آفتاب

شرط معدل برای تحصیل در کانادادر این مقاله تلاش می شود اطلاعات لازم در مورد سیستم معدل در کانادا به شکلی ارائه شود که دانشجویان بتوانند در مورد شرایط محاسبه معدل در کانادا اطلاعات لازم را کسب کنند.

هر دانشجویی که قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارد از همان ابتدا تلاش می کند با تهیه یک رزومه تحصیلی مناسب شانس خود را برای دانشگاه بهتر و البته رشته بهتر افزایش دهد. با این حال شیوه محاسبه معدل در کانادا با ایران متفاوت است و بسیاری از دانشجویان اساسا در مورد شرط معدل در کانادا نیاز به اطلاعات بیشتری دارند.
 

در این مقاله تلاش می شود اطلاعات لازم در مورد سیستم معدل در کانادا به شکلی ارائه شود که دانشجویان بتوانند در مورد شرایط محاسبه معدل در کانادا اطلاعات لازم را کسب کنند. با این حال اگر هم می خواهید جستجوی اسمارت رشته و دانشگاه و سپس اخذ پذیرش رایگان بعد از انتخاب رشته، با هوشمندترین ابزار سرچ رشته در دنیا را تجربه کنید می توانید وارد سایت اسمارت اپلای شوید. همچنین اگر نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص ویزای تحصیلی کانادا دارید می توانید از مشاوره متخصصان این موسسه بهره مند شوید و از شرایط استثنایی اخذ پذیرش رایگان که توسط این موسسه پیش بینی شده اطلاع کسب کنید.

آیا معیار محاسبه معدل در کانادا با ایران یکسان است؟

پاسخ این پرسش منفی است. در اکثر دانشگاه های کانادایی معدل از ۴ و در برخی از ۹ محاسبه می شود. چیزی که در این دو مقیاس متفاوت بوده و با مشاهده جداول زیر کاملا آشکار است، تفاوت مقدار درصدها به ازای هر حرف است.
مثلاً در محاسبه معدل بر اساس مقیاس ۴، گرفتن معدل B، مستلزم کسب ۷۸%  نمره از ۱۰۰% است، درحالیکه در محاسبه معدل بر اساس مقیاس ۹، برای کسب معدل B، باید ۷۰% از کل نمره را کسب کنید. در عین حال هر کدام از این مقیاس ها در استان ها و دانشگاه های کانادا متفاوت است هر چند که محاسبه معدل بر اساس مقیاس ۴ در کانادا متداول تر است. جداول زیر درصدهای معادل هر معدل را در دو مقیاس ۴ و ۹ نشان می دهد:
در سیستم آموزشی کانادا چگونه باید معدل خود را حساب کنیم؟

یکی از موارد مهمی که در این زمینه باید مورد نظر قرار گیرد، تعداد واحدهای مربوط به دروس مختلف است. در واقع ارزش آن درس را تعداد واحدهای آن معین می کند.
زمانی که برای پذیرش از دانشگاه های کانادا اقدام می کنید، برای محاسبه معدل، باید حرف معادل معدلی که کسب کرده اید( مثلاً B یا ۳٫۰) و واحدهای درسی را مد نظر قرار دهید. سپس باید نمره کسب شده را در واحد درسی ضرب کرده و حاصل آن را تقسیم بر کل تعداد واحدهای درسی کنید. در جدول زیر نمونه ای از محاسبه معدل دانشجویی که یک سال در دانشگاه تحصیل کرده، آمده است:


آنچنانکه مشاهده می شود این دانشجو در طول دو ترم، ۳۰ واحد درسی را گذرانده است (۸ ماه). معدل کل دانشجو برابر با ۹۰٫۹۹ است. این مقدار باید بر تعداد واحدهای درسی تقسیم شود تا معدل محاسبه شود. ۳٫۰۳۳ =۹۰٫۹۹/۳۰٫ معدل این دانشجو برابر با ۳٫۰۳۳ است. به عبارت دیگر دانشگاه های کانادا این دانشجو را با معدل B می شناسند.
حالا که معدلتان را محاسبه کردید شاید دوست داشته باشید دانشگاه ها و موسسات آموزشی که برای آنها شانس دارید را بشناسید. کافی است به وبسایت اسمارت اپلای مراجعه کنید ، تنها در ۶۰ ثانیه به چند سوال ساده جواب بدهید. در سرعتی بی نظیر تمامی انتخاب‌هایی که برای شما وجود دارد برایتان لیست می‌ شوند. پس از آن اگر تمایل داشتید می توانید از شانس دریافت پذیرش تحصیلی در کانادا به صورت رایگان هم استفاده کنید. همه چیز خیلی سریع و هوشمند!
تبدیل نمره ایران به سیستم آموزشی کانادایی
با توضیحاتی که در بالا ارائه شد این موضوع تا حد زیادی روشن شده با این حال برای شفاف تر شدن هر چه بیشتر موضوع می کوشیم با مثالی روشن این تبدیل مقیاس را توضیح دهیم.
در ابتدا باید توجه کنیم که در این تبدیل نمیتوانیم مستقیما نمره معدل را تبدیل کنیم ، بلکه باید نمره هر یک از دروس به صورت جداگانه تبدیل شوند و سپس یک معدل جدید گرفته شود. یعنی باید برای هر درس نمره جدید بدست آمده را در تعداد واحد هایش ضرب کنید.


  درس استاتیک در مهندسی عمران سه واحد دارد و دانشجویی از این درس نمره 15 را گرفته است طبق بازه نمرات ، 15 در محدوده B قرار میگیرد و B ضریب 3 دارد ، پس : 3 واحد درسی * ضریب 3 از B  برابر با 9 می شود. پس نمره این درس در تبدیل سیستم میشود 9. به همین ترتیب همه نمرات را تبدیل کرده و با هم جمع کنید و تقسیم بر تعداد کل واحدها کرده تا معدل کل شما بدست آید.

نگاهی به معدل مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه‌های برتر کاناداشرط معدل برای تحصیل در کانادا چگونه است؟

به‌طور کلی، برای تحصیلات عالیه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حداقل معدل ۱۴ مورد نیاز است. برای تحصیل در کالج‌های کانادا باید مدرک پیش‌دانشگاهی با حداقل معدل ۱۲ ارائه شود. با این حال برخی دانشگاه ها و کالج‌های کانادا راهکارهایی را برای متقاضیان با معدل پایین‌تر ارائه می‌دهند
طبیعی است که شرط معدل برای دریافت پذیرش برای دانشگاه های و کالج ها و رشته های مختلف متفاوت است. برای مثال، تحصیل در رشته پزشکی و زیرشاخه‌های آن در مراکز آموزش عالیِ کانادا معدل بالای ۱۵ نیاز دارد. رشته‌های فنی و مهندسی هم بسته به زیرشاخه‌های آن‌ها شرط معدل خاصی مورد نظر دانشگاه‌هاست.
در پایان اگر ابزار سرچ اسمارت اپلای را تا به حال استفاده نکرده‌اید، به شما پیشنهاد می‌کنیم فقط ۶۰ ثانیه زمان بگذارید و یک بار این فرصت بزرگ را امتحان کنید. شاید همین حالا با شرایط شما امکان اقدام برای تحصیل رایگان در کانادا را داشته باشید. شما می توانید با مراجعه به وبسایت اسمارت اپلای جستجو در تمام دانشگاه‌های کانادا و کالج‌های کانادا را به ابزار سرچ آن بسپارید و با یک کلیک نتیجه را مشاهده ‌کنید.