آفتاب

لیست صرافی های رمز ارزی که مجوز می گیرندصرافی های رمز ارز داخلی که به زودی مجوز خواهند گرفت، مشخص شد.

به گزارش خبرنگار ما، همانطور که می دانیم در یکی دو هفته اخیر برخوردهایی از سوی نهادهای نظارتی با صرافی های ارز دیجیتال صورت گرفته است که در مواردی جنبه پیش گیرانه و در موارد دیگر جرم محرض پول شویی اتفاق افتاده است. در این بین سوالی که ذهن بیشتر افراد درگیر در دنیای رمز ارزها را به خود مشغول کرده این است که نهادهای قانونی نهایتا چه تصمیمی را در مورد مساله فعالان دنیای رمز ارزها اتخاذ خواهند کرد؟

نگارنده در پاسخ به پرسش فوق نیاز به یک بررسی تاریخی در زمینه ورود پدیده های نوین در ایران دارد.
با بررسی تاریخ معاصر در می یابیم که رویکرد برخورد با پدیده های ناشی از مدرنیسم همواره با فراز و نشیب فراوانی همراه بوده است شاید برای شما خوانندگان عزیز مایه تعجب باشد که روزگاری در این سرزمین استفاده از عینک طبی از نشانه های فرنگی مابی بوده تا جایی که علامه دهخدا بنیانگذار فرهنگستان زبان فارسی که خود از عینک طبی استفاده می کرده است در خاطراتش نقل می کند که "در یک روز عاشورا در خیابان قدم می زدم و دو نفر از کنارم رد شدند یکی از آنها با اشاره به من گفت: ببین این کافر بابی در روز عاشورا هم دست از معصیت بر نمی دارد و عینک می زند!"
تاریخ معاصر ما از این دست روایات و خاطرات بسیار دارد و هنوز در خاطر بسیاری از ما اعتراض و تجمع رانندگان تاکسی در اعتراض به شکل گیری پدیده تاکسی های اینترنتی وجود دارد و به یاد داریم که اوج این اعتراض در غالب مراسم دعای توسل و در مقابل مجلس شورای اسلامی شکل گرفت.
اما تاریخ بارها ثابت کرده است که پدیده هایی مدرن و با اصالت که در ابتدا مورد مخالفت و عناد قرار گرفته پس از مدت زمانی راه خود را باز کرده اند و نهایتا قانونگذاران محترم اقدام به پذیرش و قانونموند کردن آن پدیدها کرده اند.
توصیه نگارنده نیز به مسولان محترم خصوصا بانک مرکزی، مجلس شورای اسلامی و وزارت محترم کشور این است که اقدام به تصویب قوانینی در راستای به رسمیت شناختن پدیده رمز ارزها و قانونی کردن فعالیت در این حوزه کنند. این به رسمیت شناختن و قانون مند کردن موجب ایجاد شفافیت در فضای کسب و کار بلاکچین و تشخیص سره از ناسره خواهد شد.
یکی از فرصت هایی که موجب شکل گیری سوء استفاده و بزه در فضای کسب و کار رمز ارزها می شود عدم  وجود قوانین مشخص و دقیق می باشد. وجود این خلاء قانونی، افرادی هم که در حال استفاده درست از این فضای کسب و کار هستند را آسیب پذیر می کند و هم دست افراد شیاد را در فضای رمز ارزها باز می گذارد.
از فضاهایی که باید به آنها مجوز فعالیت رسمی دارد می توان به صرافی های دیجیتال اشاره کرد، این صنف در سالهای اخیر شکل گرفته است و هر روز شاهد رشد و گسترش صرافی های ارز دیجیتال هستیم. صرافی هایی که اغلب در یک وب سایت خلاصه می شوند و به جز چند مورد از آنها اساسا امکان مراجعه حضوری و شناسایی صحیح هویت آنها وجود ندارد. به نظر شخصی نگارنده به زودی شاهد ممیزی صرافی های ارز دیجیتال برای دریافت مجوز خواهیم بود و در این بین دریافت مجوز برای چند صرافی محرز خواهد بود. برای دریافت مجوز از نهادهای قانونی معیارهایی وجود دارد که حدس زده می شود از قرار زیر باشند:
-    میزان سرمایه ثبت شده توسط هر صرافی
-    داشتن صرافی واقعی در کنار صرافی ارزهای دیجیتال
-    نحوه و میزان تعامل کار صرافیها با بانکها
-    سوابق مورد تایید بانک مرکزی
-    امنیت شبکه سایت
-    داشتن سابقه حداقل 5 سال فعالیت مستمر
-    عدم وجود شکایت منجر به محکومیت صرافی توسط مشتریان

