آفتاب

روحانی: تحریم‌کنندگان نمی‌توانند مانع حرکت ملت ایران در جهش تولید باشندرییس جمهوری گفت: امروز همه شرکت‌های خارجی که ما را یاری نکردند و نیز تحریم‌کنندگان یعنی آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها به خوبی شاهدند که نمی‌توانند مانع حرکت ملت ایران در جهش تولید، تولید و فناوری باشند.

ایرنا: حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در مراسم آغاز بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت در استان‌های آذربایجان غربی، ‌مرکزی و هرمزگان با بیان این مطلب افزود: امروز از پنج‌شنبه‌های بسیار خوشحال کننده برای مردم ایران و برای خود من بود. باور کنید از دولت یازدهم که به فکر این طرح لوله‌گذاری گوره به جاسک بودیم با توجه به اینکه از لحاظ امنیت ملی بسیار برای ما مهم است، همیشه این دغدغه را داشتم که این طرح در دولت یازدهم و دوازدهم به پایان برسد.

وی ادامه داد: دلیل آن این بود که آقای زنگنه اشاره کرد که قرار بود کارخانه لوله‌سازی برای نفت ترش و گاز ترش به وسیله یک شرکت خارجی در ایران تاسیسات آن ایجاد شود که به خاطر تحریم سال ۹۷ این طرح متوقف شد. هنگامی که طرح متوقف شد، دچار تردید شدیم که آیا می توانیم این کار را با صنعت داخلی می‌توانیم انجام دهیم یا نه؟

رییس جمهوری گفت: امروز اولین تبریک به مردم ایران این است که طرح ورق این لوله و خود این لوله توسط شرکت‌های ایرانی به اتمام رسیده است که برای ما بسیار مهم است. همه شرکت‌های خارجی که می‌خواستند ما را یاری کنند و متوقف کردند و تحریم کنندگان یعنی آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها امروز به خوبی شاهدند که نمی‌توانند مانع حرکت ملت ایران در جهش تولید، تولید و فناوری باشند.

خط لوله گذاری گوره – جاسک استراتژیک ترین طرح دولت

رییس جمهوری خط لوله «گوره - جاسک» را استراتژیک ترین طرح دولت تدبیر و امید عنوان کرد ‌و افزود: با افتتاح ۱۷ طرح مهم تا پایان سال ۹۹ توان و ارزش تولید پتروشیمی کشور نسبت به ۷ سال گذشته، ۲ برابر شده و به ‌۲۵ میلیارد دلار می‌رسد و یک جهش بزرگ در این صنعت اتفاق می‌افتد.

وی یادآور شد: شنیدید که فولاد مبارکه و همچنین شرکت اکسین و بخش لوله‌سازی این سه شرکت باهم توانستند لوله‌های مورد نیاز را تولید کنند و تحویل دهند. هزار کیلومتر لوله می‌خواهیم که از این هزار کیلومتر، حدود ۴۴۰ کیلومتر آماده شده و به تدریج تحویل می‌شود و لوله‌گذاری آغاز شده است.

رییس جمهوری با بیان اینکه پمپ‌های این طرح هم در ایران ساخته می‌شود، گفت: این طرح عظیم و بزرگ که همه بخش‌های آن را باید با کمک خارجی‌ها ایجاد می‌کردیم، به برکت تحریم با کمک کارگران و محققین و فن‌آوران داخلی به ثمر رساندیم و نهایی کردیم. تحریم با همه مشکلات و نکبتی که برای کشور دارد، نقاط فرصتی در بعضی زمینه‌ها ایجاد کرده است.

وی افزود: موضوع استراتژیک بودن این طرح این است که بسیاری از کشورهای منطقه برای صادرات نفت خود توانستند راه دومی ایجاد کنند تا در یک شرایط روز خطر برای تنگه هرمز بتوانند نفت را از طرق دیگر صادر کنند و تنها کشوری که این وسط مانده بود و اگر روزی تنگه هرمز به دلیلی بسته می شد، صادرات نفتش به طور کامل متوقف می‌شد، جمهوری اسلامی ایران بود. یعنی شعاری که ما می‌دادیم ما در کنار تنگه هرمز هستیم و آبراه در اختیار ما است، این حرف کاملا درست بود اما برای روز مبادا مشکل عظیمی برای خود ما بوجود می‌آمد که از این مشکل عبور کردیم.

روحانی گفت: قبلا هم گفته‌ام، این طرح را خدمت رهبر معظم انقلاب توضیح دادم که فرمودند این استراتژیک‌ترین طرح دولت شماست، این طرح مهمترین طرح، نه تنها از لحاظ  اقتصادی بلکه از لحاظ امنیت ملی و انرژی است که می‌تواند به مشتری‌های ما کاملا اطمینان دهد که در هر شرایطی می‌توانند نفت ما را برداشت کنند بنابراین با آغاز این طرح، امروز روز اعتماد خریداران ما است.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه امروز، روز بسیار مهمی در تاریخ انرژی کشور است، گفت: ایران در شرایط تحریم و فشار قادر است از استان بوشهر و منطقه تلمبه خانه گوره تا استان هرمزگان و جاسک هزار کیلومتر این طرح را ادامه دهد که این نشان از توانمندی ملت، محققان، صنعتگران و بخش نفت و انرژی دارد.

