آفتاب

برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا چقدر باید هزینه کنیم؟تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا یکی از مهمترین زمینه های ادامه تحصیل در این کشور توسعه یافته است.

بسیاری از دانشجویان در جستجوی استفاده از امکانات آموزشی با کیفیت و آینده روشن شغلی و اقامت در یکی از بهترین کشورهای دنیا از حیث کیفیت زندگی راهی کانادا می شوند. شما با تحصیل کارشناسی  ارشد در کانادا از شانس بیشتری برای یافتن کار در کانادا برخوردار خواهید بود و می توانید برای کسب شهروندی و ادامه زندگی در این کشور برنامه ریزی کنید.
 
در این مقاله تلاش می کنیم در مورد میزان هزینه لازم برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا صحبت کنیم. نمی توان انکار کرد نوسانات نرخ ارز باعث نگرانی دانشجویان می شود و این پرسش همواره مطرح است که برای ادامه تحصیل در کانادا چقدر باید پول بپردازیم.
اگر هم می خواهید جستجوی اسمارت رشته و دانشگاه و سپس اخذ پذیرش رایگان بعد از انتخاب رشته، با هوشمندترین ابزار سرچ رشته در دنیا را تجربه کنید می توانید وارد سایت اسمارت اپلای شوید. همچنین اگر نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص ویزای تحصیلی کانادا دارید می توانید از مشاوره متخصصان این موسسه بهره مند شوید و از شرایط استثنایی اخذ پذیرش رایگان که توسط این موسسه پیش بینی شده اطلاع کسب کنید.

