آفتاب

تاثیر زلزله و پیامدهای آن در روحیات مردم و صنعت گردشگری ترکیهبا گرم شدن هوا، مناطق جنوبی ترکیه که به واسطه سواحل فیروزه‌ای و جاذبه‌های تاریخی مشهور هستند، به فصل اوج گردشگری خود نزدیک می‌شوند.

ترکیه در ماه‌های گذشته زلزله‌های ویرانگری را تجربه ‌کرده است که خسارات جانی و اقتصادی بسیاری به بار آورد. با وجود این، کارشناسان صنعت گردشگری معتقدند سواحل مدیترانه ترکیه در تابستان امسال پذیرای سیل عظیمی از گردشگران خواهد بود؛ اما این مسئله جلوی پیامدهای زلزله بر روحیات مردم و صنعت گردشگری ترکیه را نمی تواند بگیرد. به هر حال عید امسال همانند هر سال می توانید در تور مسافرتی ترکیه شرکت کرده و نوروزی پرخاطره را تجربه کنید. جالب است بدانید این مسئله روی قیمت تور استانبول و تور آنتالیا تاثیر چندانی نداشته است. در ادامه همراه ما باشید تا به طور دقیق‌تر در خصوص این خبر جنجالی صحبت کنیم.

تاثیر زلزله و پیامدهای آن در روحیات مردم و صنعت گردشگری ترکیه

فصل اوج گردشگری در سایه زلزله

با گرم شدن هوا، مناطق جنوبی ترکیه که به واسطه سواحل فیروزه‌ای و جاذبه‌های تاریخی مشهور هستند، به فصل اوج گردشگری خود نزدیک می‌شوند. امنیت، عنصر حیاتی صنعت گردشگری، پس از زلزله‌های عجیب در ترکیه به ویژه بخش جنوب شرق به چالش کشیده شد، اما شواهد حاکی از بازگشت سریع اوضاع به حالت عادی است و تور آنتالیا و تور استانبول همچنان طرفداران خود را برای عید 1403 خواهد داشت.

امیدواری به رونق تابستان

برهان سیلی، رئیس اتحادیه هتل‌داران توریستی آلانیا، با اشاره به آمار سال گذشته، از امیدواری‌ها برای آغاز فصل تابستان می‌گوید. اداره آمار ترکیه نیز در ژانویه از جهش بی‌سابقه درآمد گردشگری این کشور در سال 2023 به 46.3 میلیارد دلار با 51 میلیون بازدیدکننده خارجی خبر داد.

کاهش موقتی و بازگشت تقاضا

اگرچه زلزله‌های ترکیه به طور موقتی تقاضا برای سفر به این کشور و درخواست تور مسافرتی ترکیه را کاهش داد، اما این شرایط پس از چند هفته به حالت عادی بازگشته و بهبودی کامل پیدا کرده است. آمار استانداری محلی نشان می‌دهد آلانیا، به عنوان مقصدی محبوب در سواحل مدیترانه، در سه ماه اول سال جاری شاهد افزایش 55 درصدی ورود گردشگران خارجی نسبت به سال گذشته بوده است. عید 1403 نیز انتظار می رود درخواست تور استانبول با افزایش خوبی نسبت به ماه های گذشته مواجه شود.

پیش‌بینی‌ها از آینده گردشگری

برهان سیلی پیش‌بینی می‌کند گردشگران روسی و اروپایی، به خصوص آلمانی و انگلیسی، بخش قابل توجهی از مسافران ورودی به ترکیه را تشکیل خواهند داد. به طور کلی، انتظار می‌رود سال 2024 از نظر تعداد گردشگران و درآمد، عملکردی بهتر از سال 2023 داشته باشد.

