آفتاب

جلوگیری از حساسیت به رنگ موواکنش به رنگ مو قابل اجتناب است؛ اگر از توصیه‌های ایمنی ساده پیروی کنید. مطالعه این مطلب را به هر کسی که از رنگ موی دائمی یا نیمه دائمی، به ویژه رنگ‌های تیره‌تر استفاده می‌کند، توصیه می‌کنیم

بسیاری از رنگ‌ موها، حاوی موادی هستند که می‌توانند پوست شما را تحریک کنند یا باعث واکنش آلرژیک شوند. مهم است که از این خطرات آگاه باشید و بدانید چه باید کرد. واکنش به رنگ مو قابل اجتناب است؛ اگر از توصیه‌های ایمنی ساده پیروی کنید. مطالعه این مطلب را به هر کسی که از رنگ موی دائمی یا نیمه دائمی، به ویژه رنگ‌های تیره‌تر استفاده می‌کند، توصیه می‌کنیم.

دلایل حساسیت به رنگ مو

در این قسمت دلایل حساسیت به رنگ مو در برخی افراد مستعد به واکنش پوستی با نام درماتیت تماسی (dermatitis) را بررسی می کنیم. هنگامی که  این افراد با یک ماده خاص مورد تماس بوده باشند، پوست آن‌ها ممکن است قرمز، خشک، پوست پوست، پر از برآمدگی، ورم یا حتی دردناک شود.
این مواد ممکن است تحریک کننده باشند، مستقیما به پوست آسیب برسانند یا حساسیت زا باشند و باعث ایجاد واکنش آلرژیک شوند که بر پوست تاثیر منفی می‌گذارد.
بسیاری از رنگ‌های دائمی و نیمه دائمی مو شامل یک ماده شیمیایی به نام para phenylene diamine (ppd) هستند که یک محرک قوی و حساس کننده است. رنگ‌های تیره‌تر، حاوی سطح بالاتری از ppd هستند. ppd عامل عمده واکنش آلرژیک به رنگ مو است.

آیا ppd سالم است؟

رنگ‌ موها حاوی ppd، برای استفاده ایمن هستند، اگر از طریقه مصرف توصیه شده، پیروی کنید، این محصولات در آزمایشگاه‌های با مقدار مجاز تنظیم می‌شوند و حداکثر معینی برای مقدار ppd موجود در محصول وجود دارد. اگر دستورالعمل‌های ایمنی که روی بسته بندی رنگ مو درج شده است را نادیده بگیرید، می‌توانید خود را در معرض یک واکنش جدی قرار دهید.
یکی از عمده موضوعاتی که شما را در خطر قرار می‌دهد، داشتن تتوهایی است که با حنا زده می‌شوند. از این خالکوبی‌های موقت باید اجتناب شود چون خمیر آن اغلب حاوی سطوح بالایی از ppd است که می‌تواند خطر واکنش آلرژیک را در دفعات بعدی که در معرض آن هستید، افزایش دهد. بنابراین، شما ممکن است، زمانی که از رنگ موی حاوی ppd استفاده می‌کنید، در معرض این حساسیت قرار بگیرید.

چطور از حساسیت به رنگ مو جلوگیری کنیم؟

رنگ مو


حال بعد از شناخت علت حساسیت به رنگ مو، وقت آن است به این بپردازیم که چطور از حساسیت به رنگ مو جلوگیری کنیم؟

• آزمایش تست ناحیه ای

همیشه قبل از استفاده یک رنگ موی دائمی یا نیمه دائمی، تست لکه را انجام دهید. حتی اگر از برند رنگ موی معمول و همیشگی خود استفاده می‌کنید، این کار معمولا ً شامل استفاده از مقدار کمی محلول رنگ روی پشت گوش یا داخل آرنج و سپس خشک کردن آن است. اگر بعد از تست لکه، خارش ایجاد شد یا احساس کسالت کردید، از محصول استفاده نکنید.

