آفتاب

سومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری؛

رضایی: جوانان را زمین رایگان و کار می دهم؛ اقتصاد و حکمرانی را جراحینامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ما به دو جراحی بزرگ، یکی اصلاح از درون قدرت و معماری نوین اقتصاد ایران نیاز داریم و اصلاح از درون قدرت یعنی در حکمرانی، قوانین ساختار و رفتارها باید اصلاح و کنار آن اقتصاد ایران معماری شود.

ایرنا: محسن رضایی امروز (شنبه، ۲۲ خرداد) در سومین و آخرین  دوره مناظره تلویزیونی در پاسخ به سوالی در مورد دغدغه‌های مردم گفت: دغدغه‌های مردم بیشتر از ۷ دغدغه‌ای است که صداوسیما مطرح کرد. همچنین این دغدغه‌ها منظومه‌ای است که کنار هم شکل گرفته است.

وی با طرح این پرسش که چرا این دغدغه هاحل نشده است، ادامه داد: ۵۰ سال است گرانی، بیکاری، کاهش ارزش پول ملی  و معیوب بودن رشد اقتصادی ‌را می بینیم. ایران اقتدار از دست رفته خود را بعد از ۳۰۰ سال به دست آورده و در برخی زمینه‌های دفاعی و امنیتی پیشرفت‌های خارق‌العاده داشته است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: وقتی مردم این دو را کنار هم می بینند احساس می‌کنند یک مشکلی وجود دارد. خود مقام معظم رهبری فرمودند راه‌حل‌ها مشخص است اما چرا مشکلات حل نمی شود که من در این جلسه رونمایی می کنم چرا نمی شود.

وی ادامه داد: وقتی نگاه می کنیم می بینیم چادر مشکی، گوشت، ذرت و اینها هر کدام در اختیار یک عده است. آن طرف تر که می‌رویم آقازاده‌ها و جلوتر که می‌رویم دانه درشت ها را می‌بینیم دولت‌ها و و مدیران کشور در این میان چه می‌کنند؟

رضایی با بیان اینکه  مدیران در جای دیگر درگیر جنگ زرگری بین جناح‌های سیاسی هستند، گفت: ناگهان بحث حجاب مطرح می‌شود، یا اینکه بعضی می‌گویند چرا ایران در سوریه است، یک بار بحث موشک، دیوارکشی و کنسرت مطرح و هر بار یک موضوع درست می شود که عده‌ای مخالف و عده ای موافق هستند جنگ زرگری درست می‌شود و همه در آن سمت هستند امام جامعه می آید آن را پایان می دهد و بعد از مدتی دوباره غائله راه می افتد.

وی اضافه کرد: تاخت و تازی که در سیاست راه افتاده و انحراف میدانی که ایجاد شده اجازه نمی‌دهد انرژی ایران روی عدالت اقتصادی و یارانه های پنهان مصرف شود. باید مسئله را حل کرد.

جراحی در اقتصاد و در حکمرانی

در رضایی با طرح این پرسش که آیا رئیس‌جمهور بعدی مانند روسای جمهور گذشته شود و تکرار دولت‌های گذشته را شاهد خواهیم بود، گفت: باید این موضوع را پایان دهیم. برای تحقق این امر به دو جراحی بزرگ یکی اصلاح از درون قدرت و معماری نوین اقتصاد ایران نیاز داریم. اصلاح از درون قدرت یعنی در حکمرانی، قوانین ساختار و رفتارها باید اصلاح انجام شود و در کنار آن اقتصاد ایران باید معماری شود.

رضایی با بیان این که مسئله دوم معماری نوین و اقتصاد ایران است، گفت: اگر این اصلاحات انجام نگیرد، شرایط بهبود پیدا نمی کند. زیرا در غیر این صورت گرانی و تورم ادامه پیدا می کنند. مانند بارش برف روی زمین گرم است، هرچقدر برف باریده شود چون زمین گرم است، زود آب می شود.

وی گفت: برنامه دولت ما این است که با به کارگیری همه اقوام ایرانی، همه شایستگان از اصولگرایان، اصلاح‌طلب، بانوان کشور و از تمام ظرفیت‌ها از اهل سنت، تشیع و دیگر اقلیت ها استفاده شود. دوباره حرکتی مانند انقلاب، بسیج در دفاع مقدس درست کنیم دولت کارآمد ایجاد شود که پاسخگو باشد.

رضایی گفت: این دولت شروع می کند از درون قدرت اصلاحاتی انجام می دهد و وضعیت نهادهای درون قدرت از جمله نهادهای منتسب به رهبری که برای دولت کار می‌کند تا خود دولت و رابطه سه قوه با یکدیگر که برخی اوقات با یکدیگر اختلاف دارند، جلوگیری کند.

