آفتاب

کدام رنگ ساختمانی برای اتاق بچه ها مناسب نیست؟از آنجا که کودکان وقت زیادی را در خانه می گذرانند، یک اتاق خواب و فضای بازی با رنگ های سازگار، بیشترین میزان تأثیرگذاری مثبت در ذهن و بدن آنها را دارد.

رنگ ها نقش مهمی در بالا بردن روحیه و افزایش بهره وری دارند.
رنگ های خاص دارای طول موج خاصی هستند که یک جریان انرژی یا هاله در اطراف هر فرد ایجاد می کنند. استفاده از رنگ ساختمانی برای تقویت هاله مثبت در اطراف فرد مهم است. از آنجا که کودکان وقت زیادی را در خانه می گذرانند، یک اتاق خواب و فضای بازی با رنگ های سازگار، بیشترین میزان تأثیرگذاری مثبت در ذهن و بدن آنها را دارد. رنگ توانایی الهام بخشیدن، هیجان، تحریک، تسکین والتیام را دارد. این امر به ویژه در مورد کودکان صادق است که می توانند نسبت به تأثیر رنگ بسیار حساس باشند. بنابراین اهمیت انتخاب رنگ مناسب اتاق کودک نباید دست کم گرفته شود.
 
در حالی که دانشمندان چیزهای زیادی در مورد چگونگی تأثیر رنگ در ذهن و بدن ما آموخته اند، به خاطر داشته باشید که دنیای هر کودکی متفاوت است. این کلیات برای همه صدق نمی کند. اما اگر در مورد چگونگی وارد کردن رنگ به اتاق کودک خود کنجکاو هستید متن زیر را مطالعه کنید:

جهت ها و رنگ های ساختمانی که برای اتاق کودک مناسب نیست؟

نکته ای که باید در هنگام استفاده از رنگ های روشن تر رعایت شود، این است که برای دیوارهای رو به جهت جنوب و غرب از این رنگ ها استفاده نشود. حتی درها و پنجره های رو به روی این دو جهت نباید با رنگ های روشن پوشانده شود. روشن کردن درها و پنجره ها در جهت غرب و جنوب می تواند تأثیر منفی روی کودکان داشته باشد. اگر کودک بیش فعال است، رنگ آبی خوب است اما در صورت وجود پنجره در جهت شمال، نباید از چنین رنگی استفاده کرد. در صورت گرفتن نور مستقیم خورشید در اتاق، باید از رنگ هایی مانند زرد و نارنجی خودداری کرد. اطلاعات بیشتر در مورد رنگ پلاستیک رو میتوانید از اینجا دنبال کنید.

چگونه رنگ ها روی کودکان تأثیر می گذارند؟

علاوه بر تأثیرگذاری بر خلق و خو، احساسات و اعمال، رنگ بر محیط یک فضا نیز تأثیر می گذارد. رنگ ها رایج ترین ابزار مورد استفاده کودکان برای بیان احساسات و افکار خود هستند. اگرچه ترجیحات کودکان بر اساس گروه سنی برای انتخاب رنگ، می تواند بسته به روحیه آنها، نحوه بیان خود و احساسات آنها متفاوت باشد.
پیوندهای موجود در مغز در كودك تا 5 سالگی كامل نمی شود و 1 سال دیگر طول می كشد تا بالغ شود. به دلیل عدم توانایی خواندن و نوشتن در این سن، بیشتر برای برقراری ارتباط به مواد تصویری متکی هستند. بنابراین رنگ ابزاری مهم برای بیان آنها است.
به طور متوسط، چشم انسان می تواند 150 رنگ مختلف را در نور مرئی درک کند. این بدان معنی است که یک فرد با بینایی طبیعی می تواند بین میلیون ها رنگ مختلف تمایز قایل شود. رنگ یکی از مهمترین خصوصیاتی است که می تواند در ارزیابی، تخمین و تعریف یک شیء به ما کمک کند. هر فرد واکنش های خاصی را در ادراکات خود ذخیره می کند و به همین ترتیب درک هر رنگ به احساسات مربوط می پردازد.
مانند همه انسانها، كودكان نیز موجودات فكری "روانشناختی و فیزیولوژیکی" هستند. کودکان برای تسهیل ارتباط با محیط خود از حواس خود استفاده می کنند. آنها از حس بینایی خود به همراه نور و رنگ و همچنین سایر عوامل محیطی بصری برای برقراری ارتباط استفاده می کنند.
رنگ یکی از قویترین و مهمترین مؤلفه های طراحی داخلی است. رنگ می تواند بر واکنش های روانی و همچنین سلامت فیزیولوژیکی کودکان تأثیر بگذارد.
رنگ یک مؤلفه مهم در طراحی فضاهای آموزشی کودکان است. کودکان توانایی های کامل خود را نشان می دهند و در فضاهایی که وسایل و فرصت یادگیری برای آنها فراهم می شود، یاد می گیرند.
 

