آفتاب

علت خرابی موتورخانه هادر اینجا قصد داریم علت خرابی موتورخانه ها بررسی کرده و هر یک از دلایلی که ممکن است عملکرد موتورخانه را مختل کند، بررسی کنیم.

علت خرابی موتورخانه

علت خرابی موتورخانه ها چیست

علت خرابی موتورخانه ها به قدری زیاد است که به هیچ عنوان قابل شمارش نیست .موتورخانه تشکیل شده از چند صد جز مکانیکی و برقی است و خرابی هر یک از این عوامل می تواند عملکرد موتورخانه ها را با مشکل مواجه کند.

بنابراین به جای اینکه هر یک از عوامل را جداگانه بررسی کنیم می بایست همانند یک پزشک رفتار کنیم.

تعمیر کار موتورخانه همانند یک پزشک است!!

شاید این جمله کمی عجیب باشد اما موتورخانه مثل بدن انسان دارای اجزای زیادی و نمی توان همه اجزا را به طور کامل بررسی کرد. پس به جای آن باید چه کرد؟

پزشک برای پیدا کردن علت بیماری به دنبال علائم می گرد

همانند پزشکی که برای پیدا کردن علت بیماری به دنبال علائمی همچون سردرد، سرگیجه و ... می گردد تعمیرکار موتورخانه هم دنبال علائم خرابی موتورخانه گشته و علت را از روی علائم و نشانه های عملکرد موتورخانه بررسی می کند. حالا هر کدام از علائم را یک به یک بررسی کرده و خرابی های احتمالی را نام می بریم.

وقتی آب گرم نمی شود

وقتی آب گرم نمی شود عوامل مختلفی می تواند علت خربی باشد که محتمل ترین عوامل را بررسی می کنیم.

مشعل را بررسی کنید.

زمانی که آب گرم نمی شود. اولین مرحله بررسی مشعل موتورخانه است. اگر مشعل به درستی کار نکند و یا روشن نشود کل موتورخانه از کار افتاده و گرمایش سیستم موتورخانه از بین می رود پس اگر مشعل موتورخانه مشکلی داشته باشد می توانید اقدام به تعمیر آن کنید و مشکل آن را برطرف کنید.

سیستم هوا گرفته باشد.

اگر سیستم هوا گرفته باشد چرخش آب مختل شده و گرمایش آب صورت نمی گیرد.

برای تشخصی اینکه سیستم شما هوا گرفته یا خیر ابتدا به نزدیکی منبع آب گرم کویل دار یا دوجداره رفته و آب رفت و برگشت آن را بررسی کنید اگر هر دو لوله داغ باشد، یعنی سیستم هوا ندارد اما اگر یک یا دو لوله رفت و برگشت هوا داشته باشد حتما سیستم شما هوا گرفته است. برای هوا گیری سیستم باید شیر های هواگیری سیستم را باز کرده تا هوای سیستم از آن خارج شود.

شیر ها بسته باشد

یکی دیگر از عوامل خرابی موتورخانه خرابی شیر ها است. حتما شیرهای ورودی و خروجی منبع را بررسی کنید تا مطمئن شوید گردش آن به درستی انجام می شود.

هشدار: اگر تخصصی در عملکرد موتورخانه ندارید شیرها را بی دلیل باز بسته نکنید. چرا که پیدا کردن مشکل را درآینده چندین برابر می کند. یا اگر شیر را تغییر داده اید حتما آن را به خاطر بسپارید تا در آینده شرایط به حالت قبلی بازگردانید.

منبع کویل دار یا دوجداره رسوب گرفته است

اگر این منابع شما رسوب گرفته باشد عملکرد سیستم شما کاهش پیدا کرده و آب دیرتر گرم شده و زود سرد می شود. اگر مشکل رسوب گرفتن منابع شما باشد حتما باید منابع شما رسوب زدایی شوند.

پمپ های سیرکوله منبع آب گرم خراب است

ممکن است پمپ های سیرکوله منبع آب گرم خراب باشد و عدم گردش آب در سیستم باعث سرد شدن آب مصرفی شما شده است. پس حتما آن را بررسی کنید.

گرمایش واحد ها درست عمل نمی کنید

یکی دیگر از عواملی که بسیار رایج است عمل نکردن گرمایش واحد ها است که می تواند به عوامل زیر اشاره کرد

خرابی مشعل

همانند علت عدم گرم شدن آب مصرفی، اینجا هم عامل می تواند عدم عملکرد مشعل باشد. پس هر مشکلی به وجود آمد ابتدا مشعل ها بررسی شود.

هوا گرفتن رادیاتور یا فن کویل

حتما بررسی شود که رادیاتور ها و مشعل ها درست عمل کنند و هوا نگرفته باشد. برای تشخیص این مورد باید به لوله ها دست زده و گرم بودن مسیر لوله کشی را بررسی کنید از هر نقطه ای که لوله دیگر گرم نبود یعنی آنجا هوا گرفته است.

عدم تغییر فصل موتورخانه

سیستم موتورخانه را باید در اوایل فصل گرما و یا سرما تغییر فصل داد. شاید هنوز موتورخانه را تغییر فصل نداده اید و پمپ های گردش رادیاتور یا فن کویل خاموش است.

سوختگی پمپ های سیرکوله رادیاتور یا فن کویل

پمپ های گردش آب یا سیرکوله رادیاتور و فن کویل را چک کنید تا مطمئن شوید این پمپ ها به درستی کار می کنند یا خیر. اگر پمپ ها خاموش بود و یا دچار سوختگی شده بود مشکل را برطرف نمایید.

منبع انبساط خالی است

اگر منبع انبساط شما خالی شده باشد حتما سیستم شما دچار نشتی شده است و می بایست محل خروج آب را پیدا کرده و مشکل و نشتی را برطرف کنید.

و هزاران مشکل احتمالی دیگر

اگر با توضیحاتی که در بالا گفته شد توانستید مشکل را برطرف کنید به شما تبریک می گویم اما اگر مشکل را پیدا نکردید و یا اینکه مشکل را پیدا کردید اما قادر به برطرف کردن آن نبودید می توانید به سایت به فیکس مراجعه کرده و با شماره های داخل سایت تماس حاصل نموده تا در اسرع وقت مشکل شما برطرف شود.

behfix.com