آفتاب

تحصیل در ترکیههزینه های پایین زندگی و تحصیل در ترکیه، این کشور را به یکی از مقاصد پر طرفدار در بین دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است.

در سال 2020 چیزی در حدود 80.000 دانشجوی بین المللی در کشور ترکیه نیز مشغول به تحصیل هستند. هزینه های پایین زندگی و تحصیل در ترکیه، این کشور را به یکی از مقاصد پر طرفدار در بین دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است. دولت ترکیه، در سال 2020 سیاست های متعددی را برای جذب دانشجویان بین المللی اعمال می کند تا از این طریق رنکینگ دانشگاه های خود را ارتقا دهد. بیشتر تمرکز کشور ترکیه نیز بر جذب دانشجو از آسیای مرکزی، آفریقا، خاورمیانه و اروپای شرقی است.
برای رسیدن به این هدف دولت ترکیه به دانشجویان بورسیه می دهد و دانشگاه های ترکیه نیز نسبت به بسیاری دیگر از کشورها خصوصا برای کسانی که از کشورهای خاورمیانه به ترکیه می آیند، شهریه کمتری دریافت می کنند. بانک توسعه اسلامی نیز در کنار دولت ترکیه به دانشجویان خارجی کمک هزینه های تحصیلی اعطا می کند.
یکی دیگر از دغدغه های دانشجویان بین المللی، امکان کار حین تحصیل است. امکان کار در حین تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی وجود اما در این زمینه برای دانشجویان سال اول محدودیت ‌هایی نیز به چشم می خورد. به این صورت که دانشجویان باید سال اول خود را به پایان برسانند و از سال دوم به بعد با کسب مجوزهای ویژه کارحین تحصیل از دولت، در حین تحصیل کار کنند.
زبان رسمی کشور ترکیه، ترکی است و دانشجویان این امکان را دارند که این زبان را در کلاس های آموزشی این کشور شرکت نمایند. البته این امکان نیز وجود دارد که با زبان انگلیسی نیز تحصیل خود را آغاز کنند. تحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در ترکیه، از دیرباز یکی از پرتقاضاترین روش های مهاجرت به ترکیه بوده است.
در سال تحصیلی 2020-2021 تعداد 9 دانشگاه این کشور در رشته های پزشکی و پیراپزشکی مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران هستند که از این قرارند:
• دانشگاه آتاتورک
• دانشگاه آنکارا
• دانشگاه اژه
• دانشگاه حاجت تپه
• دانشگاه استانبول
• دانشگاه کوچ
• دانشگاه سلیمان دمیرل
• دانشگاه قاضی
• دانشگاه کاتب چلبی
برای سه مورد آخر، فقط رشته دندانپزشکی مورد تأیید قرار گرفته است. افرادی که قصد تحصیل پزشکی در ترکیه را داشته باشند، می توانند دانشگاه های با آزمون ورودی یا دانشگاه های بدون آزمون ورودی را انتخاب کنند. برای دانشجویان خارجی آزمون هایی از قبیل YÖS ، SAT را شرکت می کنند.
آزمون YÖS  (آزمون گزینشی دانشجویان خارجی) از ۲ بخش تشکیل شده است. در بخش نخست سوالاتی از دروس ریاضی، هوش و هندسه مطرح می شوند. بخش دوم جهت ارزیابی تسلط متقاضیان به زبان ترکی است که در آن به هر داوطلب با توجه به تسلط زبان ترکی نمره A، Bو C داده خواهد می شود. اما اگر دانشجو حد نصاب لازم را در این قسمت کسب نکند، باید دوره 1 ساله زبان ترکی  TÖMERرا بگذراند و و پس از کسب نمره قبولی در آزمون نهایی، امکان شرکت در کلاس‌های پزشکی را به دست بیاورد.
هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه، بسیار پایین است و افرادی که توانایی موفقیت در آزمون های ورودی رشته های پزشکی و پیراپزشکی را داشته باشند، خواهند توانست با هزینه ای حدود 240 تا 1500$ (دلار) در سال (شما بخوانید رایگان!)، تحصیلات خود را به اتمام برسانند. اما این تمام ماجرا نیست. کشور ترکیه دانشگاه های معتبر خصوصی و دولتی زیادی دارد که اگرچه در لیست امسال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران جای نگرفته اند، اما جایگاه علمی قابل قبولی در رتبه بندی های بین المللی دارند. منتها هزینه تحصیل در این دانشگاه ها بین 7000 تا 22000$ (دلار) است.
نکته امیدوار کننده این است که امکان تحصیل با دریافت بورسیه تحصیلی در این دانشگاه ها وجود دارد. برای بسیاری از دانشگاه های دولتی یا خصوصی ترکیه می توان بورسیه تحصیلی گرفت. برخی بورسیه‌های تحصیلی کامل ترکیه نیازمند داشتن نمرات پذیرش آزمون‌های بین‌المللی نظیر GRE، GMAT، SAT هستند. باید به این نکته توجه داشت که دریافت بورسیه های تحصیلی کشور ترکیه، بر مبنای ظرفیت ها انجام می گیرد.
اخذ بورسیه در مقطع دکترا، عمدتاً به صورت بورسیه کامل تعلق می گیرد و دریافت آن نیازمند داشتن مقاله های ISI است. ثبت نام برای دریافت بورسیه های تحصیلی ترکیه از 10 ژانویه آغاز می شود. در بررسی موضوع درخواست برای بورس تحصیلی ترکیه، این امکان وجود دارد که در دوره های آموزش و یادگیری زبان ترکی که از سوی دانشگاه ها ارائه می گردد، شرکت کنید و به زبان ترکی کاملا مسلط شوید.
با این که حداقل نمره ای که برای درخواست برای بورس تحصیلی ترکیه و در نهایت پذیرش در دانشگاه انتخابی مورد نیاز است برای مقطع کارشناسی بایستی حداقل نمره 70 از 100 و برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز باید حداقل نمره 75 از 100 کسب شود، با این حال برخی از بورسیه های تحصیلی در کشور ترکیه، شرایط مساعدتری را نیز به همراه دارند و از روش های ساده تری نیز می توان اقدام به دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه کرد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راهنمای شما در این باب می باشد.وبگردی