براساس بررسی های صورت گرفته توسط نگارنده پنج صرافی از میان صرافی های موجود در فضای رمز ارزهای ایران احتمال زیادی برای اخذ مجوز دارند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

1-  صرافی گرندکس:
گرندکس با توجه به امکانات و شرایط منحصر به فردی که دارد ر ردیف اول قرار خواهد گرفت.
از جمله این امکانا ت می توان به این موارد اشاره کرد، امکان مراجعه حضوری بدون هماهنگی قبلی و نیز همچنین دارا بودن صرافی ارزهای فیات در کنار صرافی ارزهای دیجیتال. استفاده از کارشناسان مجرب.
از دیگر امکانات گرندکس می توان به امکان ارایه فاکتور رسمی به مشتریان اشاره کرد و اینکه گرندکس دارای اعتباری قابل قبول در سیستم بانکی کشور می باشد.

2-  صرافی والکس
والکس از دیگر صرافی هایی است که با توجه به شرایط و امکانات موجود در آن امکان دریافت مجوز را خواهد داشت. از دلایل مهم آن می توان به داشتن امنیت بالا در این صرافی اشاره کرد.
دیگر موضوع مهم در مورد و والکس تنوع ارزهای دیجیتال قابل ارایه است. 3-  صرافی نوبیتکس
نوبیتکس نیز ار دیگر گزینه های مناسب برا دریافت مجوز رسمی صرافی های دیجیتال می باشد.
از مزایای قابل ذکر در این صرافی ارایه قیمت های مناسب و شفافیت در معاملات است و انجام معاملات در این صرافی چندان وقت گیر نمی باشد.

4-  صرافی اوکی اکسچنج
اوکی اکس چنج نیز از صرافی های مطرح در بین پنج صرافی می باشد که با احتمال بالا مجوز صرافی دیجیتال را خواهند داشت. از مزایای این صرافی می توان به داشتن یک ولت با امنیت بالا اشاره کرد.

5-  صرافی ارز جو
ارز جو نیز در جلب رضایت مشتریان خود از عملکرد قابل قبولی برخوردار بوده است و می تواند پنجمین کاندیدا برای دریافت مجوز رسمی کارگزاری باشد.

در انتها سخنی با صرافان ارز دیجیتال:
مساله ای که فقدان آن به وضوح پر رنگ می باشد نبود یک انجمن یا تشکل دارای عملکرد فعال در این صنف است. به تمام درست اندر کاران این صنف توصیه می شود تا با عضویت در انجمن ملی رمز ارز ایران به هر چه بهتر و پویا تر شدن این تشکل کمک کنند.
شایان ذکر است که انجمن مورد اشاره با ثبت در وزارت کشور و رایزنی با کمسیون اقتصادی مجلس در حال پیگیری مطالبات صنف صرافان ارز دیجیتال می باشد و امید آنست که با پیگیری های انجمن و مساعدت دولت آتی بتوان به این مهم دست یافت و در آینده شاهد فعالیت صرافان ارز دیجیتال تحت نظارت نهادهای قانونی و برخورداری از مجوز رسمی باشیم.