آفتاب

سامانه ۴۰۳۰ گفتگو با داوطلبان تزریق واکسن کرونابا رسیدن واکسن کرونا تولید داخلی به مرحله تست انسانی، متقاضیانی که شروط لازم را داشته و تمایل دارند که یکی از افرادی باشند که در این مرحله واکسن کرونا را دریافت می کنند، می توانند برای ثبت نام با سامانه ۴۰۳۰ تماس بگیرند.

شروط ثبت نام عبارتند از: سن داوطلبین باید بین ۱۸ تا ۵۰ سال باشد، عدم ابتلا به بیماری کویید۱۹ در ماه‌های گذشته یا در حال حاضر، عدم تماس با فرد مبتلا به کرونا در ۱۴ روز اخیر، فاقد هرگونه بیماری حاد یا مزمن جسمی یا روحی، امکان حداقل یک هفته اقامت رایگان در هتلی در تهران و البته انجام برخی از معاینات و آزمایش‌های تخصصی. به گفته دکتر سید محمد پورحسینی، مدیر سامانه ۴۰۳۰، تاکنون که حدود ۷ روز از شروع ثبت نام متقاضیان می گذرد، بیش از۶۴ هزار نفر با تماس با این سامانه، آمادگی خود را برای شرکت درمرحله تست انسانی واکسن داخل اعلام، که از این میان حدود ۳۸ هزار نفر شروط لازمه را دارا بوده اند.

طیبه مخبر، دختر محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) اولین داوطلبی بود که در مرحله نخست تست انسانی این واکسن شرکت کرد. ابتدا این واکسن روی یک نفر تزریق شد و به مرور روی۵۶ داوطلب آزمایش می شود و سپس تا ۴ الی ۵ ماه آینده در اختیار عموم مردم قرار خواهد گرفت.سامانه ۴۰۳۰ سامانه تلفنی ست که به منظور مشاوره تخصصی و غربالگری کرونا، توسط ستاد اجرایی فرمان امام و با همکاری وزارت بهداشت و مخابرات ایجاد شده است.در این سامانه، ۲۰۰۰خط تلفن و ۲۲۰۰پزشک و امدادگر در سرتاسر ایران حضور داشته که به پرسش های مرتبط در زمینه بیماری کووید ۱۹ پاسخ می دهند. تا کنون بیش از ۲۰میلیون تماس در طرح غربالگری کرونا در راستای کاهش مراجعه حضوری به مراکز بهداشتی گرفته شده است.
فارس ـ تهمینه رحمانی
وبگردی