آفتاب

سفر به کره ماه با شهزاد داناشهزاد دانا می‌گوید، یکی از بزرگترین هیجان‌‎های انسان ها مشاهده سیاره زمین از فاصله بسیار بسیار دور است. ممکن است چهارصد کیلومتر فاصله از زمین بسیار دور به نظر نیاید اما زمانی که شما از فضا همانند کره ماه زمین را تماشا می‌کنید، به نظر می‌رسد که زمین خیلی از شما دور است.


شهزاد دانا (Shahzad Dana) محقق و فعال علوم فضایی طی یک مصاحبه که در مجموعه علمی و پژوهشی سفر به ماه (ttomoon)  برای کاربران علاقمند به این موضوع منتشر شده است از تجربه زندگی در کره ماه برای ما شرح می‌دهد.
شهزاد دانا اظهار دارد که من سال‌های زیادی را صرف انجام ماموریت و ادامه حیات در ماه نموده‌ام و در این راه تجربیات زیادی را همراه با فعالیت‌های آزمایشی و علمی داشته ام تا به یک هدف مشخص و دلپذیر که همان سفر انسان‌ها به کره ماه و ادامه حیات بر روی آن است دست پیدا کنم.

مجموعه علمی سفر به ماه: دیدگاه شما برای ماموریت جدید سفر بر روی ماه چیست؟

همانگونه که ذکر کردم، من علاقمند هستم تا فعالیتی جدید را آغاز کنم و به همین منظور از دوستان و همکارانم تحت عنوان مجموعه علمی و پژوهشی سفر به ماه (تی تو مون) برای کسب ایده‌های نو و مفید در انجام آزمایش‌های فضایی کمک خواهم گرفت.

مجموعه علمی سفر به ماه: در سفر فضایی به ماه چه چیز از همه لذت بخش تر است؟

شهزاد دانا می‌گوید، یکی از بزرگترین هیجان‌‎های انسان ها مشاهده سیاره زمین از فاصله بسیار بسیار دور است. ممکن است چهارصد کیلومتر فاصله از زمین بسیار دور به نظر نیاید اما زمانی که شما از فضا همانند کره ماه زمین را تماشا می‌کنید، به نظر می‌رسد که زمین خیلی از شما دور است.

در ادامه این پرسش مطرح می‌شود تا شهزاد دانا را با مشکلات بر سر راه سفر به ما به چالش بکشد. این محقق علوم فضایی پاسخ می‌دهد که از نظر من هیچ مشکلی در میان نیست و ما یک تیم موفق و برنده هستیم. بیشترین خوشحالی من در این است که من به عنوان فرد ارشد این تیم فعالیت می‌کنم. اعضای تیم مجموعه علمی سفر به ماه به تلاش در همه سطوح کار پرداختند و ما تقریبا توانسته ایم که تمامی اهداف برنامه ریزی شده را به خوبی جلو ببریم. در واقع مجموعه ما که شامل چند صد نفر هستند به خوبی و با انجام فعالیت‌های فنی و علمی باعث شده اند تا تمامی مشکلات و نقوص فنی از بین رفته و تمامی اهداف ما ممکن شود.

تجربه ها و فعالیت های علمی شما چگونه بوده است ؟

در حقیقت طی این چند سال تحقیقات علمی بسیاری در رابطه با سفر به ماه توسط ما انجام شد . ما روی مسایل ژنتیک و زیست شناسی فعالیت می کردیم و به مطالعه زندگی مورچه ها ، مگس های میوه ، گیاهان و کرم ها و اثرات محیط فضایی بر روی آنها پرداختیم . ولی ادامه می‌دهد که زمین در آینده محل مناسبی برای سکونت نیست و باید تحقیقات جدی تری برای زندگی و ادامه حیات در ماه صورت بگیرید.
وبگردی