آفتاب

ابتکار: وضعیت دختران در شاخص‌های مختلف رو به بهبودی استمعاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با استناد به آمارها، از بهبود وضعیت دختران کشور در شاخص‌های مختلف از جمله سلامت، تحصیل و بهداشت خبر داد.

معصومه ابتکار روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار حوزه زنان و خانواده ایرنا که به مناسبت فرارسیدن یکم ذی القعده(سوم تیر ماه) روز تولد حضرت معصومه(س) و روز دختر صورت گرفت، ضمن تبریک این روز عزیز، به تشریح علمکرد این معاونت با موضوعیت دختران سرزمین ایران پرداخت و افزود: معاونت امور زنان و خانواده، در این حوزه مجموعه اقداماتی را در حد سیاستگذاری ها انجام داده و در این مسیر توانسته به موفقیت های چشمگیری دست یابد.

به صدا درآمدن زنگ ورزش و تربیت بدنی در مقطع ابتدایی

وی خاطرنشان کرد: یکی از این اقدامات، مصوبه ستاد ملی زن و خانواده در موضوع نشاط دختران بود که وزارت ورزش و جوانان برای اجرای این مصوبه اقدامات زیادی انجام داده است. معاونت امور زنان و خانواده نیز در همین راستا در جهت ایجاد نشاط و شادابی در میان دختران، با همکاری آموزش و پرورش، ورزش دختران که در دوره ابتدایی حذف شده بود را بازگرداند که خوشبختانه اکنون هم در مقطع ابتدایی زنگ ورزش و تربیت بدنی به صدا در می آید و امیدواریم ادامه داشته باشد.

اجرای بسته عملیاتی بازگرداندن دختران بازمانده از تحصیل در 17 استان

معاون رئیس جمهوری در ادامه این گفت وگو، حمایت از دختران بازمانده از تحصیل را از دیگر عملکردهای موفقیت آمیز معاونت امور زنان در همکاری با آموزش و پرورش عنوان و تصریح کرد: در این مسیر با همکاری آموزش و پرورش و نهضت سواد اموزی، بسته عملیاتی بازگرداندن دختران را در 17 استان اجرا کردیم.

وی ادامه داد: سه مدرسه هم به صورت مشخص در استان سیستان وبلوچستان در روستای شیرآباد و روستای چاه جمال ایرانشهر به دختران بازمانده از تحصیل اختصاص یافت یعنی دخترانی که از سن تحصیل گذشته و با سن بالاتری باید سر کلاس بنشینند و دوره تحصیل را بگذرانند.

 پیشنهاد، تصویب و ابلاغ قوانین حمایتی از دختران

ابتکار در زمینه قوانین حمایتی هم یادآور شد: از دیگر عملکرد موفقیت آمیز معاونت، حمایت از طرح مجدد و تصویب نهایی قانون حمایت از اطفال و نوجوانان است که از اول دوره دولت دوازدهم تقاضای اولویت و بررسی کردیم که خوشبختانه با رفت و برگشت های بسیار میان شورای نگهبان و دولت، تصویب و ابلاغ شد و دولت هم برای اجرای این قانون اعلام آمادگی کرده است.

وی ادامه داد: لایحه ممنوعیت کودک همسری و ازدواج کودکان زیر 13 سال هم از دیگر موارد حمایتی است که اکنون در کمیسیون لوایح مطرح و تصویب شده و در مراحل نهایی قرار دارد که امیدواریم به زودی در صحن علنی مجلس مطرح و ابلاغ شود.

معاون رئیس جمهوری در ادامه به برنامه معاونت با محوریت گفت وگوی ملی خانواده و بین نسلی که دختران و پسران را هدف قرار می دهد اشاره کرد و گفت: از اهداف اصلی این برنامه، توان افزایی مهارتی برای فرزندان و والدینی که با آنان سر و کار دارند است که با همکاری وزارت آموزش و پرورش در 3200 مدرسه کشور کار شده است.

وی با بیان اینکه طرح گفت وگوی خانواده در 31 استان اجرایی شده و ادامه دارد، یادآور شد: در معاونت، پادکست های رادیو نسل با موضوع گفت وگوی بین نسلی راه‌اندازی شده که بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

ترویج مشارکت اجتماعی و آشنایی با آن برای دختران دانش آموز

معاون رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: در جهت آشنایی دختران دانش آموز با فعالیت های مدنی و ترویج مشارکت اجتماعی با همکاری آموزش و پرورش، یازده هزار دختر دانش آموز را تحت آموزش قرار دادیم. ضمن اینکه فضاهای مناسب ورزشی را برای دختران تجهیز کردیم تا بتوانند در جاهایی که مدارس اجازه می دهند به راحتی ورزش کنند.

ابتکار همچنین به مصوبه آموزش های قبل، حین و بعد از ازدواج که در ستاد ملی زن و خانواده تصویب و ابلاغ شد، اشاره کرد و ادامه داد: طرح «کمند» که به توانمندسازی مهارتی دختران دانشجو می پردازد و همچنین برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی و هنری دختران دانشجو را با همکاری وزارت آموزش عالی در دانشگاه کلید زدیم که تاکنون نمایشگاه هایی به صورت منطقه ای در سه دانشگاه در جهت معرفی فعالیت های هنری دختران دانشجو برگزار کردیم.

اجرای طرح کسب و کار برای دختران در مناطق کمتر برخوردار هم از دیگر عملکردهای موفقیت آمیز معاونت امور زنان و خانواده است که وی به آن اشاره و خاطرنشان کرد: در حوزه اشتغال و کارآفرینی برای دختران سعی کردیم هم با معاونت علمی فناوری و هم دستگاه های دیگر فرصت های خوبی برای استارتاپ ها فراهم کنیم. طرح های پژوهشی هم در ارتباط با دختران بسیار صورت گرفته است تا اثربخشی فعالیت ها را برای دختران دوچندان کند.

وی با بیان اینکه در روز دختر، نشست اختصاصی در اینستاگرام با حضور اشرف گرامی زادگان معاون حقوقی و پارلمانی معاونت خواهد داشت، افزود: امیدواریم بتوانیم در طول سال، با هدف گذاری های مشخص، به تقویت توانمندی، مهارت های زندگی، خودباوری و اعتماد به نفس دختران سرزمین ایران بپردازیم.

ابتکار با بیان این موضوع که کارگروه دختران و جوانان معاونت همواره تلاش کرده با ایجاد کارگاه ها و برنامه های متعدد در مسیر شکوفایی دختران گام بردارد، درباره عملکرد معاونت درباره کاهش خشونت خانگی علیه زنان و دختران هم یادآور شد: معاونت امور زنان از سال 96 از اورژانس اجتماعی به عنوان موثرترین سازوکار مداخله در آسیب های خانواده و اجتماعی حمایت کرده که این حمایت ها شامل برگزاری نشست های تشویقی و برگزاری دوره های توان افزایی و خودمراقبتی برای کارشناسان و بازدید از بیش از چهل مرکز اورژانس اجتماعی در کشور است.
وبگردی