آفتاب

شاهکاری دیگر در فدراسیون فوتبال ایرانممکن است فدراسیون فوتبال ایران با جرایم انضباطی و مالی جدیدی در پرونده مربوط به باشگاه داماش و علیرضا جهانبخش مواجه شود.

خبرآنلاین: فدراسیون فوتبال که این روزها دردسرهای ریز و درشت زیادی را در دوران رییس جدید خود پشت سر می گذارد، حالا با یک مشکل جدید مواجه شده که ممکن است خسارت زیادی را برای فوتبال ایران به بار بیاورد.

داستان به ماجرای علیرضا جهانبخش و درخواست باشگاه داماش پارسه تهران برای دریافت مکانیزم مشارکت خود در فرایند رشد فوتبالی جهانبخش بر می گردد. ظاهرا فدراسیون فوتبال همکاری لازم را با باشگاه داماش پارسه که امتیاز باشگاه داماش ایرانیان را خریداری کرده، به عمل نیاورده و نام این باشگاه را به عنوان یکی از باشگاه های دوران حرفه ای جهانبخش در ابتدای دوران فوتبالش در سامانه مشخصات فردی بازیکن ذکر نکرده تا بتواند مبلغ مکانیزم مشارکت که باید توسط باشگاه برایتون پرداخت شود را از آن خود کند. این در حالی است که مطابق قوانین فیفا، باشگاه هایی که به صورت آماتوری فعالیت می کنند، درخواست خود برای دریافت مکانیزم مشارکت را باید از طریق فدراسیون خود به اطلاع فیفا برسانند. اتفاقی که ظاهرا علی رغم تلاش باشگاه داماش از سوی فدراسیون فوتبال رخ نداده و حالا باعث ورود فیفا به پرونده شده است.

حالا اما باشگاه داماش پارسه مکاتبات خود با فدراسیون فوتبال و کارشکنی های این نهاد را به اطلاع فیفا رسانده و فیفا هم نسبت به این پرونده حساس گشته است و از آن جایی که فدراسیون به دلیل عدم معرفی باشگاه داماش به عنوان محل رشد جهانبخش، به فیفا اطلاعات اشتباه داده و سیستم TMS را اصطلاحا دستکاری کرده، ممکن است با جرایم سنگین مالی و انضباطی جدیدی از سوی نهادهای قضایی فیفا مواجه شود.

عباس علیزاده مدیرعامل باشگاه داماش پارسه در صحبت های خود که روز گذشته با ورزش سه انجام شده بود، در خصوص این ماجرا گفت: « ما در این مورد با وکلای خودمان صحبت کردیم و ما را مجاب کردند که این حق شماست و می توانید اقدام کنید. در همین راستا ما با باشگاه برایتون مذاکره کردیم. آنها از ما شناسه فردی خواستند و ما طبق قوانین برای صادر شدن این شناسه به فدراسیون نامه زدیم. درخواست های زیادی از فدراسیون داشتیم. فدراسیون هم از هیئت فوتبال تهران استعلام گرفته که آیا این بازیکن در داماش تهران بوده یا خیر.در همین راستا نامه نگاری های باشگاه داماش برای ثبت این مورد در سیستم TMS با روابط بین‌الملل فدراسیون فوتبال انجام می شود که با وجود مکاتبات مکرر فدراسیون از آپلود کردن مدارک این باشگاه برای فیفا طفره می‌رود.این اتفاق عجیب باوجود پیگیری‌های مفصل باشگاه داماش رخ نداده و در نهایت اعلام این موضوع به فیفا باعث شده این نهاد بین المللی جریمه‌ای ده هزار فرانکی برای فدراسیون فوتبال ایران در نظر بگیرد.همانطور که عرض کردم، زمانی که استعلامات در حال انجام بود، فدراسیون به صورت غیرقانونی اصلا نامی از داماش نبرد. آن‌ها طوری عنوان کردند که تمام داماش ها منحل شدند تا کل مبلغ  به فدراسیون برسد.ما را به کمیته اخلاق احضار کردند و گفتند علیه منافع ملی کار کرده اید و ما کنار کشیدیم. ما باشگاهی هستیم که در فوتبال پایه تهران فعالیت می کنیم و پشتوانه خاصی نداریم. در نهایت انصراف دادیم و از حق مان کناره گیری کردیم.»

جالب اینجاست تا همین چند وقت پیش یکی از وکلای فدراسیون می گفت پول زیادی از انتقال جهانبخش به برایتون عاید آنها می شود ولی حالا فدراسیون فوتبال باید جریمه هم بدهد!