آفتاب

اتحادیه جهانی کشتی: روز ویژه ایرانیان در اسلواتحادیه جهانی کشتی نوشت: دو ماه پس از شکست دلخراش «حسن یزدانی» در فینال بازی‌های المپیک توکیو مقابل «دیوید تیلور» آمریکایی سرانجام شب گذشته در فینال پیکارهای جهانی با او تسویه کرد و یک روز ویژه را برای ایرانیان رقم زد.

ایرنا: اتحادیه جهانی کشتی در تحلیل خود از قهرمانان چهار وزن نخست پیکارهای کشتی آزاد قهرمانی جهان نوشت: در فینال وزن ۸۶ کیلوگرم بین حسن یزدانی و دیوید تیلور هیچ راه بازگشتی برای تیلور در آخرین لحظات وجود نداشت. یزدانی که در برابر سایر حریفان شکست ناپذیر بود، سرانجام توانست در چهار مسابقه رودرو با تیلور، او را شکست دهد.  یزدانی مسابقه را از ابتدا تا انتها کنترل کرد تا با پیروزی ۶-۲ مقابل تیلور در فینال جهانی به قهرمانی برسد.

پیروزی یزدانی، دو ماه پس از شکست دلخراش مقابل تیلور در فینال المپیک توکیو، شب گذشته سومین طلای جهان را با شکست تیلور برای خود رقم زد و یک روز ویژه را برای ایرانیان در سالن ورزشی جوردال آمفی شهر اسلو رقم زد.

یزدانی گفت: من مردم ایران را خوشحال کردم. باید از تیلور قدردانی کنم، زیرا او برای من انگیزه و الهام بخش بود تا بهتر و بهتر کار کنم و قهرمان شوم.

صدای تشویق بی امان تماشاگران ایرانی حاضر در سالن مسابقات که ستاره نوظهور کشتی آزاد ایران در وزن ۱۲۵ کیلوگرم را تشویق می‌کردند، بسیار وحشتناک و دیوانه کننده بود چرا که پیش از این ایران در هر چهار وزن دوم از جمله امیرمحمد یزدانی از بستگان حسن یزدانی نیز در وزن ۶۵ کیلوگرم به فینال راه یافته بودند.

یزدانی گفت: ایران همیشه از کشتی‌گیران خود حمایت می کند و هواداران اینجا عالی بودند و این پیروزی را تقدیم آنان می‌کنم.

ایالات متحده در چهار وزن نخست، دو فینالیست دیگر داشت که کایل دیک در وزن ۷۴ کیلوگرم قهرمان شد و دیتون فیکس نیز در وزن ۶۱ کیلوگرم برابر عباس گاژی ماگمدوف از روسیه شکست خورد.

زارع ، قهرمان زیر ۲۳ سال جهان و دارنده مدال نقره نوجوانان جهان نیز انتقام شکست توکیو را گرفت و در فینال وزن ۱۲۵ کیلوگرم دارنده سه طلای قهرمانی جهانی یعنی گنو پتریاشویلی از گرجستان را با برتری قاطع ۹ بر ۲ شکست داد.

زارع ۲۰ ساله در نیمه نهایی المپیک توکیو با نتیجه ۶ بر ۳ مغلوب پتریاشیویلی شد، جایی که او به مدال برنز رسید. پتریاشیویلی پس از شکست در فینال مقابل گیبل استیوسون تصمیمی برای حضور در پیکارهای جهانی نداشت اما همچون المپیک به مدال نقره دست یافت.

زارع می‌گوید: پس از کسب مدال برنز در المپیک، من بلافاصله پس از بازگشت به ایران روی نقاط ضعفم کار کردم.

نسخه شکست تیلور طی یک ماه گذشته پیچیده شد

پس از برتری قاطع شب گذشته حسن یزدانی برابر دیوید تیلور آمریکایی فدراسیون کشتی در مطلبی نوشت: پس از شکست ناباورانه حسن یزدانی قهرمان گرانقدر کشتی کشورمان در فینال المپیک توکیو مقابل دیوید تیلور، مسوولان فدراسیون کشتی به همراه پژمان درستکار سرمربی تیم ملی کشتی آزاد در یک ماه گذشته کشتی‌های حریف یزدانی را آنالیز کردند.

بر این اساس در جلسات تخصصی که علیرضا دبیر رییس، حمید سوریان نایب رییس و پژمان درستکار سرمربی تیم ملی کشتی آزاد با حسن یزدانی داشتند راهکار شکست دیوید تیلور بررسی شد و یزدانی با استمرار بر این راهکارها در تمرینات یک ماه گذشته خود، توانست با دلاوری که امشب از خود نشان داد، طلسم شکست ناپذیربودن این کشتی‌گیر را بشکند. قطعا دانش و فن و بند کشتی ایران به همراه دلاوری‌های جوانان پرصلابت کشورمان، راهکاری برای شکست تمامی رقبا در میادین جهانی است که اگر به درستی از آن استفاده شود، کشتی ایران می‌تواند در بالاترین قله‌های کشتی دنیا قرار گرفته و برای میهن عزیزمان افتخارآفرینی کند.