آفتاب

استخراج مقاله از پایان‌ نامه و نکاتی که باید بدانیداستخراج مقاله از پایان‌نامه کار سختی نیست؛‌ اما کار آسانی هم نیست. این یعنی چه؟‌ یعنی برای اینکه بتوانید از پایان‌نامه‌ای که نوشته‌اید، مقاله‌ای برای ارسال به ژورنال‌های مختلف بیرون بکشید، نمره دفاع در مقطع تحصیلات تکمیلی را بالا ببرید و...، نیاز به دانستن اصول و قواعدی دارید.

 اگر این قوانین را بدانید که کار برایتان ساده و شدنی خواهد بود. اما اگر با آنها آشنا نباشید، گیج و سردرگم می‌شوید و متوجه نخواهید شد که باید دقیقا چه کاری را پیش ببرید. لازم است، بدانید که استخراج مقاله از پایان‌نامه اصلا و ابدا به معنای کپی-پِیست‌کردن محتوای پایان‌نامه در مقاله نیست. این کار قلق‌ها و ترفندهایی دارید.

تفاوت میان مقاله‌نویسی و نگارش پایان‌نامه در چیست؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که به شما کمک می‌کند، مقاله خوبی از پایان‌نامه‌تان استخراج کنید، این است که بدانید تفاوت‌هایی میان مقاله و پایان‌نامه وجود دارد. پس اگر بناست که مقاله‌ای داشته باشید که مبتنی بر پایان‌نامه‌تان نوشته شده باید به موارد زیر دقت کنید:

پایان‌نامه:

•    دارای جداول محتوایی مختلف است که فهرست‌وار به شرح فصول و عناوین می‌پردازند؛
•    اهداف علمی به همراه دارد و در جامعه دانشگاهی مورد بررسی قرار می‌گیرد؛
•    باید در آن به ابزارها و روش‌های استفاده‌شده در پایان‌نامه اشاره شود؛
•    هیچ محدودیت خاصی درباره حجم و اندازه پایان‌نامه نیست؛
•    ادبیات تحقیق به طور مبسوط در آن شرح داده می‌شود؛
•    تمام یافته‌های پژوهشی و تحقیقاتی شرح داده می‌شود؛
•    اساتید آن را بررسی و تحلیل می‌کنند؛
•    دارای فصول مختلف است.
 

مقاله:

•    ادبیات تحقیق به طور مفصل در آن شرح داده نمی‌شود؛
و    بخش‌هایی منتخب از کار پژوهشی در مقاله ارائه می‌شود.
•    فرم و ساختار مقالات با پایان‌نامه متفاوت است؛
•    باید دارای استانداردهای مجلات علمی باشد؛
•    داوران آن افرادی ناشناس و بی‌طرف هستند؛
•    به جای فصول دارای بخش‌های مختلف است؛
•    دارای محدودیت از نظر تعداد لغات است.

پس با توجه به نکاتی که گفته شد، حتما دیگر می‌دانید که نمی‌توان با کپی‌کردن بخش‌هایی از یک پایان‌نامه، آن را به‌سادگی و بدون هیچ دقتی به مقاله تبدیل کرد.
اگر چنین روندی مورد نظرتان باشد، احتمال اینکه به اهداف مختلف آماده‌سازی استخراج مقاله از پایان نامه برسید بسیار کم خواهد شد.

روند استخراج مقاله از پایان‌نامه چگونه است؟

برای اینکه بتوانید از پایان‌نامه‌تان مقاله‌ای درست و قابل‌اعتنا استخراج کنید باید ضمن واقف‌بودن به تفاوت‌های ساختاری مقالات و پایان‌نامه‌ها به اهداف‌تان از این کار هم فکر کنید و چشم‌اندازی برای خود متصور شوید. مثلا باید بدانید که آیا مقاله‌تان را به زبان انگلیسی آماده خواهید کرد و آن را روانه ژورنالی خارجی می‌کنید؟ یا می‌خواهید مقاله را به زبان فارسی و در یکی از مجلات ایرانی داخلی به چاپ برسانید. همه اینها را مشخص کنید و بعد از شناسایی مراحل و روند آماده‌سازی مقاله درباره انتخاب ژورنال مناسب فکر کنید.
اگر ارسال مقاله به یک ژورنال خارجی را هدف گرفته‌اید به سراغ ترجمه پایان نامه هم بروید. ترجمه‌کردن اثر به زبان انگلیسی هم باید به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد. این بخش از کار هم قواعد خاصی دارد.
برای اینکه بتوانید مقاله‌‌ای را از دل پایان‌نامه‌تان بیرون بکشید، نکات زیر را  به دقت در نظر بگیرید:

استفاده از حجم مناسبی از محتوای پایان‌نامه در مقاله

در نگارش مقاله باید تصمیم بگیرید که کدام بخش‌های پایان‌نامه را استخراج و به مقاله بدل کنید. لازم نیست تمام بندها و سطرهای آن را عینا در قالب مقاله هم پیاده‌سازی کنید. فقط باید ایده‌ها و نکات مهم مطرح‌شده را به شکلی دقیق و تازه پارافریز یا بازنویسی نمایید و مقاله‌ای بنویسید که ضمن گفتن از نکات مهم پایان‌نامه و دستاوردهای آن، از نظر قلم و نگارش به شکلی جدید و مناسب و متفاوت از پایان‌نامه نوشته شده و مختصر و مفید است.
حجم مقاله بسیار کمتر از پایان‌نامه است؛ درحالی‌که تقریبا محدودیت خاصی برای حجم پایان‌نامه‌ها اعلام نمی‌شود.

اهمیت زیاد به درست‌نویسی بخش‌های مختلف مقاله

نگارش بخش چکیده و مقدمه مقاله هم بسیار مهم است. چکیده که از ۱۰۰ تا ۲۵۰ کلمه تشکیل می‌شود و مقدمه هم با تعداد اندکی واژه درباره مقاله توضیحات لازم را ارائه می‌دهد. قبل از نگارش این دو بخش باید با چکیده‌نویسی و نگارش مقدمه مقالات آشنا شوید تا اطلاعاتی بیش از حد لازم یا کمتر از میزانی که باید در این قسمت‌ها ننویسید.
هر مقاله علاوه بر مقدمه و چکیده دارای بخش‌های گوناگونی مانند روش‌شناسی، نتایج، بحث و ارجاعات و منابع است. همه اینها را باید براساس تنظیم مقالات استاندارد به نگارش دربیاورید. هر یک از این قسمت‌ها با بخش‌های هم‌نام‌شان در نگارش پایان‌نامه متفاوت هستند.
پس باز هم تاکید می‌شود که کپی‌کردن بخش‌های پایان‌نامه و نگارش همان‌ها در قالب مقاله کار اشتباهی است و موفقیتی هم برایتان به همراه نخواهد داشت.

در آخر

برای اینکه بتوانید استخراج مقاله از پایان‌نامه را به‌خوبی پیش ببرید، فقط و فقط کافی است تا با بخش‌های مختلف مقالات آشنایی داشته باشید و در صورت تمایل به سابمیت و نشر مقاله در ژورنال‌های خارجی هم، آن را با ترجمه پایان‌نامه یعنی همان بخش‌هایی که به مقاله تبدیل می‌شوند، برای پذیرش آماده‌سازی کنید.
اگر احساس می‌کنید که برای انجام هر یک از این کارها، آمادگی کافی ندارید، باید روی کمک تیم‌های حرفه‌ای مانند رایت می حساب کنید که می‌توانند در کنارتان قرار بگیرند و به‌راحتی در تنظیم یک مقاله مناسب همراه‌تان باشند.
رایت می در حیطه آماده‌کردن مقالات، ترجمه، ویرایش و انواع خدمات مرتبط با این حوزه، تجربه و سابقه درخشانی دارد. کافی است که به این مجموعه اعتماد کنید.
تیم رایت می تا پایان هر پروژه‌ای در کنار شما می‌ایستد و همراهی‌تان می‌کند تا طعم موفقیت را بچشید. روی رایت می حساب کنید.