آفتاب

معرفی قابلیت Super Device هواوی؛ اولین تعریف صحیح از یکپارچگی دستگاه‎هابرای ارتباط کامل دستگاه‎ها با هم در یک پلتفرم هوشمند نیاز به بستری برای هماهنگ‎سازی است. این روزها بیشتر دستگاه‎ها از آنچه برای ارتباط با دیگر دستگاه‎ها لازم است برخوردارند ولی نظم‎دهی و هماهنگ‌سازی، حلقه مفقوده‎ای است که هواوی قصد دارد با Super Device پاسخی درخور به آن دهد. در ادامه با معرفی این قابلیت مهم و کاربردی همراه ما باشید.

مقدمه
در زندگی ما گوشی، تلویزیون، ساعت، اسپیکر و بسیاری از دستگاه‎های هوشمند دیگر وجود دارند که همگی قابلیت اتصال به دیگر ابزارها را دارند. اما فراهم ساختن بستری که قابلیت‎های این دستگاه‎ها را منظم کرده و سر و شکل دهد نیازمند ایده‎ای سازمان‎یافته است.
پلتفرمی که سیستم‎عامل هارمونی و قابلیت Super Device ایجاد نموده، برای اولین بار، بستری عملی و واقعاً کاربردی را فراهم می‎کند که هماهنگی و ارتباط با آنها را در حالتی مناسب ممکن می‎کند.


 Super Device هواوی

Super Device چه قابلیت‎هایی را ارائه می‎کند؟

به بیان ساده قابلیت Super Device به دستگاه‎ها اجازه می‎دهد، در ارتباطی موثر که می‎تواند به صورت بی‎سیم یا سیمی پیکربندی شود، از ویژگی‎های یکدیگر استفاده کنند.
با Super Device یک دستگاه مانند گوشی هوشمند می‌تواند به مانیتور میز کار شما متصل شده، صدای خروجی خود را از طریق اسپیکر هوشمند پخش کند، امکان تماس تصویری روی تلویزیون هوشمند را میسر کرده، نوتیفیکیشن تماس ورودی را روی ساعت هوشمند کاربر نشان داده یا حتی دکمه شاتری برای دوربین گوشی ایجاد کند.


 Super Device هواوی


مضاف بر قابلیت‎های کنترلی و مدیا، امکان اشتراک‎گذاری اطلاعات و استفاده از برنامه‎های دیگر دستگاه‎ها و همچنین مدیریت نرم‎افزارهای در حال اجرا روی دستگاه دیگر نیز از قابلیت‎های سوپر دیوایس هستند.


 Super Device هواوی

سناریوهای قابل پیاده‌سازی در Super Device

برای پیاده‎سازی سناریوهای مختلف در این پلتفرم نیاز به ارتباط دستگاه‎هاست. برای این هدف یک دستگاه می‎تواند نقش هاب ارتباطی را بازی کرده و دیگر دستگاه‌ها با اتصال به آن، سناریوهای مختلف را اجرا ‎کنند.

سناریوی محیط کاری هوشمند 1

در این سناریو سه دستگاه شامل لپ‎تاپ، مانیتور و تبلت در ارتباط با یکدیگر قرار می‎گیرند. در واقع با استفاده از Super Device این سه دستگاه می‎توانند نمایشگر، محتوا و حتی ابزارهای جانبی را با هم به اشتراک بگذارند.


 Super Device هواوی


برای مثال می‎توان مانیتور MateView هواوی را به عنوان دستگاه مرکزی Super Device در نظر گرفته و یکی از دستگاه‎ها (لپ‎تاپ MateBook X Pro) را با اتصال سیمی و دیگری (تبلت MatePad 12.6 Pro) را به صورت بی‎سیم به آن متصل نمود.
پس از دسترسی به منوی Super Device، در مانیتور می‎توانید در میان دو دستگاه خود جابجا شوید. همچنین با اشتراک‎گذاری موس و کیبورد هواوی که آنها نیز به صورت بی‎سیم به مانیتور متصل شده‎اند امکان استفاده از رابط کاربری غیرلمسی در کنار رابط لمسی برای کیبورد و لپ‎تاپ نیز به راحتی میسر می‎شود.

سناریو محیط کاری هوشمند 2

اگر در کار کردن با تعداد کمتری دستگاه نیز بخواهید از سوپر دیوایس استفاده کنید محدودیتی متوجه شما نخواهد بود. Super Device می‎تواند روی دو دستگاه لپ‎تاپ (مثلاً MateBook X Pro) و تبلت (مثلاً MatePad 12.6 Pro) پیاده‌سازی شود.


