آفتاب

چرا نام کتاب بولتون جنجال برانگیز شد؟پس از محتوای کتاب جدید مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا، نام آن نیز جنجال برانگیز شد.

ایرنا: ترجمه تحت الفظی کتاب جدید جان بولتون مشاور امنیت ملی معزول دونالد ترامپ «اتاق اتفاق» است که از بخشی از ترانه موزیکال همیلتون که به زندگی الکساندر همیلتون (از بنیانگذاران آمریکا) می‌پردازد وام گرفته شده است.

همیلتون از دولتمردان بنام و تاثیرگذار آمریکای جوان بود که در طول کمتر از ۵۰ سال زندگی خود مؤسس نظام مالی، حزب فدرالیست، گارد ساحلی و روزنامهٔ نیویورک پست بود. وی همچنین نخستین وزیر خزانه داری آمریکا بود و سیاست‌های اقتصادی دولت جورج واشنگتن را تدوین کرد.
همیلتون حامی دولت مرکزی و قوه مجریه قدرتمند به همراه اقتصاد تجاری قوی و یک بانک ملی بود و از ایجاد ارتش نیرومند حمایت می‌کرد.
در پی بالا گرفتن اختلاف‌های همیلتون با آرون بِر (Aaron Burr) معاون وقت رئیس جمهوری آمریکا، این دو بر انجام دوئل توافق کردند که در نهایت همیلتون در این مصاف کشته شد.

موزیکال همیلتون با الهام از زندگی این دولتمرد به وسیله لین - مانوئل میراندا (Lin Manuel Miranda) نوشته شد و برای نخستین بار در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۵میلادی روی صحنه رفت. موفقیت فراوان این نمایش آهنگین موجب شد که از تئاتر عمومی نیویورک به صحنه برادوی (قطب تئاتر آمریکا) منتقل شود.

در بخشی از این اثر هنری که بولتون نام کتابش را از آن برداشته، همیلتون از زد و بندهای سیاسی حاکمیت آمریکا در اتاق‌های دربسته سخن گفته و آرزو می‌کند که او هم در این اتاق‌ها حضور داشت و در تصمیم گیری‌های سیاسی نقشی ایفا می‌کرد.

جان رش (John Rash) دبیر تارنمای استار تریبون در نقد کتاب بولتون نوشت که شخصیت‌های خاطرات وی و از جمله شخص بولتون بیشتر شبیه بر هستند تا همیلتون. بولتون هدف این انتقاد است که چرا در جریان استیضاح ترامپ شهادت نداد و اگر اتهام‌هایش حقیقت دارد چرا همان زمان با رئیس جمهوری مطرح نکرد!؟

میراندا نیز به تازگی در توئیتی از ترانه‌های یکی دیگر از آثار خود به نام «تاریخ به تو چشم دوخته» وام گرفت و بولتون را متهم کرد که ترجیح داد تا در برابر کنگره شهادت ندهد و برای کسب درآمد این کتاب را نوشته و نام آن را از آهنگ وی وام گیرد.

لوید گرین (Lloyd Green) از اعضای بلندپایه ستاد انتخاباتی جورج بوش پدر در انتخابات ۱۹۸۸ نیز در گاردین عنوان کتاب بولتون را دم دستی و خود بزرگ بینانه خواند که از میراندا به سرقت رفته و نویسنده خود را با الکساندر همیلتون که از بنیانگذاران آمریکا به شمار می‌رود مقایسه کرده است.
وبگردی