آفتاب

جنجال خودسوزی یک سرباز اسرائیلیایرنا نوشت: یک سرباز معلول اسرائیلی در اعتراض به بی توجهی مقامات رژیم صهیونیستی به وضعیت وی خودسوزی کرد.

به گزارش روزنامه «الشرق الاوسط» در حالی که اسرائیل برای بزرگداشت کشته شدگان ارتش و سایر دستگاههای امنیتی آماده می شود «ایتزیک سادیان» یکی از سربازان معلول ذهنی این رژیم در اعتراض به بی توجهی به تقاضاهای خود برای حمایت مالی خودسوزی کرد.

به دنبال این حادثه که جامعه صهیونیستی را تکان داد، نخست وزیر، وزرا و فرماندهان ارتش در اقدامی دیرهنگام با او و خانواده اش ابراز همدردی کردند.

سرباز سادیان (۲۶ ساله) که در منطقه بیت المقدس غربی زندگی می کند، در سال ۲۰۱۴ و در زمان تجاوزات اسرائیل به نوار غزه در اثر یک حمله شدید در محله «شجاعیه» زخمی شد. اگرچه سادیان از نظر جسمی آسیب ندید اما از نظر روحی در شرایط وخیمی به سر می برد و حادثه او را ناتوان کرده بود.

سادیان که معلولیت ذهنی ۲۵ درصد دارد،‌ با کمک های ناچیزی که دریافت کرد تنها قادر به انجام بخشی از کار خود بود که در زمان شیوع کرونا تعلیق شد و ارتش اسرائیل نیز از افزایش کمک هزینه های وی خودداری کرد.

 اعتراضهای این سرباز اسرائیلی به جایی نرسید و سرانجام خودسوزی کرد و اکنون در وضعیت وخیم جسمی به سر می برد و جان وی همچنان در خطر است.

علاوه بر او دیگر سربازانی که از جنگ جان سالم به در بردند نیز از شرایط بحرانی روحی رنج می برند به طوری که یکی از آنها به نام  «یارون فورتر» مجبور شد تا به میامی در ایالات متحده مهاجرت کند.

فورتر روز گذشته گفت که مقامات اسرائیل بی رحمانه زندگی سادیان را ویران کردند به گونه ای که توصیف آن دشوار است. وی گفت: سادیان مرد نیرومندی بود اما نهادی که او را به جنگ فرستاد قلبش را شکست. سادیان معتقد بود که سرانجام مسئولان این رژیم مشکلات وی را برطرف خواهند کرد و بنابراین در اسرائیل ماند. اکنون که به این حادثه دچار شده و و زندگی اش در خطر است همدردی مقامات اسرائیلی با او چه سودی دارد؟

طبق آمار منتشر شده حدود ۲۳ هزار و ۹۲۸ سرباز در اثر تجاوزات اسرائیل به کرانه باختری و غزه کشته شده اند. علاوه بر این حدود ۵۴ هزار سرباز و افسر معلول در اسرائیل زندگی می کنند که از شرایط بد روحی رنج می برند .

این در حالی که که طبق این آمار بسیاری از این معلولان از امکانات و مراقبت کافی برخوردار نیستند و توجهی از سوی این رژیم نسبت به آنها نمی شود.

مردم اسرائیل بارها با برپایی تظاهرات نسبت به سیاست نتانیاهو و سران دیگر این رژیم  اعتراض کرده اند آنها معتقدند که ارتش مبالغ هنگفتی را در امور بی ارزش هزینه می کند و با تجاوزات بی هدف جان سربازان را به خطر می اندازد.

رژیم صهیونیستی ۱۶ تیرماه ۹۳ (۷جولای ۲۰۱۴) جنگ خانمان سوزی را علیه نوار غزه به راه انداخت که ۵۱ یکروز به طول انجامید و در جریان آن ۲ هزار و ۳۲۲ فلسطینی شهید و ۱۱ هزار تن دیگر زخمی شدند.

از سوی دیگر منابع صهیونیست تاکید کردند که در جریان این جنگ، ۶۸ نظامی اسرائیلی، افزون بر چهار غیر نظامی کشته و ۲ هزار ۵۲۲ تن دیگر از جمله ۷۴۰ نظامی زخمی شدند.
وبگردی