آفتاب

خواص انواع عرقیاتامروزه در ایران بیشتر از 40 نمونه عرقیات داریم که هر کدام فواید خاص خود را دارند. در این مقاله ما به خواص چند نمونه از عرقیات های معروف و پر ز خاصیت می پردازیم که علاوه بر بو و مزه عالی برای درمان انواع بیماری ها مفید بوده و خواص شفا بخشی آنها در علم پزشکی نیز تایید شده است.

از دیرباز تا به امروز همواره یکی از نوشیدنی های مورد پسند و پر طرفدار ایرانیان عرق های سنتی مانند عرق نعناع، عرق کاسنی، عرق پونه، عرق دارچین و... بوده است. عرقیات به اسانس و عصاره یک گیاه گفته میشود که به آن آب اضافه میکنند و با تحریک گیرنده های بویایی و چشایی می تواند بر روند ساخته شدن هورمن های بدن تاثیر گذاشته و بر روی بدن تاثیر بگذارد مانند زیاد یا کم شدن میل جنسی، چربی خون، فشار خون، ایمنی بدن و...
امروزه در ایران بیشتر از 40 نمونه عرقیات داریم که هر کدام فواید خاص خود را دارند. در این مقاله ما به خواص چند نمونه از عرقیات های معروف و پر ز خاصیت می پردازیم که علاوه بر بو و مزه عالی برای درمان انواع بیماری ها مفید بوده و خواص شفا بخشی آنها در علم پزشکی نیز تایید شده است.

خواص عرق بهار نارنج


یکی از مهمترین اثرات بهار نارنج خاصیت آرامبخش بودن آن است . بوئیدن بهار نارنج یا استفاده از آن در هنگام استحمام باعث کاهش استرس و در درمان اظطراب نقش بسیار بزرگی دارد .
مزیت دیگه بهار نارنج نرم شدن پوست بعد از استفاده از آن است . به این صورت که مقداری از عرق بهار نارنج را به آب وان یا به آبی که با آن حمام می کنید اضافه کنید ، بعد از انجام این عمل تاثیر نرم کنندگی آن را بر روی پوست خود احساس می کنید ، این عمل پوست شما را مرطوب می کند .
از اثرات دیگر بهار نارنج بر روی پوست خاصیت روشن کنندگی رنگ پوست است . این عرق یک تونر عالی برای پوست های چرب می باشد .
به دلیل ملایم بودن عطر بهار نارنج در بسیاری از محصولات تهیه شده برای نوزادان به کار می رود .
خاصیت بعدی این گیاه رفع سو هاضمه و گاز معده ، درمان ناراحتی معده و راه حل طبیعی درمان برای کودکان می باشد .
خاصیت شگفت انگیز عرق بهار نارنج در درمان مشکلات شکم اثبات شده است .
از بهترین خوشبو کننده های طبیعی هوا می توانیم از بهار نارنج نام ببریم . عرق بهار نارنج با استفاده از چند قاشق آن در یک کاسه آب عطر طبیعی و خوشبو را به فضای خانه و محیط اطراف می دهد .
خاصیت آرامبخشی این گیاه به افرادی که از بی خوابی رنج می برند کمک می کند .
اسپری کردن مقداری از عرق بهار نارنج در گوشه ای از ملحفه باعث می شود تا با آرامش خاصی خواب را تجربه کنید.

خواص عرق بیدمشک


خواص عرق بیدمشک بسیاری زیاد است از جمله فواید عرق بیدمشک میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

پایین آوردن قند خون

افرادی که قند خون دارند میتوانند با نوشیدن عرق بیدمشک بدون اضاف کردن مواد شیرین کننده به آن قند خون خود را کنترل کنند.

کاهش دهنده تب

طبع سرد عرق بیدمشک حرارت بدن را کاهش میدهد و به بیمارانی که تب شدید دارند توصیه می شود که حتما از این عرق استفاده کنند.

بالا بردن اشتها

خوردن یک استکارن عرق بیدمشک قبل از غذا می تواند اشتهای فرد را به طرز قابل ملاحظه ای افزایش دهد.

تسکین دهنده اعصاب

جوشاندن پوست، برگ و سنبله درخت بیدمشک و نوشیدن آن به طور مداوم مسکن درد و آرامش بخش بوده و اعصاب را تسکین می دهد.

تقویت کننده قلب و عروق

رفع کننده خستگی

نوشیدن شربت و یا جوشانده عرق بیدمشک میتواند خستگی را رفع و درد را کاهش دهد.

خواص عرق کاسنی


کاسنی برای دیابت

 عرق کاسنی دارای ماده ای است که این ماده می‌تواند با تحریک و تولید هورمون های کنترل قند خون نظیر انسولین نقش مهمی در کنترل دیابت داشته باشد همچنین ماده موجود در این گیاه باعث مهار چربی سازی در سلول های چربی می شود و این امر باعث می شود گلوکز زیادتری از خون دفع شده و باعث کنترل قند خون شود.

