آفتاب

آشنایی با چگونگی اقامت پس از تحصیل در کانادااقامت پس از تحصیل در کانادا یکی از دغدغه های دانشجویان بین‌المللی در کانادا می‌باشد. با توجه به قوانین و مقررات در کشور کانادا دانشجویانی که در آن کشور ادامه تحصیل می‌دهند می‌توانند از روش‌های مختلف جهت اخذ اقامت دائم اقدام کنند.

دانشجویان بین‌المللی که در کانادا مشغول به تحصیل هستند دارای اقامت موقت هستند و پس از اتمام تحصیل باید خاک کانادا را ترک کنند مگر اینکه بتوانند مجوز کار و یا اقامت دائم کانادا را اخذ کنند. در واقع اقامت پس از تحصیل در کانادا یکی از  دغدغه های دانشجویان بین‌المللی در کانادا می‌باشد. با توجه به قوانین و مقررات در کشور کانادا دانشجویانی که در آن کشور ادامه تحصیل می‌دهند می‌توانند از روش‌های مختلف جهت اخذ اقامت دائم اقدام کنند. کانادا دارای بیش از ۹۰ برنامه مهاجرتی و اقامتی است که پیش نیاز اکثر آن‌ها تحصیل و یا سابقه کار در آن کشور می‌باشد. دانشجویانی که در کانادا تحصیل‌کرده‌اند می‌توانند شرایط ویزای تحصیلی خود را تغییر دهند.

اقامت
با وجود این ملاحظات این دغدغه برای دانشجویان وجود دارد که اقامت پس از تحصیل در کانادا چگونه است. با ما همراه باشید که مسیرهای پیش رویتان برای اقامت پس از تحصیل در کانادا را بشناسید. اگر در خصوص این موضوع و سایر مسائل مرتبط با زندگی و ویزای تحصیلی کانادا هم نیاز به مشورت بیشتر داشتید، متخصصین مهاجرت تحصیلی در مجموعه اسمارت اپلای در کنار شما هستند تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.
 

شرایط تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا در مقاطع مدرسه، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان‌پذیراست. تحصیل در مقطع کارشناسی بین ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد و داشتن مدرک دیپلم (۱۲) ساله و همچنین داشتن نمره آیلتس ۶ و تمکن مالی مورد نیاز است و در صورت نداشتن نمره زبان داوطلبان می‌توانند در کالج ثبت نام کرده و ادامه تحصیل دهند. در مقطع کارشناسی ارشد داشتن مدرک لیسانس وحداقل نمره ۶٫۵ آیلتس الزامی است البته گپ تحصیلی و سن متقاضی نیز جهت اخذ پذیرش مورد توجه قرار می گیرد. تحصیل در مقطع دکتری نیازمند داشتن سوپروایزر یا استاد راهنما دارد. داشتن روزمه قوی نمره زبان مقالات علمی بین‌المللی سن پایین وانگیزه جهت متقاعدکردن سوپروایزر و یا استاد راهنما مهم می‌باشد. این دانشجویان می‌توانند از طریق کار پژوهشی در دانشگاه بخشی از هزینه زندگی خود را تامین کنند. متقاضیان مقطع دکتری که دارای روزمه و زبان قوی هستند می‌توانند بورسیه تحصیلی به دو صورت اسکولارشیپ و فاند دریافت کنند. شما با داشتن ویزای تحصیلی حق بردن همراه نیز خواهید داشت. هزینه‌های تحصیل در کانادا با توجه به دانشگاه رشته و مقطع تحصیلی بین 20 تا 25 هزار دلار در سال است.

شرایط اقامت پس از اتمام تحصیلات در کانادا

پس از اتمام تحصیلات در کانادا، مجوز اقامت موقت شما در این کشور به اتمام می‌رسد و باید کشور را ترک کنید. برای تمدید اقامت خود در کانادا نیاز هست درخواست مجوز کار یا همان ورک پرمیت بدهید و پروسه اقامت دائم (PR) خود را شروع کنید. دانشجویان با اخذ مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند با توجه به مدت زمان تحصیل خود در کانادا اقامت داشته باشند و مشغول به کار بشوند.

اقامت کانادا از طریق تحصیل

واقعیت این است که از نگاه اداره مهاجرت کانادا روشی برای اخذ اقامت کانادا از طریق تحصیل، با عنوان مهاجرت کانادا تحصیلی یا اقامت دائم تحصیلی وجود ندارد. شما با اخذ ویزای تحصیلی، مجوز اقامت موقت در کشور کانادا را کسب می‌کنید. با این حال دولت کانادا ترجیح می‌دهد افرادی که در کانادا تحصیل می‌کنند و سابقه کار کانادایی دارند با روش‌های قانونی در این کشور اقامت دائم دریافت کنند. به همین منظور روش‌های قانونی برای اخذ اقامت کانادا از طریق تحصیل پس از اتمام تحصیلات پیش بینی شده است، که شخص متقاضی و همسر و خانواده وی در صورت واجد شرایط بودن برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