 Super Device هواوی


در این سناریو امکان استفاده از نمایشگر یک دستگاه برای دیگر میسر شده و قابلیت استفاده از نمایشگر دو دستگاه در کنار هم و انتقال فایل بین آنها اولین و پایه‎ترین کاربرد است.
همچنین می‎توان از قلم هوشمند روی تبلت برای کار در لپ‎تاپ، یا موس و کیبورد لپ‎تاپ برای تبلت به صورت آزاد استفاده کرد.

سناریو سرگرمی

اگر قابلیت‎های صوتی و تصویری را اصل قرار دهیم سناریو سرگرمی پرکاربردترین روش استفاده از Super Device است. برای مثال می‌‎توان به راحتی ارتباط یک دستگاه مانند گوشی یا تبلت و هندزفری بی‌سیم یا همان ایربادزها را با تلویزیون منزل ایجاد کرد.


 Super Device هواوی


برای مثال می‎توان بدون دردسر خاصی، تلویزیون منزل را به گوشی متصل کرده و خروجی صدا و تصویر گوشی که شاید یک فیلم سینمایی یا یک ویدئوی آنلاین باشد را مشاهده کرد.
همچنین می‎توان امکانی ایجاد کرد که صدای خروجی از اسپیکر هوشمند موجود در منزل پخش شده و تماس ورودی به گوشی را از طریق اسپیکر هوشمند و تلویزیون پاسخ داد.

سناریو زندگی هوشمند

به صورت کلی هر دستگاهی در منزل یا محل کار که بتواند به این پلتفرم متصل شود در سناریو زندگی هوشمند جای گرفته، می‎توان آن را کنترل کرده یا گزارشی وضعیت را از آن دریافت نمود.


 Super Device هواوی


با گسترش این فناوری در آینده بسیار نزدیک امکان کنترل همه دستگاه‎های هوشمند در منزل تنها با یک دستگاه سوپر دیوایس مانند گوشی وجود خواهد داشت. البته در این راه تنها نیاز است تا دستگاه‎های شما همگی در پلتفرم هارمونی قرار گرفته باشند.

نحوه پیاده‌سازی و استفاده از Super Device

اگر دستگاه‎های موجود ظرفیت اتصال بی‎سیم را داشته باشند، کافیست از طریق Wi-Fi یا NFC، آنها را به یکدیگر متصل کنید. البته برخی دستگاه‎ها مانند مانیتور قابلیت اتصال با سیم را نیز دارند.


 Super Device هواوی


برای مثال در گوشی یا تبلت مجهز به HarmonyOS 2.0 به بالا، تنها کافیست نوار اعلان‌ها را به پایین بکشید. در این حالت در پایین صفحه، منوی Super Device و بخش Smart Collaboration را مشاهده خواهید نمود.
در این بخش کلیه دستگاه‎های موجود در بستر Smart Device ظاهر شده و می‎توانید با کلیک روی هر کدام، آن را به شبکه دیوایس‎های هوشمند خود اضافه کنید.


 Super Device هواوی


پس از آن به راحتی می‎توانید خروجی مورد نظر برای بخش صوت و تصویر دستگاه خود را انتخاب نموده و شرایط را برای ارتباط دستگاه‎ها فراهم کنید. باید دقت کنید که در سناریوهای مختلف دسترسی به این بخش متفاوت و متناسب با آن تنظیم می‎شود.


 Super Device هواوی

جمع بندی

Super Device یک فناوری و قابلیت بسیار مهم و آینده‎نگرانه است که شرکت هواوی در محصولات خود قرار داده و به خوبی می‎تواند نیازهای افراد در اهداف و سناریوهای مختلف را پاسخ دهد.
این قابلیت به دستگاه‎ها اجازه برقرار ارتباط به طرق مختلف را داده و امکان اشتراک‌گذاری منابع مانند خروجی‎های صوتی و تصویری و کنترلی را می‎دهد.
هواوی به سرعت در حال گسترش دامنه کاربرد و قابلیت‎های Super Device است و با این فناوری قصد دارد در راستای پلتفرم کامل 1+8+n خود، امکانی را ایجاد کند تا بتوان ارتباط همه دستگاه‎های هوشمند در محیط زندگی را برای رسیدن به مفهوم واقعی یکپارچگی شکل داد.
وبگردی