آفتاب

علائم استرس و اضطراب + راه های درماناسترس و اضطراب دو پدیده‌ی روانشناختی هستند که اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. استرس یک واکنش طبیعی بدن در برابر عوامل استرس‌زا است. عوامل استرس‌زا می‌توانند واقعی یا خیالی باشند و می‌توانند بر جنبه‌های مختلف زندگی فرد تأثیر بگذارند. اضطراب نیز یک واکنش طبیعی بدن در برابر تهدید است.

استرس و اضطراب دو واکنش طبیعی بدن در برابر عوامل محرک، تغییرات، فشارهای درونی یا بیرونی هستند. این عوامل در شرایط مختلف سبب بر هم خوردن تعادل بدن می‌شوند و بدن هوشمند ما برای مقابله با این حالت تلاش می‌کند تا تعادل از دست رفته را بازگرداند. این واکنش‌ها به ما کمک می‌کنند تا با شرایط دشوار کنار بیاییم و عملکرد مناسبی داشته باشیم. با این حال، اگر استرس یا اضطراب بیش از حد یا طولانی‌مدت باشد، می‌تواند تأثیرات منفی بر سلامت جسمی و روانی ما داشته باشد.

تفاوت استرس و اضطراب

استرس و اضطراب دو پدیده‌ی روانشناختی هستند که اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. استرس یک واکنش طبیعی بدن در برابر عوامل استرس‌زا است. عوامل استرس‌زا می‌توانند واقعی یا خیالی باشند و می‌توانند بر جنبه‌های مختلف زندگی فرد تأثیر بگذارند. اضطراب نیز یک واکنش طبیعی بدن در برابر تهدید است. با این حال، اضطراب می‌تواند به صورت مداوم و بیش از حد وجود داشته باشد و بر زندگی فرد تاثیر منفی بگذارد.
به طور کلی استرس واکنشی است که به یک عامل خارجی، مانند یک موقعیت چالش‌برانگیز یا تهدیدآمیز، ایجاد می‌شود. اضطراب، از سوی دیگر، واکنشی است که به یک عامل داخلی، مانند یک افکار یا نگرانی، ایجاد می‌شود.علائم استرس و اضطراب

علائم استرس و اضطراب می‌توانند جسمی، روانی یا رفتاری باشند. در این قسمت برخی از علائم جسمی شایع استرس و اضطراب را با یکدیگر بررسی میکنیم. با استفاده از این علائم میتوانید متوجه شوید که به این دو اختلال مبتلا هستید و سپس برای درمان و بهتر شدن از کمک یک مشاور استفاده کنید. این علائم را به دو بخش جسمی و روانی تقسیم می کنیم و درباره هرکدام توضیح میدهیم.
•    علائم جسمی: این علائم ناشی از تغییراتی هستند که در بدن در پاسخ به استرس یا اضطراب ایجاد می‌شود. برخی از شایع‌ترین علائم جسمی استرس و اضطراب شامل تپش قلب، تنفس سریع، تعریق، لرزش، سردرد، درد عضلانی، مشکلات گوارشی و مشکلات خواب هستند. در همه مواقع ممکن است این علائم نشان دهنده استرس و یا اضطراب نباشند، اما اگر در طولانی مدت این احساسات را تجربه می کنید، خوب است از یک فرد متخصص در این زمینه راهنمایی بگیرید.
•    علائم روانی: این علائم ناشی از تغییراتی هستند که در ذهن و احساسات ما در پاسخ به استرس یا اضطراب ایجاد می‌شود. علائم روانی استرس و اضطراب عبارتند از نگرانی و اضطراب، بی‌قراری و تحریک‌پذیری، مشکل در تمرکز، فراموشی، افسردگی و حملات پانیک. تمامی این احساسات و علائم میتواند نشان دهنده استرس و اضطراب باشد پس باید به این موارد دقت بسیار زیادی داشته باشید.


