آفتاب

طرح کاهش اختیارات رئیس مجلس کلید می‌خورد؟شرق نوشت: قبلا تصور می‌شد که قالیباف با اصولگرایان بر سر سیاست خارجی به مشکل بر بخورد اما گویا از همان «ب» بسم‌الله نه سیاست خارجی نه سیاست داخلی بلکه در نحوه اداره مجلس و چینش رؤسای کمیسیون‌ها به مشکل خورده‌اند.

 اینکه زمزمه استیضاح هیئت‌رئیسه به گوش می‌رسد تا جایی که گفته شده صد نماینده خواستار استیضاح هیئت‌رئیسه شده‌اند. بعید نیست طرحی که اصولگرایان از زمان ریاست لاریجانی بر مجلس به دنبالش بودند و آن کاهش اختیارات رئیس مجلس بود و اصرار داشتند که در مجلس یازدهم به تصویب برسانند، به همین زودی‌ها کلید بخورد.

حضور پررنگ یاران قالیباف در کمیسیون‌های مجلس شائبه دخالت و اعمال نفوذ هیئت‌رئیسه را در چینش کمیسیون‌ها ایجاد کرد؛ این در حالی بود که زهره الهیان، نماینده اصولگرای تهران قبلا در نامه‌ای رسما خواستار خداحافظی اعضای هیئت‌رئیسه با کمیسیون‌های پرمخاطب مجلس شده بود ولی نه‌تنها این اتفاق رخ نداد، بلکه با اعلام اسامی رؤسای کمیسیون‌ها مشخص شد چهره‌هایی در نهایت موفق به تکیه بر کرسی ریاست کمیسیون‌های تخصصی پارلمان شده‌اند که در قیاس با سایر رقبای خود، روابطی بهتر و نزدیک‌تر با هیئت‌رئیسه مجلس یازدهم دارند.

احمد نادری، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون آموزش در ارتباط با انتقاد نمایندگان مبنی بر اینکه برخی از رؤسای کمیسیون‌ها صلاحیت لازم برای ریاست کمیسیون را ندارند، گفته است: «انتقاد درخصوص نداشتن تخصص لازم برای برخی از رؤسای کمیسیون‌ها وارد است، در کمیسیون آموزش برخی از نمایندگان تخصص لازم را ندارند. باید سازوکار انتقال نمایندگان به کمیسیون‌ها را مورد بررسی قرار دهیم و در آینده به آن بپردازیم».

نادری در ارتباط با طرح استیضاح هیئت‌رئیسه هم گفته که: «در صحن متوجه چنین طرحی شدم. تعدادی از نمایندگان به دنبال استیضاح هیئت‌رئیسه هستند. این استیضاح رئیس مجلس را در بر نمی‌گیرد و فقط مختص به دیگر اعضای هیئت‌رئیسه است».

احمد امیرآبادی‌فراهانی، عضو هئیت رئیسه اما در واکنش به اقدام برخی نمایندگان مبنی بر جمع‌آوری امضا برای استیضاح هیئت‌رئیسه مجلس گفته است: «برخی همکاران نسبت به چینش کمیسیون‌ها گلایه‌مندند؛ در حالی که این امر بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس صورت گرفته است». او افزود: «به‌عنوان مثال برخی همکاران در دوره‌های قبل در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی بودند و حالا می‌خواهند به کمیسیون عمران یا برنامه و بودجه بروند که طبیعتا آیین‌نامه اجازه این کار را نمی‌دهد». عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «برخی نمایندگان معترض به روند انتخاب اعضای کمیسیون‌ها در پی جمع‌آوری امضا هستند تا هیئت‌رئیسه مجلس را استیضاح کنند در حالی که این مسئله باید پس از بررسی در کمیسیون آیین‌نامه داخلی در صحن علنی و توسط نمایندگان رأی بیاورد».

امیرآبادی‌فراهانی تأکید کرد: «استیضاح همه اعضای هیئت‌رئیسه مجلس عملا امکان‌پذیر نیست و نمایندگان تنها می‌توانند از یک فرد شکایت کرده و در ضمن باید دلیل موجهی برای آن بیاورند».

همچنین دستیار سیاسی و رسانه‌ای رئیس مجلس تأکید دارد اگر خبر درخواست استیضاح هیئت‌رئیسه مجلس یازدهم دروغ نیست، نام نماینده متقاضی را اعلام کنید تا مردم بدانند. محمدسعید احدیان، دستیار سیاسی و رسانه‌ای رئیس مجلس در حساب توییتر خود درباره خبری مبنی بر استیضاح هیئت‌رئیسه مجلس یازدهم واکنش نشان داد و تأکید کرد نام نماینده درخواست‌کننده استیضاح اعلام شود. او نوشت: «رسانه‌های اصلاح‌طلب از قول نماینده‌ای مجهول‌الهویه خبر استیضاح هیئت‌رئیسه مجلس را می‌دهند. اگر این خبر دروغ نیست و هدف واسطه‌گری برای فشار به مجلس نیست، اسم آن نماینده را اعلام کنند تا مردم بدانند علت اعتراض آن نماینده نرسیدن به کدام کمیسیون و به چه علتی بوده است». اعتمادآنلاین سه‌شنبه در خبری به نقل از یک نماینده که نامش هم ذکر نشده بود، نوشت که تعداد امضاکنندگان استیضاح هیئت‌رئیسه مجلس به صد نفر رسید و پیش‌بینی می‌شود از این تعداد نیز بگذرد. چیدمان خاص نمایندگان در کمیسیون‌ها و مداخله برخی اعضای هیئت‌رئیسه در انتخابات هیئت‌رئیسه کمیسیون‌ها عمده‌ترین دلیل این استیضاح ذکر شده است.

از سوی دیگر اما یک عضو فراکسیون اکثریت مجلس یازدهم به «فردانیوز» گفت: «جمع‌آوری صد امضا در مجلس برای استیضاح قالیباف کذب است». نماینده مردم خلخال در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آیین‌نامه داخلی مجلس ۲۴۱ماده دارد، اظهار کرد: «هیچ ماده‌ای در آیین‌نامه داخلی مجلس برای استیضاح هیئت‌رئیسه وجود ندارد. چند نماینده معترض به هیئت‌رئیسه می‌توانند در انتخابات سال دوم هیئت‌رئیسه به ترکیب فعلی رأی ندهند». سیدغنی نظری درباره خبر جمع‌آوری صد امضا در مجلس برای استیضاح محمدباقر قالیباف افزود: «این خبر از اساس کذب است. به‌هیچ عنوان موضوع استیضاح رئیس مجلس صحت ندارد و کسی هم در مجلس این مسئله را دنبال نمی‌کند». عضو شورای مرکزی فراکسیون اکثریت مجلس گفته است: «چندنفری از نمایندگان دنبال عضویت در کمیسیون‌های خاص بودند اما نتوانستند به خواسته خود برسند و مدعی شدند تعیین ترکیب کمیسیون‌ها مهندسی شده بود. حالا از میان آنها دو یا سه نفری که بیشتر به قرارنگرفتن در ترکیب کمیسیون مدنظرشان معترض بودند، می‌خواستند طرح استیضاح هیئت‌رئیسه مجلس را مطرح کنند اما اساسا این کار شدنی نیست».