اهداف بلندپروازانه در حوزه صنعت گردشگری ترکیه

اهداف بلندپروازانه در حوزه صنعت گردشگری ترکیه

مهمت نوری ارسوی، وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه، در ژانویه از برنامه‌های بلندپروازانه این کشور برای صنعت گردشگری خبر داد. او پیش‌بینی می‌کند تعداد گردشگران خارجی در سال 2024 به 60 میلیون نفر و در سال 2028 به 90 میلیون نفر برسد. همچنین، انتظار می‌رود درآمد این صنعت در سال جاری به 56 میلیارد دلار و در پنج سال آینده به 100 میلیارد دلار افزایش یابد.

کاهش قیمت ارز و تعداد گردشگران با زمزمه های اخبار زلزله در ترکیه

کاهش شدید ارزش پول ترکیه در برابر ارزهای مهم جهانی از ابتدای سال 2022، این کشور را به مقصدی مقرون به صرفه برای شهروندان اروپایی که با افزایش هزینه‌های زندگی روبرو هستند، تبدیل کرده است؛ اما لازم است بدانید چنین اخباری تاثیری در کاهش قیمت تورهای سال جاری نداشته است و همچنان باید تور نوروز 1403 را با قیمت بالا خریداری کنید.

تاثیرات روحی و روانی زلزله های ترکیه بر مردم

زلزله، ترس و اضطراب عمیقی در مردم زلزله‌زده ایجاد کرده است. بسیاری از افراد از احتمال وقوع زلزله‌های دیگر وحشت دارند. این ترس و اضطراب می‌تواند به اختلالات خواب، افسردگی، اضطراب فراگیر و سایر مشکلات سلامت روان منجر شود. زلزله جان بسیاری از افراد را گرفته و خانواده‌های زیادی را داغدار کرده است. غم و اندوه از دست دادن عزیزان، می‌تواند به بروز علائمی مانند افسردگی، بی‌حوصلگی، بی‌اشتهایی و اختلال در تمرکز منجر شود.

اخبار جدید ناشی از زلزله های مکرر ترکیه، زندگی بسیاری از مردم را از هم پاشیده است. بسیاری از افراد خانه‌های خود را از دست داده‌اند و شغل و منبع درآمدشان را از دست داده‌اند. این ناامیدی و بی‌ثباتی می‌تواند به بروز علائمی مانند خشم، پرخاشگری و سوءمصرف مواد مخدر منجر شود.

تاثیرات کلی اخبار زلزله ترکیه در صنعت گردشگری

  • کاهش تعداد گردشگران: زلزله گذشته، به زیرساخت‌های گردشگری ترکیه به‌شدت آسیب رساند و بسیاری از هتل‌ها، رستوران‌ها و اماکن تفریحی را تخریب کرد. همچنین، ترس و اضطراب ناشی از زلزله، باعث شده است که بسیاری از گردشگران از سفر به ترکیه خودداری کنند.

  • از دست رفتن شغل: صنعت گردشگری، یکی از مهم‌ترین منابع درآمد ترکیه است. زلزله، به این صنعت به‌شدت آسیب می رساند و باعث از دست رفتن شغل بسیاری از افراد در این صنعت می شود.

  • تغییر در الگوی سفر: زلزله، باعث شده است که الگوی سفر گردشگران به ترکیه تغییر کند. بسیاری از گردشگران از سفر به مناطق زلزله‌زده خودداری می‌کنند و به دنبال مقاصد امن‌تر هستند.

تور ترکیه؛ انتخابی ایمن و مطمئن برای سفر به این کشور


با توجه به اصلاح زیرساخت ها توسط دولت ترکیه و بهبود خسارت های ناشی از زلزله های مکرر، می توانید بار دیگر با خیال راحت به این کشور سفر کنید. تور مسافرتی ترکیه فرصتی خوب و امن برای سفر است. از آنجایی که تور آنتالیا و تور استانبول با بیمه مسافرتی برگزار می شود، می توانید با اطمینان خاطر سفری خاطره‌انگیز داشته باشید. برای مشاهده تورهای ترکیه در نوروز 1403، به سایت گردشگری لحظه آخر مراجعه کنید و با بهترین قیمت اقدام به رزرو نمایید.

گالری تصاویر


وبگردی