رنگ های مناسب اتاق کودک

 رنگ های روشن برای اتاق خواب کودکان مناسب تر هستند. سایه های تیره مانند سیاه و آبی تیره و خاکستری را هرگز نباید در اتاق خواب بچه ها یا اتاق مطالعه استفاده کرد. می توان سایه های روشن مانند آبی روشن، زرد، نارنجی و حتی سایه های بنفش و سبز را انتخاب کرد.
قرمز
 قرمز توانایی انرژی در بدن و برانگیختن ذهن را دارد، ضربان قلب و تنفس را افزایش می دهد. با این حال، برخی تحقیقات نشان می دهد که قرار گرفتن بیش از حد در معرض رنگ قرمز باعث رفتارهای پرخاشگرانه و عدم توانایی در تمرکز می شود.
 قرمز ممکن است بهترین رنگ دیوار برای کودک بی قرار نباشد.

نارنجی

این رنگ تا حد زیادی مورد استفاده قرار نمی گیرد و شاید این اشتباه باشد. این رنگ گرم و دوستانه در واقع برای کودکان بسیار عالی است زیرا گفته می شود اعتماد به نفس، برونگرایی و استقلال را تشویق می کند. ماهیت اجتماعی این رنگ، کودکان و دوستانشان را نیز در آرامش قرار می دهد و الهام بخش ارتباط و همکاری است.

زرد

 بیشتر ما رنگ زرد را با احساس خوشبختی مرتبط می کنیم. مطالعات این رنگ روشن و شاد را با انگیزه جفت می کنند. رنگ های زرد درخشان تر باعث افزایش حافظه می شوند. هر چند استفاده بیش از حد از رنگ زرد روشن احساس اضطراب و حتی عصبانیت ایجاد می کند.
سبز
این رنگ آرامش بخش، تأثیر تسکین دهنده ای در کودک دارد. دانشمندان همچنین دریافتند که سبز ممکن است سرعت خواندن و درک مطلب کودک را بهبود بخشد. اگر تمرکز کودک برای درس خواندن و مطالعه کم است، می توانید از رنگ سبز در اتاق مطالعه استفاده کنید. اعتقاد بر این است که رنگ سبز باعث بهبود شرایط روانی می شود و به بهبود قدرت درک کمک می کند.
 

آبی

رنگ آبی اثر مخالف قرمز است. این رنگ باعث کاهش احساس اضطراب و پرخاشگری می شود و فشار خون و ضربان قلب را پایین می آورد. کودکانی که دچارمشکلات تنفسی یا مشکلات رفتاری هستند ممکن است از اثرات تسکین دهنده یک اتاق آبی راضی باشند.
بنفش
بنفش، رنگ جاه طلبی و خودباوری است. همچنین رنگ شور، خلاقیت، خرد و معنویت است. این رنگ عمیق و احساسی برای ایجاد حساسیت و دلسوزی در کودکان بسیار عالی است.

صورتی

 اگرچه معمولاً با فضاهای معمولی دخترانه همراه است، اما صورتی رنگ آرامش بخش دارد که می توان برای هم دختر و هم پسر استفاده کرد.
بژ
یک رنگ کلاسیک شن و ماسه به اندازه کافی خنثی است که می تواند چندین سال کار کند و می تواند به عنوان پایه عمل کند، بنابراین کودک با شروع به کاوش در سبک شخصی خود، جزئیات را تغییر می دهد.
سفید
بسیاری از والدین فکر می کنند که رنگ سفید یک ایده بد در اتاق کودک است. به راحتی کثیف می شود و خیلی سرگرم کننده نیست، اما این اشتباه است. یک اتاق سفید روشن و برجسته با رنگ های مختلف، که اگر این کار را صحیح انجام دهید و می تواند برای بچه ها عالی باشد.
 