اصلاح دیوانسالاری

وی افزود: برخی اوقات سه قوه  مشکلات مردم را فراموش می‌کنند و به دعوا با یکدیگر مشغول می شوند. این دولت برای اصلاح دیوانسالاری برنامه دارد تا اصلاح شود.

رضایی افزود: در مسئله اقتصاد در سه سطح اقتصاد زندگی (خانواده)، اقتصاداستانی و اقتصاد ملی برنامه داریم. یارانه ۴۵۰ هزار تومان را می‌دهم نگران نشوید که منابع را از کجا می دم اگر دزدی نشود، ایراد ندارد. رانت‌ها حذف می شود، مشکلی برای تخصص یارانه  ۴۵۰ هزار تومانی نداریم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: برای خانم های خانه دار حقوق در نظر گرفته ایم، برای مسکن  ارزان و کسب و کار خانوادگی در تمام استان‌ها برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

وی با بیان این که اجازه ندادند تمام اسناد را به برنامه بیاورد، گفت: اسناد برخی از استان‌ها را آورده‌ام. برای تمام استان‌ها برنامه‌ریزی کرده‌ایم. برای اقتصاد ملی ۱۴  پروژه بسیار بزرگ مسکن، انرژی‌های نو برنامه ریزی شده که در سطح اقتصاد ملی است. اقتصاد زندگی و اقتصاد ملی ایران را باز معماری خواهیم کرد تا این که بتوانیم این نوع مشکلات را که ۵۰ سال است ادامه پیدا کرده پایان دهیم.

عده‌ای نفوذی بر نزاع داخلی سوار شدند
رضایی در بخش دوم صحبت‌هایش که نقد اظهارات بقیه نامزدها بود، با کامل کردن بحث قبلی خود گفت: این نزاع سیاسی ابتدا درونی بود و نفوذی ها سوار آن شدند و امروز عملاً فضای سیاسی کشور را  مدیریت می‌کنند.

وی افزود: بازیگران این صحنه ناآگاه هستند یا آگاهانه دارند وقت کشور را می گیرند و اجازه نمی دهند انرژی و توانایی ملت روی مسائل اصلی متمرکز شود.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه رهبر بزرگوار انقلاب بارها به این موضوع وارد شده و برای حل موضوع، سیاست‌های اصل ۴۴ و اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند، اظهار کرد: متاسفانه هیچکدام تبدیل به قانون نشده؛ این درحالی است که اگر اینها ابلاغ، برنامه ریزی و تبدیل به قانون می شد، اقتصاد خود به خود راه می افتاد.
وی ادامه داد: رهبر انقلاب در بحث مذاکرات با خط مشی نرمش قهرمانانه امکانات فوق العاده به دولت دادند و جانانه از این موضوع حمایت کردند. قرار بود اقدامات دولت به شاهکار بزرگ در رفع تحریم‌ها تبدیل شود اما اتفاقی که افتاد این بود نه تنها تحریم‌های قبلی برطرف نشد بلکه تحریم های بسیار سنگینی به وجود آمد.
رضایی خاطرنشان کرد: این نشان می دهد مسئله اینطور حل نمی‌شود. کشور به جراحی بزرگ نیاز دارد. دولت ما با اقتدار قانون، نظم و آرامش را در جامعه مستقر می کند سیاست های نظام را عملیاتی می کند و حق شما مردم را از گردن کلفت ها می گیرد و به شما می دهد.

ضرورت تعامل داخلی پیش از تعامل با خارج
رضایی با بیان این که خواسته های شما  مردم را با برنامه‌ریزی و با دست خود شما عملیاتی خواهد کرد گفت: این نفوذی‌ها که پشت صحنه هستند و با نمایش  و دعوای زرگری وقت، انرژی، نگاه، دولت ها را به انحراف می‌کشند از پستوها بیرون می آوریم.
وی افزود: نشان می‌دهیم این آلودگی امنیتی کجاست. با انتشار یک نوار نباید فردی کنار رود و نفری دیگری جلو بیاید. مگر می‌شود هدف و برنامه ملت بزرگ را هر کسی را تغییر دهد؟ ما نیاز به اقتدار داریم برای اجرای برنامه من نیاز به جراحی‌های بزرگ است.
رضایی گفت: البته این جراحی‌ها را تنها روی کاغذ نمی توان نوشت و باید اجرا کرد. نیاز به اقتدار دارد البته اقتدار کافی نیست نیاز به  عقلانیت جمعی است، نیاز به گفت‌وگو با مردم و نخبگان داریم.
وی افزود: تا هواپیماها تأخیر می کند، یا مرغ گران می شود وام های میلیاردی بدون ضابطه پرداخت می شود، می‌گویند همین است که هست. مردم باید بیایند و تعامل کنند. اگر نتوانیم تعامل داخلی شروع کنیم، تعامل با خارجی ها بی‌نتیجه است.