جاسک به پایگاه مهم صادرات نفت ایران تبدیل می شود

وی در ادامه به سواحل مکران اشاره کرد و گفت: این سواحل برای ما مهم است چرا که جزو توصیه‌های رهبری از روزهای اولیه دولت یازدهم بود. تاکید ایشان همیشه برای آبادی سواحل مکران بود.

روحانی افزود: سواحل مکران از سواحل بسیار ارزشمندی است که از بندرعباس گرفته تا چابهار و گوارت، ساحل بسیار مهمی است که از این ساحل کمتر استفاده شده است و بکر باقی مانده است. در اولین سفری که در دولت یازدهم به بندرعباس و هرمزگان رفتم در جمع مردم جاسک گفتم که جاسک آینده بسیار درخشانی خواهد داشت و به یک پایگاه مهم صادرات نفت ایران تبدیل می شود.

وی گفت:  در طرح قبلی که افتتاح شد، گروه باختر گفتند طرح‌هایی برای سواحل مکران داریم؛ بنابراین آبادانی سواحل مکران برای ما بسیار مهم است. در نقشه ایران دو خط می‌بینید که یک خط از جنوب تا شمالی‌ترین نقطه ایران خط لوله گاز است. از این به بعد یک خط دیگر در جنوب ایران هم داریم که از بوشهر تا جاسک به طول هزار کیلومتر است که مربوط به نفت شده و می‌تواند در صورت لزوم معیانات انتقال دهد.

رییس جمهوری افزود: امروز به ملت ایران این مژده را می‌دهیم طبق قولی که وزیر نفت اعلام کرد، ۱۷ طرح مهم را تا پایان سال در پتروشیمی افتتاح کنیم که امروز اولین آن را افتتاح کردیم. با پایان این ۱۷ طرح تا پایان سال، توان تولید پتروشیمی به دو برابر افزایش پیدا می‌کند و از لحاظ ارزشی به جای اینکه صادرات ۱۲ میلیارد دلاری سال ۹۲ را داشته باشیم، با پایان این طرح ۲۵ میلیارد دلار صادرات خواهیم داشت و به همین دلیل هم آن را جهش دوم در پتروشیمی نامگذاری کردند.

وی ادامه داد: در عین حال هم زمینه‌سازی و برنامه‌ریزی برای امسال و سال آینده انجام می‌گیرد که جهش سوم بلافاصله تا سال ۱۴۰۴ شروع شود که آن جهش سوم صادرات ما را به جای ۲۵ میلیارد دلار به ۳۷ میلیارد دلار می‌رساند.

روحانی گفت: در پتروشیمی یک جهش دیگری نیاز داریم و آن جهش صنایع پایین دستی است. همان‌طور که تولید و محصولات پتروشیمی گسترش پیدا می‌کند، بخش‌های پایین دستی پتروشیمی است که اشتغال زیادی می‌تواند ایجاد کند و در کنار آن در بسیاری از زمینه‌ها خودکفایی را به وجود می‌آورد.

رییس جمهوری افزود: با این ۱۷ طرحی که امسال نهایی می‌شود از بخش خصوصی دعوت می‌کنم در پایین دستی این طرح‌ها سرمایه‌گذاری کنند چرا که اشتغال و درآمد در آنجا بیشتر است و می‌توانیم شاهد یک تحول بزرگ و عظیم در این جهت باشیم.

وی در ادامه با اشاره به افتتاح خط تولید «نرمال هگزان» در پالایشگاه شازند گفت: محصولی برای پتروشیمی نیاز داشتیم و مجبور بودیم سالانه ۳۰ میلیارد دلار وارد کنیم که امروز توسط محققان داخلی در پالایشگاه امام (ره) به بهره‌برداری رسید. این طرح ۵۰۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید بنزین کشور اضافه کند بنابراین می‌بینیم این هم طرح دیگری بود که متکی بر صنعت داخلی بود.

روحانی با بیان اینکه امروز هم از لحاظ امنیت ملی، اقتصادی و آبادانی سواحل مکران و منطقه غرب و شمال غرب کشور برای ما بسیار مهم است، گفت: اما طرح خط لوله گذاری «گوره - جاسک» که امیدواریم در اسفندماه امسال به افتتاح برسد بسیار برای ما مهم‌تر است که بتوانیم در روز یک میلیون بشکه نفت را از جاسک صادر کنیم.

وی افزود: تا امروز عمدتا صادرات ما از خارک بود ولی با ایجاد و آغاز فعالیت خط لوله جاسک، هر دو می‌توانند به ما کمک کنند البته هر دو اسکله ما در خارک و جاسک فعال خواهد بود و این روز بسیار مهم را به ملت ایران تبریک می گویم.

رییس جمهوری تاکید کرد: طرح لوله گذاری گوره – جاسک و افتتاح‌های این پنجشنبه پیام بسیار محکم دیگری به آمریکایی‌ها، ‌مخالفان ما و کسانی که تحریم‌گر هستند خواهد فرستاد. آنها باید بدانند راه آنها به جایی نخواهد رسید و ما را متوقف نخواهد کرد. شاید فشار به مردم ما را اضافه کند اما اهداف مهم را بدون تردید و بدون یک دقیقه توقف ادامه می‌دهیم و به همه اهداف‌مان دست پیدا می کنیم.
وبگردی