آفتاب

چطور گوشی دزدی را پیدا کنیم؟این روزها در میان خبرها بیش از هرچیز، خبر افزایش سرقت گوشی را می شنویم. حتما شما هم تصور می کنید که با از دست دادن این دستگاه دیجیتالی شگفت انگیز و ضروری، دیگر هرگز نباید امیدی به پیدا کردن آن داشته باشید. اما پیشرفت تکنولوژی و افزایش راه های امنیتی، سارقان را محدودتر و البته شانس پیدا شدن تلفن همراه را برای شما بیش از گذشته کرده است. در این مطلب راه هایی را برای پیگیری و پیدا کردن گوشی دزدی به شما پیشنهاد می کنیم. راه هایی که ممکن است یک پنجره امید برای بازگشتن موبایل به دستان شما باشد.

1-    استعلام رجیستری گوشی و اعلام سرقتی در سامانه همتا را جدی بگیرید

انجام بعضی از کارها می تواند احتمال سرقت گوشی همراه را کم کند. برای مثال اگر هنگام مکالمه از یک هندزفری ساده مانند هندزفری سامسونگ استفاده کنید، گوشی شما در جیب یا کیفتان قرار می گیرد و کمتر در معرض خطر است. با این حال سرقت گوشی گاهی آنقدر به سرعت اتفاق می افتد که توانایی انجام هر واکنشی را از فرد خواهد گرفت.
یکی از مهم ترین طرح هایی که در سال های اخیر، برای کاهش جرائم مربوط به تلفن همراه به اجرا درآمده، طرح رجیستری گوشی است. عمل به قوانین این طرح باعث شده، تا نگرانی های کمتری از سوی مشتریان نسبت به قاچاق نبودن گوشی وجود داشته باشد.
 با کمک طرح رجیستری می توانید موبایل را با کمک یک کد مشخص، به نام خود ثبت کنید. این کار باعث می شود که فرد دیگری با سیم کارت ناشناس، امکان استفاده از تلفن همراه شما را نداشته باشد. بنابراین اگر گوشی شما رجیستر شده، بعد از سرقت می توانید به سرعت از طریق مراجع قضایی، شکایت خود را پیگیری کنید و به بازگشتن این همراه کوچک و کارآمد امید داشته باشید.

پیدا کردن گوشی دزدیده شده با شماره سریال IMEI

برای پیگیری تلفن همراه دزدیده شده، بعد از اعلام سرقت به نیروی انتظامی، باید کد رجیستری یا همان IMEI را در سامانه ای به نام همتا ثبت کنید. این سامانه در حقیقت یک پنل ارتباطی است و به شما کمک می کند تا روند اعلام سرقت را با سرعت بیشتری پیگیری کنید.
درست بعد از ثبت کد و اعلام دزدیده شدن گوشی، به طور خودکار اطلاعات شما به مراجع قانونی مخابره و تلاش برای پیدا کردن گوشی شما آغاز می شود.

2-    با زنگ زدن به گوشی خاموش شانس خود را امتحان کنید

اگر به طور مستقیم متوجه سرقت گوشی از کیف یا جیبتان نشده اید، این احتمال وجود دارد که تلفن همراه شما در مکانی ناآشنا افتاده باشد و سرقتی در میان نباشد. این موضوع به ویژه زمانی اتفاق می افتد که عادت حمل تلفن همراه در دست خود را ندارید و حتی در موقعیت های خاص مانند پشت فرمان نیز از هولدر موبایل استفاده می کنید. به همین دلیل ممکن است گم شدن گوشی شما تنها یک حواس پرتی ساده باشد. در این شرایط اولین کاری که اغلب افراد برای اطمینان از محل افتادن این وسیله انجام می دهند، برقراری تماس است.
خاموش یا در دسترس نبودن گوشی، می تواند نشانه آشکاری از سرقت آن باشد. با این حال راه های کارآمدی وجود دارند که به شما این امکان را می دهند تا با تلفن همراه خود، ارتباط برقرار کنید. لازمه برقراری ارتباط، استفاده از پلتفرم find my device است.
این پلتفرم در گوشی های اندرویدی از طریق تنظیمات قبل نمایش است. اما اگر تلفن همراه شما، نرم افزار iOS را پشتیبانی می کند، باید اپلیکیشن آن را دانلود کنید. بعد از هماهنگ سازی حساب کاربری جیمیل با این قابلیت، می توانید از گزینه های کاربردی در منو استفاده کنید. یکی از این گزینه ها تماس است. البته این قابلیت تنها در صورتی کاربرد دارد که از پیش گزینه زنگ خوردن را در آن فعال کرده باشید.
همچنین این روزها اپلیکیشن هایی وجود دارند که با نصب آن ها، می توانید با تلفن همراه خاموش خود تماس بگیرید. بسیاری از این اپلیکیشن ها تنها زمنی از کار می افتند که باتری گوشی به طور کامل خارج شود.
 

3-    اپراتورهای سیم کارت، راه میانبر برای اعلام سرقت تلفن همراه

ساده ترین و سریع ترین کاری که هنگام سرقت تلفن همراه می توان انجام داد، پیگیری از طریق اپراتورهای تلفن همراه در ساعت های اولیه سرقت است. به طور معمول هر اپراتور یک کد دستوری مشخصی برای ثبت فرایند اعلام سرقتی دارد. بنابراین می توانید در دقایق اولیه گم شدن گوشی، با شماره گیری این کد از یک وسیله دیگر و وارد کردن IMEI، روند جستجو را آغاز کنید.

4-    قابلیت های خاص تلفن همراه خود را بشناسید

با هوشمند شدن گوشی های موبایل، بسیاری از نگرانی ها درباره این دستگاه از بین رفت. این قابلیت ها هر روز در حال بهبود و گسترش است. برای مثال بسیاری از گوشی های همراه، قابلیت هایی دارند که در زمان مفقود شدن می توانید با کمک آن ها گوشی را پیدا کنید. امکانی که هرگز برای پیدا کردن دیگر وسایل دیجیتال مانند اسپیکر بلوتوثی ندارید.

5-    پلتفرم find my device، یک همراه همه فن حریف برای گوشی های اندرویدی و آیفون

Find my device علاوه بر قابلیت تماس به تلفن همراه، امکانات متنوع دیگری نیز دارد. یکی از این قابلیت های کارآمد، پیدا کردن موقعیت جغرافیایی گوشی با کمک gps است. اگر هنگام دزدیده شدن تلفن همراه، سیستم موقعیت یاب روشن باشد، می توانید با کمک گرفتن از موقعیت یاب آنلاین، تاریخچه ای از جابجایی گوشی را در حساب کاربری خود ببینید و از این طریق از محل فعلی گوشی با خبر شوید.
 

بالا بردن امنیت گوشی، پیشگیری بهتر از پیگیری

از دست دادن تلفن همراه و اطلاعات موجود در آن، تجربه تلخی است و فراند پیگیری برای پیدا کردن آن می تواند روزها شما را به خود مشغول کند. بهترین کار این است که با انجام بعضی از کارها، امنیت تلفن همراهمان را بالا ببریم. استفاده نکردن از تلفن همراه در مکان های شلوغ و مکالمه با لوازم جانبی تلفن همراه مانند هندزفری بلوتوثی بخشی از این کارها هستند.
وبگردی