رنگ های گرم: باعث ایجاد شادی، دلپذیری و راحتی در بیشتر افراد می شود. آنها همچنین می توانند فضاهای بزرگ و باز را برای افراد احساس صمیمی تر کنند. 
رنگ های سرد: برخی ازافراد رنگ های خنک را با محیط های استریل و شبیه بیمارستان مرتبط می دانند، اما رنگ های خنک تر می توانند اثر آرام بخش بر کودکان داشته باشند. به علاوه، بسیاری از این رنگ ها به فضاهای کوچک کمک می کنند تا کمی بازتر به نظر برسند.

اتاق خواب های کودکان مکان فوق العاده ای برای بازی کردن با رنگ است. کودکان دوست دارند اتاق های روشن، جسورانه و منحصر به فرد داشته باشند. این نشان دهنده سرزندگی سرشت آنها است.

شما می خواهید با ترکیبی از رنگ های جسورانه و ظریف اتاقی را ایجاد کنید که کودک شما بتواند احساس شادابی و زنده بودن کند. به شخصیت فرزندانتان اجازه دهید که به شما در انتخاب رنگ اتاق شان کمک کنند.
انتخاب چند رنگ مختلف می تواند یک گزینه عالی برای طراحی اتاق خواب کودک باشد.

بهترین رنگ ساختمان برای اتاق بچه ها

رنگ ساختمانی امولسیون قابل شستشو
بهترین رنگ برای اتاق کودکان است. زیرا این رنگ توانایی شستن را دارد.
2. رنگ های سازگار با محیط زیست
هنگام انتخاب رنگ برای اتاق کودکان، باید از عدم وجود بوی قوی و نفوذ هوا در پوشش استفاده کرد. زیرا این رنگ ها بدون بو هستند و این یک شرط عالی برای اتاق بچه ها است.
3. رنگ ساختمانی براق
 این رنگ ها در شب وقتی خورشید به اتاق نمی تابد، درخشش فوق العاده ای به اتاق کودک می بخشند.
رنگسازی کریوند تولید کننده رنگ با ارائه بهترین رنگ های ساختمانی آماده زیبا سازی اتاق کودکانتان است. رنگ های ساختمانی کریوند علاوه بر زیبایی اتاق کودکانتان، قابلیت سریع خشک شدن را دارند. پس این قابلیت، آن را ایده آل تر می کند.

برای به روز کردن اتاق خواب کودک خود از ایده عوض کردن رنگ اتاق کودک استفاده کنید. مجموعه ای از رنگ ها، تکنیک ها و نقوش، یک اتاق خواب دلپذیر را ایجاد می کند که مناسب کودک شما باشد.
 
هنگام استفاده از رنگ برای تزئین اتاق کودک خود، از او بپرسید که چه رنگ و مضمونی را دوست دارد و فکر می کنند رنگ ها و تصاویر باید در کجا قرار بگیرند. برای اتاق خواب مشترک کودکان، بحث کنید که چگونه می توانید بین خواهر و برادرها سازش کنید. اگر آنها رنگ های مکمل را دوست دارند، سعی کنید دیوارهای مقابل را با آن دو رنگ نقاشی کنید.
 اتاق کودکان، قلمرو کوچکترین عضو خانواده است، بنابراین لازم است با دقت خاصی طراحی شود. طراحی دیوارها در اتاق بچه ها مرحله مهمی در رشد شخصیت او است.
در حالی که علم می تواند تعمیم های مفیدی ایجاد کند، باید به یاد داشته باشید که پاسخ های روانشناختی کاملاً شخصی هستند. ممکن است شما بر اساس ترجیحات فرهنگی و شخصی خود نسبت به یک رنگ احساس متفاوت داشته باشید و این خوب است. اگر کودک شما رنگ قرمز را دوست دارد، در مورد نکات منفی این رنگ نگران نباشید. مغز به گونه‌ای طراحی شده است تا آنچه را که لازم و دوست دارد شناسایی کند. به عبارت دیگر ، اگر کودک شما خوشحال باشد، مغزش نیز خوشحال است.
وبگردی