 

علائم خاموش استرس و اضطراب

علاوه بر علائم جسمی و روانی که ذکر کردیم، استرس و اضطراب نیز می‌تواند باعث بروز علائم دیگری نیز شود که کمتر به آن‌ها توجه می‌شود. برخی از این علائم خاموش عبارتند از مشکلات حافظه و تمرکز و یا مشکلات تحصیلی یا شغلی.
به طور کلی مواردی که ذکر کردیم برخی از علائم این دو اختلال است. شدت علائم استرس و اضطراب می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. در برخی موارد، علائم ممکن است آنقدر شدید باشند که فرد نتواند به فعالیت‌های روزمره خود بپردازد. اگر این علائم در شما بیش از دو هفته طول کشید، بهتر است به پزشک یا روان‌شناس مراجعه کنید. این متخصصان می‌توانند به شما کمک کنند تا علت استرس یا اضطراب خود را شناسایی کنید و راهکارهای مناسبی برای مدیریت آن پیدا کنید. با مراجعه به مشاوره اضطراب معتبر و با کیفیت، یک مشاور می تواند شما را برای مشکلات خود راهنمایی کند و به شما راه حل ها درست و منطقی بدهد که با استفاده از آن ها رشد کنید و مشکلات خود را رفع کنید.

راه های درمان استرس و اضطراب

در صورتی که استرس و اضطراب به صورت مزمن و شدید بروز کنند، می توانند باعث اختلال در عملکردهای روزمره فرد، کاهش کیفیت زندگی و حتی بروز بیماری های جسمی مانند بیماری های قلبی، فشار خون بالا، دیابت، مشکلات گوارشی و... شوند که باید به سرعت برای رفع و درمان آن ها اقدام کرد. خوشبختانه راه های مختلفی برای درمان استرس و اضطراب وجود دارد که می توان با استفاده از آنها علائم این دو پدیده را کاهش داد و به بهبود کیفیت زندگی فرد کمک کرد. برای درمان این دو اختلال، میتوان از دو روش استفاده کرد.

۱. درمان های غیر دارویی

درمان های غیر دارویی شامل روش هایی هستند که بدون استفاده از دارو می توانند به کاهش علائم استرس و اضطراب کمک کنند. این روش ها عبارتند از روش های تغییر شیوه زندگی، تکنیک های آرام ساز و روان درمانی که به شما کمک میکنند مشکلات خود را درک کرده و سپس برای رفع و درمان آن ها اقدام کنید.

۲. درمان های دارویی

در صورتی که علائم استرس و اضطراب شدید باشد یا با روش های غیر دارویی قابل کنترل نباشد، ممکن است پزشک از دارو درمانی برای درمان این دو پدیده استفاده کند. داروهای مختلفی مانند داروهای ضد اضطراب، داروهای ضد افسردگی و داروهای آرام بخش برای درمان استرس و اضطراب کاربرد دارند.


به طور کلی این دو مورد، برخی از راهکارهای درمانی هستند که میتوانید استفاده کنید. انتخاب روش درمانی مناسب برای درمان استرس و اضطراب به عوامل مختلفی مانند شدت علائم، نوع استرس و اضطراب، شرایط جسمی و روانی فرد و ترجیحات خود فرد بستگی دارد. در برخی موارد ممکن است ترکیبی از روش های درمانی مختلف برای درمان استرس و اضطراب موثر باشد. در صورتی که دچار استرس و اضطراب هستید، بهتر است با یک متخصص روانشناس یا روانپزشک مشورت کنید تا روش درمانی مناسب برای شما را تعیین کند.
استرس و اضطراب پدیده هایی اجتناب ناپذیر در زندگی هستند. با این حال، می توان با انجام تغییراتی در سبک زندگی و استفاده از روش های درمانی مناسب، علائم این دو پدیده را کاهش داد و به بهبود کیفیت زندگی کمک کرد. در این مقاله سعی کرده ایم که علائم این دو اختلال را بررسی کنیم و درباره راه های درمان آن به شما توضیح دادیم.


گالری تصاویر


وبگردی