عوامل موثر در هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس

اول از همه اینکه خود شما بهتر از هرکسی می دانید که هزینه تحصیل در کانادا بستگی دارد به اینکه شما چه رشته، چه دانشگاه و چه شهری را برای تحصیل انتخاب می کنید.
بعضی رشته ها مثل رشته های پزشکی، مهندسی و مدیریت اجرایی گران تر هستند و بعضی رشته های علوم انسانی ارزان تر هستند. بر اساس آماری که منتشر شده وقتی بحث هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس پیش می اید رشته دندانپزشکی با میانگین شهریه 23474 دلار، پزشکی با میانگین شهریه 14،780 دلار، حقوق با میانگین شهریه 13332 دلار و داروسازی با میانگین شهریه 10،746 دلار از جمله رشته های گران در کانادا محسوب می شوند. البته دانشجویان مشغول به تحصیل در این چهار برنامه 3.6 درصد از کل دانشجویان کارشناسی ارشد کانادا را تشکیل می دهند.
نکته جالب اینکه آمار نشان می دهد تقریباً 60٪ دانشجویان کارشناسی ارشد کانادا در یکی از چهار رشته تحصیلی علوم اجتماعی و رفتاری، مطالعات قانونی(تجارت ، مدیریت و مدیریت عمومی)؛ علوم و فناوری های فیزیکی و مربوط به زندگی؛ و علوم انسانی مشغول به تحصیل هستند. شهریه در این رشته های تحصیلی البته براساس استان متفاوت است اما در مجموع هزینه های مربوط به رشته های علوم انسانی پایین تر یا مشابه شهریه برای سه رشته تحصیلی دیگر در کل کانادا و برای اکثر استان ها هست.
در علوم اجتماعی و رفتاری و مطالعات قانونی، میانگین هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس برای دانشجویان تمام وقت کانادایی 5893 دلار بوده است. هزینه های این دوره از 2.550 دلار در استان نیوفاند لند و لابرادور تا 7162 دلار در استان نوا اسکوشیا متغیر بوده است. به این نکته توجه کنید که این هزینه برای دانشجویان کانادایی بوده و طبیعی است که برای دانشجویان بین المللی این هزینه ها افزایش می یابد. بود. هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس  برای رشته های مطالعات قانونی(تجارت ، مدیریت و مدیریت عمومی) در استان کبک با رقم 2792 دلار کمترین در کانادا بوده است.  برای همین رشته ها در استان انتاریو میانگین شهریه 10،570 دلار بوده که بیشترین در کانادا به حساب می آید.  در رشته های مربوط به شاخه علوم و فناوری های فیزیکی و مربوط به زندگی ، شهریه کارشناسی ارشد بالاتر از میانگین نرخ کانادا  بوده و در چهار استان نوا اسکوشیا ، نیوبرانزویک ، انتاریو و ساسکاچوان بالای حدود 4000 دلار بوده است.
اما آنچنان که گفته شد رشته های MBA از جمله گران ترین رشته ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا هستند.اگر شما در فکر تحصیل در این رشته در کانادا هستید بد نیست بدانید که متوسط هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس برای رشته MBA در سال تحصیلی 2018/2019 حدود 49،798 دلار بوده است.
به هر حال شما برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا اول باید رشته تان را پیدا کنید و می توانید این گام مهم را به اسمارت اپلای بسپارید.
کافی است به وبسایت اسمارت اپلای مراجعه کنید ، تنها در ۶۰ ثانیه به چند سوال ساده جواب بدهید. در سرعتی بی نظیر تمامی انتخاب‌هایی که برای شما وجود دارد برایتان لیست می‌ شوند. پس از آن اگر تمایل داشتید می توانید از شانس دریافت پذیرش تحصیلی در کانادا به صورت رایگان هم استفاده کنید. همه چیز خیلی سریع و هوشمند!
هزینه های زندگی در حین تحصیل در کانادا
علاوه بر هزینه شهریه دانشگاه، طبیعی است که شما باید به فکر تامین هزینه های زندگی روزمره تان باشید. هزینه زندگی افراد البته متغیر است و بسته به سبک زندگی و مکان و پارامترهای مختلفی که برای زندگیشان در نظر می گیرند متفاوت است. اما به هر حال شما باید به فکر مراقبت از هزینه های خود مانند تغذیه ، اسکان ، حمل و نقل و غیره در طول زمان تحصیل باشید. به واقع هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس را به هزینه های زندگی در کانادا اضافه کنید تا بتوانید به برآورد دقیقی از میزان پولی که باید به همراه داشته باشید برسید.
اگر بخواهیم حدودی به شما بگوییم یک دانشجوی مجرد برای هزینه های زندگی خود می تواند با ماهانه 600 تا 800 دلار کنار بیاید به شرط آنکه در هزینه ها مراعات جدی انجام دهد. این مبلغ شامل هزینه هایی از قبیل تغذیه، خرید کتاب ، حمل و نقل و غیره می شود. در زیر چند مثال از هزینه های عمومی زندگی شما در کانادا را می آوریم که این قیمت ها در اکتبر 2019 به روزرسانی شده اند:
اسکان (سوئیت استودیو) : تقریبا 400 دلار در هر ماه.
متوسط وعده غذایی رستوران: 10 دلار الی 25 دلار برای هر نفر
سینما : 8.50 دلار الی 13 دلار در ماه
کتاب و لوازم التحریر: 1000 دلار در سال
مواد غذایی: هر ماه 150 دلار تا 200 دلار
کار در حین تحصیل برای تامین هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس
برای تامین هزینه های تحصیل یک راه شایع استفاده از دوره کارآموزی و یا کوآپ  است. اگر رشته ای که مشغول تحصیل آن هستید از چنین دوره ای برخوردار باشد می توانید از فرصت دوره کارآموزی آن بهره ببرید. بسیاری از کالج ها و دانشگاه های کانادایی دوره های کارآموزی و کارورزی را به عنوان وسیله ای برای افزایش سطح کیفی رشته های تحصیلی و کمک به کسب تجربه در دنیای واقعی را ارائه می دهند.  به طور معمول، دانشجویان مباحث تئوریک دروس مختلفی را در کلاس درس می گذرانند و پس از آن بصورت عملی از طریق کارآموزی و تجربه عملی در رشته تحصیلی خود آنها را به کار می گیرند. شما می توانید مطمئن باشید که می توانید حداقل هزینه ترم تحصیلی آخرتان را از طریق حقوق کارآموزی و یا Co-op تأمین کنید.
در عین حال فراموش نکنید که شما به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد می توانید 20 ساعت در هفته در تمام دوران تحصیلتان کار کنید. در زمان تعطیلات بین ترم و تعطیلات تابستانی هم شما می توانید 40 ساعت در هفته کار کنید. اگر متاهل باشید همسرتان هم می تواند در تمام طول سال 40 ساعت در هفته کار کند. پس این ساعات کاری به شما این شانس را می دهند که تا حد قابل توجهی هزینه های تحصیلتان را تامین کنید.

با هزینه ها چطور کنار بیاییم؟

با هزینه های تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا تا حدودی آشنا شدید. دیدید که علاوه بر هزینه های تحصیل برای هزینه های زندگی در کانادا هم برنامه ریزی دقیقی باید داشته باشید. البته که از امکان کار در حین تحصیل هم گفته شد که می تواند تا حدودی در تامین هزینه ها به شما کمک کند.
در پایان اگر ابزار سرچ اسمارت اپلای را تا به حال استفاده نکرده‌اید، به شما پیشنهاد می‌کنیم فقط ۶۰ ثانیه زمان بگذارید و یک بار این فرصت بزرگ را امتحان کنید. شاید همین حالا با شرایط شما امکان اقدام برای تحصیل در کانادا را داشته باشید. شما می توانید با مراجعه به وبسایت اسمارت اپلای جستجو در تمام دانشگاه‌های کانادا و کالج‌های کانادا را به ابزار سرچ آن بسپارید و با یک کلیک نتیجه را مشاهده ‌کنید.