• انجام تست در کلینیک

شما همچنین می‌توانید در یک کلینیک، تست پوستی بدهید تا ببینید به چه مواد شیمیایی حساس هستید. سپس می‌توانید برچسب‌های محصول را چک کنید و از محصولات حاوی این مواد شیمیایی اجتناب کنید. با این حال، کلینیک ممکن است همه مواد شیمیایی رنگ مو را آزمایش نکند.

• سایر اقدامات احتیاطی

اگر هیچ واکنشی از آزمایش لکه ایجاد نشد، می‌توانید به استفاده از رنگ ادامه دهید، اما مطمئن شوید که:
1. آن را برای مدت بیش از حد توصیه شده بر روی دستورالعمل، بر روی موهای خود قرار ندهید و حتما آن را پاک کنید و بشویید.
2. در هنگام استفاده، حتما از دستکش استفاده کنید.
3. دستورالعمل رنگ‌ کردن بر روی بروشور را با دقت دنبال کنید.

علائم واکنش به رنگ مو

خارش رنگ مو


همانطور که در nhs ذکر شده است، در اثر استفاده از رنگ موی نامناسب، ممکن است علائم متعددی به شرح زیر ایجاد شود:
1. واکنش به ppd می‌تواند از سوزش خفیف پوست سر تا واکنش آلرژیک جدی در سراسر بدن را در بر بگیرد.
2. ایجاد حالت عصبانیت خفیف در مصرف کننده
اگر پس از استفاده رنگ موی حاوی ppd کمی اذیت شدید، ممکن است سر، گردن، پیشانی، گوش‌ها یا پلک‌ها بعد از استفاده رنگ مو، مورد حساسیت قرار گرفته باشند و التهاب پوستی و عصبی مشاهده کنید.
پوست در معرض ppd ممکن است قرمز، متورم، خشک و ترک‌خورده شود. حتی ممکن است احساس سوزش در محل استفاده از رنگ مو داشته باشید. علائم معمولا در عرض ۴۸ ساعت ظاهر می‌شوند. اگرچه محرک‌های قوی ممکن است باعث شوند پوست شما فورا واکنش نشان دهد.

• واکنش آلرژیک

ppd ممکن است علائم حساسیت پوستی را در بدن شما ایجاد کند، مانند خارش و غیره که عموما احساس ناخوشی خواهند داد. این علائم ممکن است از ساعت ها تا حتی روزها بعد بماند و حتی تشدید شود. واکنش آلرژیک شدید در عرض چند دقیقه ایجاد می‌شود که آنافیلاکسی یا شوک anaphylactic)) نامیده می‌شود.
 علائم anaphylaxis شامل:
1. خارش پوست یا سرخ شدن آن
2. تورم چشم‌ها، لب‌ها، دست‌ها و پاها (پلک‌ها آنقدر متورم می شوند که چشم‌ها بسته خواهند شد)
3. احساس سرگیجه یا ضعف
4. تورم دهان، گلو یا زبان که می‌تواند باعث تنفس و بلعیدن مشکلات شود.
5. تنفس دشوار
6. درد شکم، تهوع و استفراغ

اگر چنین واکنش‌هایی داشته باشید چه باید بکنید؟


•    اگر فکر می‌کنید شما یا کسی که با آن هستید، واکنش آلرژیک شدیدی دارید، با شماره اورژانس 115، تماس بگیرید.
•    اگر دز تزریق آدرنالین در وسایلتان دارید، تزریق کنید.
اگر فکر می‌کنید که واکنش به رنگ مو را تجربه می‌کنید، اما این یک واکنش شدید نیست، از این توصیه پیروی کنید:

1. تسکین علائم خفیف

برای این کار مو و پوست سر خود را به طور کامل با شامپو ملایم بشویید تا هرگونه رنگ اضافی پاک شود و به آرامی از نرم‌کننده مانند ژل مخصوص برای پوست آسیب‌دیده استفاده کنید.