از جوانان در دولت خودم استفاده می‌کنم
رضایی در نیمه دوم سومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این پرسش که چه برنامه ای برای ازدواج جوانان و شرایط ازدواج آسان دارید، گفت: جوانان که به آنها فرشتگان نجات ایران می‌گویم، مهمترین سرمایه ملی ما هستند که از انقلاب، دفاع مقدس تاکنون هر جا به آنان اهمیت و به آنان میدان داده ایم مشکلات بزرگی را حل کرده‌اند.
وی افزود: امروز جوانان با مشکلات بزرگی چون بی شغلی، مبهم بودن آینده‌شان، و نداشتن مسکن روبرو هستند و برای ازدواج در سردرگمی به سر می برند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه بزرگترین سرمایه ما که امکان نجات کشور هستند، امروز خود به نجات نیاز دارند، گفت: ما نخست در دولت از جوانان استفاده می‌کنیم و دولت اقدام و تحول ترکیبی از تجربه و جوان گرایی خواهد بود. تجربه با استعداد و بالندگی جوانان ترکیب می‌شود و از این طریق هم مشکلات جوانان و هم مشکلات کشور را حل می‌کنیم.
وی ادامه داد:  مهمتر از آن، از میان جوانان نسل سوم و چهارم که تجارب به آنها منتقل می‌شود زمامدار تربیت می‌کنیم. برای همین مدرسه تربیت زمامداران آینده را در استان ها درست می کنم. توجه جدی من به جوانان از اداره کشور تا حل مشکلات خود آنان است.
 وی با بیان اینکه جوانان برای ازدواج به شغل و مسکن نیاز دارند، گفت: مسکن را با نهضت خانه سازی ایرانیان حل می کنیم. خانه سازی دو بعد تولید و تولیدکنندگان و خریداران مسکن دارد. تولیدکنندگان را به بازار سرمایه و خریداران مسکن یعنی جوانانی که می خواهند ازدواج کنند را به بانک‌ها وصل می‌کنیم.

اعطای زمین رایگان به جوانان

رضایی با بیان این که همه بانک‌ها موظف خواهند شد به هر زوج جوان با ۱۰ درصد آورده ۹۰ درصد وام مسکن بدهد، گفت: زمان بازپرداخت آنها به مدت ۴۰ تا ۵۰ طول خواهد کشید. همچنین زمین رایگان از طرف دولت به آنها می‌دهیم و با طولانی کردن قسط آنها می توانند اقساط را پرداخت کنند.
وی با اشاره به وجود ۱۶۵ هزار جوان فوق لیسانس و دکترای بیکار گفت: آنها را عضو سامانه جمع‌سپاری خواهیم کرد که در تشخیص مصلحت نظام تنظیم شده است. بنده از فردای دولت این گروه بندی جوانان را انجام خواهم داد. نیازهای وزارتخانه‌ها به آن جوانان برای انجام کار پژوهشی به آنها داده می‌شود و به آنها حقوق پرداخت خواهد شد. هنگامی که استعداد شناسی شدند وارد کسب و کار در همان وزارتخانه می‌شوند.
وی با اشاره به این که دولت ما حتماً مسئله برجام را جدی خواهد گرفت، گفت: با یک دیپلماسی واقعی و نه دیپلماسی  کاغذی و التماسی جلو می‌ریم. آمریکا را وادار می کنیم به تعهداتش عمل کند، اما نکته مهم این است که ما کشور را معطل مذاکرات نخواهیم گذاشت.
 وی گفت: به آمریکا می فهمانیم امکان اداره کشور را داریم، همچنان که در زمان جنگ روی پای خودمان ایستاده بودیم و با کمک مردم سرزمین خودمان را آزاد کردیم.
وی گفت: آن زمان آمریکایی‌ها دنبال ما خواهد آمد و می‌گویند مذاکرات را انجام دهیم. مذاکرات بسیار مهم است اما در میدان فعالیت کردن نیز مهم است. برجام یک تعهد بین المللی است و رهبری آن را تایید کردند. ما دنبال  عملی شدن تعهدات در برجام خواهیم بود.