 خواص کاسنی برای بند

 مصرف یک ماه عرق کاسنی باعث می شود که قلب در برابر آسیب‌های اکسیداتیو مقاوم گردد همچنین عصاره گیاه کاسنی میزان کلسترول خون را پایین آورده و نقش مهمی در پیشگیری بیماری های قلبی دارد.

عرق کاسنی

گیاه کاسنی دارای گل‌های آبی است که اغلب در فصل بهار رشد می‌کند و در هوای مرطوب نیز رشد آن بیشتراست . عرق کاسنی از گیاه کاسنی بدست می آید.

مصرف عرق کاسنی در مردان

کاسنی را میتوان به چند روش استفاده کرد اول برگ های سبز ان را به صورت سبزی خوردن یا در سالاد استفاده نمود .دوم برگ های آن را خشک کرد و به صورت دم نوش آن را دم کرد و استفاده نمود یا اینکه بهترین و راحت ترین روش استفاده به صورت عرق کاسنی است که در این روش تلخی آن کمتر است .
یکی از مشکلات عمده در مردان کبد چرب است که مصرف کاسنی در مردان مانع از انباشته شدن چربی در کبد می شود .
عرق کاسنی با تصفیه خون در مردان باعث گردش بهتر خون در آن ها میشود
عرق کاسنی باعث افزایش میل جنسی و همچنین تقویت اسپرم ها و در درمان ناباروری در مردان موثر است .

مصرف عرق کاسنی در زنان

مصرف عر کاسنی در زنان بتعث تنظیم قاعدگی ، جلوگیری از رشد سرطان سینه و مصرف مداوم آن باعث کاهش درد های زایماان می شود .
از جهتی اکیدا توصیه می شود که عرق کاسنی را در طول دوران بارداری استفاده نشود زیرا که باعث خون ریزی و سقط جنین می شود .
همچنین توصیه می شود از خوردن عرق کاسنی در طول دوران شیردهی پرهیز شود .

عرق کاسنی و درمان زردی کودکان

زردی یا یرقان یکی از مشکلات رایج در کودکان است . زنان باردار می توانند با مصرف عرق کاسنی در دوران بارداری باعث تصفیه شدن خون و پاکسازی کبد خود از مواد سمی و زائد شود .

خواص عرق نعناع

 

خواص عرق نعناع در رفع معده درد

 اگر شما درد معده دارید نوشیدن یک استکان عرق نعنا معده شما را آرام میکند و با تسریع در فرایند هضم غذا و رفع التهاب های احتمالی در معده  دستگاه گوارش شما را بهبود می دهد.
همچنین عرق نعنا به دلیل گیاهی بودن فیبر بسیار بالایی دارد که اگر معده درد شما از یبوست یا سوء هاضمه باشد را تسکین می‌دهد.

 عرق نعنا در کاهش وزن

 اکثر عرق های گیاهی و به خصوص عرق نعناع خاصیت کاهش وزن را دارند به دلیل فیبر زیاد برگ نعناع این گیاه رژیمی است و موجب احساس سیری در افراد می‌شود.

کسانی که می‌خواهند وزن خود را کاهش دهند ۱۵ دقیقه قبل و بعد از مصرف غذا نصف استکان عرق نعنا را میل کنند به دلیل اینکه مصرف نعنا یا عرق نعنا چربی سازی در بدن را کاهش میدهد عرق نعنا حرارت معده را افزایش میدهد و هضم غذا را در معده سریع تر می کند از طرف دیگر چربی سازی را در بدن کاهش می دهد.

 عرق نعناع در زمان شیردهی

 عرق نعنا برای زنان شیرده می تواند مفید باشد از عرق نعنا برای درمان درد نوک سینه به خصوص برای مادرانی که اولین تجربه شیردهی را دارند استفاده می شود و عرق نعنا می تواند راه حلی مفید باشد.

 درمان سرماخوردگی با عرق نعنا

 منتول موجود در عرق نعنا یک دکونژستانت است این ماده باعث می شود خلط و مخاط بینی کمتر شده و هوای بیشتری وارد بینی و دستگاه تنفسی شود و تنفس را برای افرادی که گرفتگی بینی دارند راحت‌تر کند بنابراین برای رفع آبریزش بینی و احتقان مفید است عرق نعنا همچنین باعث رفع گلو درد و خنک شدن گلو می شود.

 عرق نعنا سلامت دهان

 منتول موجود در عرق نعنا خاصیت ضد میکروبی دارد می توان از عرق نعنا به عنوان دهان شویه استفاده کرد و این دهانشویه باعث خشکی دهان و مری و التهاب ناشی از  خشکی نمی شود.

خستگی با عرق نعنا

 خوردن کمی عرق نعنا می تواند خستگی ناشی از فعالیت روزانه  مانند اضطراب و افسردگی را از بین ببرد می‌توانید با عرق نعنا شربت گوارا تهیه کنید و آن را نوش جان کنید.
منبع : لردیوبگردی