیاز را برای بدست اوردن نتایج مورد نظرتان تولید کنید. ولی این جواب برای بسیاری از مردم قابل قبول نمیباشد.

شاید فکرکردن درباره‌ی این موضوع که، چه تعداد محتوا در نوع های مختلف تولید کنیم راحت تر باشد. محتوای بنیادی (Cornerstone) باید بسیار متفکرانه تولید شوند پس باید وقت و تلاش بیشتری را برای تولید آنها صرف کنید، درنتیجه نیازنیست که تعداد زیادی از این نوع محتوا را تولید کنید. از آنجایی که محتوای بنیادی حجم زیادی از منابع را مصرف میکند، اگاهی و دانش بسیار زیادی را طلب میکنند.

از طرفی محتوای قفل دار (Gated) بیشترباید نظر مخاطب را به خود جلب کند که او را مجاب کند برای دستیابی به آن، اطلاعات خود را در اختیارسایت ما قرار دهد.

محتواهای درحال تکامل (Evolving) نیازمند آن هستند به صورت همیشگی تولید شوند. و هدف این نوع محتوا ایجاد آگاهی در بین مخاطبین است. و اگر مخاطبین مطالب شما را کاربردی و آموزنده در نظر بگیرن احتمال آن زید است که به این مطالب بیشترعلاقه مند شوند و بیشتردرمورد شناخت شما و مطالبتان کنجکاو شوند .

اهداف اصلی تولید محتوا

هدف اصلی تولید محتوا دربحث مارکتینگ و بازاریابی جذب مخاطبین جدید و متقاعد کردن آنها برای استفاده از خدمات و محصولات شما میباشد. اما اصل هدف تولید محتوا میتواند محدودترباشد.
هدف از تولید کردن محتوا ایجاد ارتباط فردی بین مخاطبین است. یک محتوا بین تعداد زیادی ازمردم پخش میشود که دراصل مخاطبان ما را تشکیل میدهند وعلایق، مشکلات و امیدهای هر یک از آنها را مورد هدف قرار میدهد. درک این نکات تاثیرات بسیار زیادی را در اثربخش بودن یک محتوا میگذارد.

راه های برقراری ارتباط با مخاطب تولید محتوایی سرگرم کننده، آموزشی، دارای اطلاعات و یا ترکیبی از آنها میباشد. محتوای سرگرم کننده از راه احساسی ، محتوای آموزشی از طریق بازخوردهای عقلانی و محتوای خبری از طریق اطلاعاتی که دراختیارمخاطب قرارمیدهند نظرآنها را جلب میکند.

محتوای سرگرم کننده (Entertainig)

 
اگر شما قصد برقراری ارتباط با مخاطب از طریق احساسات را دارید، باید محتوایی دررابطه با مردم تولید کنید که به نوعی باعث سرگرمی آنها شود. محتوای احساسی معمولا در قالب یک داستان تعریف میشود و نیازبه ادبیات توصیفی حول محورحواس پنج گانه دارد. زیرا ما حالات روحی خود را از طریق این حس ها بیان میکنیم.

محتوای آموزشی (Educational)


اگر قصد ایجاد یک فضای آموزشی بین مخاطبین خود دارید، باید تولید محتوای تحلیلی و توضیحی به صورت گام به گام را در دستور کار خود قرار دهید. این نوع محتوا باید بر اساس روش های علمی و ثابت شده باشد و ازعقیده های شخصی به دور باشد زیرا درغیراین صوررت با محتوای احساسی هیچ فرقی ندارد زیرا برگرفته از نظرات یک شخص است- شما !

محتوای دارای اطلاعات (Informative)


این نوع محتوا توجه مخاطب را به دلیل رایج بودن، تازه بودن و مرتبط بودن با مسائل روز به خود جلب میکند. اخبار یک مثال عالی از این نوع محتوا می‌باشد زیرا اخبار روزانه درمورد اتفاقاتی است که به تازگی رخ داده است ودر سریع ترین زمان ممکن گزارش شده است . شما میتوانید اخبار مرتبط به مردم را به دست آنها برسانید و آنها با توجه نشان دادن به آنها از کار شما قدردانی میکنند. شما می توانید جهت آنالیز سایت خود به وب شرکت سئوکار مراجعه نمایید.