هشت سال آینده را سال سرنوشت نامیدم
نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود در نقد به اظهارات دیگر نامزدها گفت: برنامه جزو مدیریت است. اینطور نیست که برنامه را بنویسند و به مدیر سنجاق کند. مدیر باید خود برنامه داشته باشد و با کمک ستاد آن را نهایی می کند؛ یعنی مدیر باید خود ایده بدهد در غیر اینصورت همین هایی می شود که در این دولت ها مشاهده کرده‌ایم.
وی افزود: نکته دیگر اینکه هر کسی می‌خواهد مجموعه‌ای را در سطح کوچک یا بزرگ مدیریت کند باید هم مشکلات فعلی را ببیند هم تصویری از چشم انداز آینده داشته باشد. دوستان ما باید ببیند بگویند در هشت سال آینده اوضاع را چگونه می‌بینند و برای مشکلات آینده و مشکلات فعلی چه راهکارهایی را در پیش می‌گیرند.
رضایی با بیان اینکه ۸ سال آینده را جزو مهم‌ترین دوران جمهوری اسلامی می‌داند و آن را هشت سال سرنوشت نامیده، گفت: در هشت سال آینده از یک طرف با تهدیدهای بزرگ و از طرفی دیگر با فرصت های بزرگ روبرو هستیم.

از فرصت‌های هشت سال آینده استفاده کنیم

رضایی با اشاره به این که  اگر دولت های گذشته تکرار شوند ایران با خطرات بزرگ مواجه خواهد شد، گفت: اما اگر فرصت های هشت سال آینده استفاده کنیم روی بلندترین قله منطقه خواهیم ایستاد و پیشرفت خواهیم کرد.
وی با اشاره به  آینده پژوهی و آینده نگری گفت: اگر این پیش بینی ها  نباشد روزمرگی به وجود خواهد آمد. روزمرگی یکی از ویژگی‌های دولت‌های گذشته  بوده است. در این سال ها  مسئله جمعیت، محیط زیست، کاهش آب های زیرزمینی پیش بینی نشد و با این دیدگاه  فناوری‌های نوین که در جهان به وجود آمده را نمی توانم در اختیار داشته باشیم.
 وی گفت: در دولت های گذشته، همواره برنامه ها با نگاه به گذشته بوده است در حالیکه مدیریت کشور نگاه به گذشته و آینده و حوادث آینده نیاز دارد. در غیر اینصورت کشور با مشکلات زیادی مواجه می‌شود و نمی‌تواند از فرصت‌های طلایی استفاده کنند. در شرایط کنونی کشور نباید یک ثانیه و یک دقیقه را از دست دهیم.

منابع یارانه ۴۵۰ هزار تومانی مشخص است
رضایی در دور پایانی آخرین مناظره تلویزیونی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: هشت سال آینده ۸ سال بسیار مهم و تعیین‌کننده هم برای مردم، هم ایران ما و هم نظام جمهوری اسلامی ایران می دانیم. عقب ماندگی از ترکیه برای ما یک ننگ است. وضعیت معیشتی شما مردم برای ما حقیقتا یک ننگ است.
وی افزود: دولت ما مصمم است با برنامه‌ریزی برای عبور ایران از شرایط دشوار سال پیش برویم، با اقتدار عمل می‌کنیم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید براینکه  قول‌هایی که می‌دهیم را ۱۰۰ درصد عمل می کنیم، گفت:  منابع یارانه ۴۵۰ هزار تومانی مشخص است. حقوق زنان خانه‌دار که با مشقت فرزندان آینده را تربیت می کنند جدی است. کسب و کار خانگی را در سطح کشور گسترش می‌دهم .
وی مسئله بعدی را مسکن ارزان و با بازپرداخت ۴۰ و ۵۰ ساله دانست و درباره سهام ملی نفت گفت: ۳۰ درصد از این سهام را به شما مردم می‌دهم و با این کار کفایت زندگی را حل می‌کنیم. هرچند به این قضیه قانع نیستم و ادامه می‌دهم. مسئله بعدی ما ایالتی کردن اقتصاد است و اختیارات اجرایی را از مرکز به استان‌ها می دهم.

رضایی گفت: در دولت بنده، اختیارات را از مرکز گرفته و به استان‌ها می‌دهم بر اساس قانون اساسی سپرده ها در همان استان ها سرمایه‌گذاری می‌شود و شرکت‌ها ملزم می شوند ارزش افزوده شان‌ را در همان استان ها پرداخت کنند. همه ایران را ایران بدانیم نه اینکه تنها به تهران توجه کنیم.
وی گفت: در دولت آینده من از تمام اقوام اهل تشیع، تسنن، اقوام ایرانی و اقلیت‌ها در آن حضور خواهند داشت. مسئله دیگر، پروژه های ملی در سراسر کشور است که شامل ۱۴ پروژه ملی خواهد بود. همه آن پروژه ها در چهار یا هشت سال به نتیجه خواهد رسید.
رضایی گفت: به مردم می گویم، اگر بنده نتوانم به وعده هایم عمل کنم زودتر اعتراف می کنم و کنار می روم. رای شما نه پوشش نه روکش است. بلکه رویش است. از مردم می خواهم به آینده کشور کمک کنند. مسئله دیگر مسئله همسان سازی حقوق بازنشستگان ساماندهی نیروی های شرکتی در دولت من است.
وبگردی