اقامت دائم کانادا از طریق برنامه اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری یک سیستم مهاجرتی کانادا می باشد که امکان مهاجرت و اخذ ویزا را از طریق ۴ برنامه تجربه کانادایی، نیروی متخصص فدرال، نیروی کار ماهر و برنامه های مهاجرت استانی برای متقاضیان فراهم می کند.
در این سیستم متقاضیانی که واجد شرایط می‌باشند با ایجاد یک پروفایل شخصی ثبت نام می‌کنند، امتیاز بندی شده و پس از بررسی و محاسبه امتیازات در صورت داشتن نمره حد نصاب قبولی، اقامت دائم کشور کانادا را در کمترین زمان ممکن دریافت می‌کنند.
در این طرح فرد متقاضی با داشتن مدرک دیپلم، نمره آیلتس جنرال ۶ و حداقل ۶ ماه سابقه کار، واجد شرایط ورود به سيستم (pool) شده و با توجه به گزینه‌های زیر می‌تواند کسب امتیاز کند: سن، سطح تحصیلات، سابقه کار، وضعیت تاهل، نمره زبان انگلیسی و فرانسه، سابقه کار همسر، میزان تحصیلات همسر، بستگان درجه یک در کانادا، پیشنهاد کاری از کانادا، پذیرش استانی، تحصیل در کانادا و سابقه کار در کانادا
طبیعی است که اکثر متقاضیان ایرانی مهاجرت به کانادا نمی‌توانند بخش قابل توجهی از امتیازات مربوط به گزینه‌های بالا را کسب کنند. هنگامی که می‌گوییم اقامت کانادا از طریق تحصیل یک مسیر قابل توصیه برای علاقه‌مندان به مهاجرت به کاناداست درست به همین بعد بحث توجه داریم. علاقه‌مندان ایرانی مهاجرت به کانادا عموماً قادر به کسب امتیاز از گزینه‌های سابقه تحصیل در کانادا، سابقه کار کانادایی، بستگان درجه یک در کانادا و پیشنهاد کاری از کانادا نیستند.
در عین حال توانایی عمومی زبان این داوطلبان چندان بالا نیست و از نمره زبان انگلیسی هم امتياز کمتری می‌گیرند. بنابراین در نهایت در رقابت فشرده اکسپرس اینتری ناکامند و عموما به حد نصاب امتياز مورد نیاز برای انتخاب نمی‌رسند.

روش تجربه کانادایی :

روش تجربه کانادایی یا همان مهاجرت به کانادا از روش Canadian Experience Class یا  CEC مخصوص متقاضیانی است که تجربه کار در کانادا را داشته‌اند و از طریق برنامه تجربه کانادایی این امکان وجود دارد که متقاضی مهاجرت به کانادا، اقامت دائم را برای خود و خانواده وابسته به او دریافت کند. همچنین این برنامه مورد توجه دانشجویان بین المللی است که در دوره PGWP پس از پایان تحصیلات خود در کانادا هستند.
شما می‌توانید در مهلتی که پس از تحصیل در کانادا دارید حداقل شرایط لازم برای اقدام از طریق روش تجربه کانادایی را کسب کرده و برای اقامت دائم اقدام کنید. از ژانویه ۲۰۱۵ به بعد در مرحله اول متقاضی باید در سیستم اکسپرس اینتری پروفایل ساخته و با داشتن حداقل شرایط لازم دعوت‌نامه برای اپلای را دریافت کند. همچنین اداره مهاجرت کانادا، معمولاً سالانه تعداد ظرفیت مشخصی پرونده در روش تجربه کانادایی قبول می‌کند.

روش های استانی:

در تمامی استان ها طرح ها و برنامه های منحصر به فردی برای مهاجرت دانشجویان فارغ التحصیل استان ها وجود دارد. برای این منظور باید شرایط هر استان برای پذیرش فارغ التحصیلان آن استان را مطالعه نمایید. پیشنهاد می کنیم مقاله اقامت پس از تحصیل در کانادا را مطالعه کنید که به تفصیل شرایط استان های مختلف کانادا برای اعطای اقامت به فارغ التحصیلان را شرح داده است.

جمع بندی: مسیر هموار اقامت پس از تحصیل در کانادا

با اطلاعات این مطلب شما مشاهده کردید که در کانادا شرایط مناسبی برای اقامت پس از تحصیل فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور در نظر گرفته شده است. اگر درباره این موضوع نيازمند اطلاعات بيشتري هستيد و یا در خصوص پذیرش تحصیلی در کانادا در مقاطع مختلف اطلاعات بیشتری می خواهید، مي توانيد در تماس با اسمارت اپلاي از مشاوره تخصصي كارشناسان این مجموعه بهره مند شويد.
اگر ابزار سرچ اسمارت اپلای را تا به حال استفاده نکرده اید، به شما پیشنهاد می کنیم فقط ۶۰ ثانیه زمان بگذارید و یک بار این فرصت بزرگ را امتحان کنید. شاید همین حالا با شرایط شما امکان اقدام برای تحصیل داشته باشید.
ما تمام دانشگاه ها و کالج ها را برای شما جستجو می‌کنیم و با یک کلیک نتیجه را مشاهده می‌کنید.
جستجوی هوشمند دانشگاه‌های کانادا + اپلای رایگان
 

وبگردی