2. کرم استروئیدی استفاده کنید

اگر پوست شما بسیار قرمز، زخم و ملتهب شود، ممکن است نیاز باشد یک کرم استروئیدی (corticosteroid موضعی) را امتحان کنید. شما می‌توانید یک کرم استروئیدی ملایم از داروخانه بخرید یا به یک پزشک عمومی مراجعه کنید تا ایشان داروی لازم را تجویز کند.

3. مصرف داروهای آنتی‌هیستامین

داروهایی به نام آنتی‌هیستامین می‌توانند به کاهش التهاب پوست و خارش کمک کنند. این دارو را به راحتی می‌توانید از داروخانه خریداری نمایید.

4. اجتناب از استفاده از محصولات حاوی ppd

اگر واکنشی به رنگ مو در شما ایجاد شد، حتی در استفاده از یک رنگ ملایم، باید استفاده از محصولاتی که حاوی ppd هستند را به طور کلی متوقف کنید. زیرا این خطر وجود دارد که بتواند واکنش شدیدتری در آینده ایجاد کند .سعی کنید از محصولات فاقد این ماده آلرژی ساز استفاده کنید و کماکان مراقب باشید چرا که حتی با استفاده از این محصولات، با درصد ppd پایین یا نزدیک به صفر نیز احتمال حساسیت و واکنش آلرژیک در شما وجود دارد.

بهترین رنگ مو ضد حساسیت


مهمترین عامل برای جلوگیری از حساسیت، تهیه بهترین مارک رنگ مو، متناسب با پوست شماست. رنگ مو ریتون، استایکس، یومی، بی شک از بهترین رنگ های موجود در بازار هستند که کیفیت بالایی دارند.
پیشنهاد ما به شما ریتون، برندی ایتالیایی است که با سابقه‌ای نزدیک به 60 سال و با کارنامه‌ای موفق که به طور کامل به خریداران خود خدمت رسانی کرده است. ریتون که در ساخت محصولاتی با درصد آمونیاک اندک تبحر و تجربه دارد، سال‌هاست محصولاتی با قابلیت عدم حساسیت‌زایی را راهی بازار کرده است.
این برند ایتالیایی با داشتن مواد مغذی مناسب مو، نرمی و لطافت و درخشندگی را برای موهای شما به ارمغان می‌آورد. رنگ مو ریتون محصولات خود را در حجم 120 میلی‌لیتری و بر اساس بالاترین استانداردهای اروپایی تولید و عرضه می‌کند. یکی دیگر از برتری های این برند، قدرت پوشانندگی و براق کنندگی بالای آن است. به سبب این قابلیت‌ها شما نیازی به استفاده از نرم کننده‌ها و سایر محصولات براق کننده نخواهید داشت.
پیشنهاد به مطالعه بیشتر: رنگ کردن مو به روش حرفه ای ها

نتیجه  گیری

در بازار حساس لوازم آرایشی بهداشتی ه رروزه شاهد ورود برندهایی جدید از مراکز مختلف و بعضا نامعتبر هستیم که با قیمت‌هایی بسیار پایین ادعاهایی بسیار بزرگ دارند! یادمان باشد محصولات آرایشی و بهداشتی بسیار پرریسک هستند؛ چرا که با سلامت شما در ارتباط مستقیم هستند.
یکی از انواع بسیار گسترده محصولات آرایشی بهداشتی بحث رنگ مو و برندهای آن می باشد. بهتر است برای دستیابی به بهترین نتیجه ایمن؛ از برندی استفاده کنید که در طی سال‌های متمادی تست خود را به مشتریانش پس داده و کسب اعتماد کرده باشد. حتما قبل از تهیه یک رنگ مو مواد اولیه آن را بررسی کنید و آن را تست کنید تا از بروز حساسیت جلوگیری شود.


گالری تصاویر


وبگردی