آفتاب

ظریف: آمریکا باید بدون توقف در اجرای تعهداتش تمام تحریم‌ها را رفع کندوزیر امورخارجه با تاکید بر اینکه آمریکا باید بدون توقف در اجرای تعهداتش تمام تحریم‌ها را رفع کند، گفت: آمریکایی‌ها باید بدانند که نه تحریم و نه اقدام خرابکارانه ابزار مذاکراتی نخواهد بود و تنها وضعیت را برای آن‌ها دشوارتر خواهد کرد.

ایرنا:  «محمد جواد ظریف» امروز سه‌شنبه با «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه که در راس هیاتی به تهران سفر کرده است، دیدار وگفت‌وگو کرد.

بیشتر بخوانید:

ظریف: تحریم و اقدامات خرابکارانه ابزار مذاکراتی به ‌آمریکا نخواهد داد
لاوروف: توسعه روابط با ایران از اولویت های سیاست خارجی روسیه است

وزرای امور خارجه دو کشور درباره همکاری‌های متنوع دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی فیمابین که براساس تصمیمات رهبران دو کشور شکل گرفته است، بحث و تبادل نظر کردند.

ظریف در این دیدار تاکید کرد که دو کشور دارای روابط راهبردی با یکدیگر هستند و روسیه یک همسایه مهم برای جمهوری اسلامی و دارای روابط متنوع سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و راهبردی با جمهوری اسلامی ایران  است.

در حوزه روابط دوجانبه، وزیر امور خارجه از روسیه برای تامین واکسن برای جمهوری اسلامی ایران تشکر  و ابراز امیدواری کرد با توافق میان دو کشور تولید واکسن اسپوتنیک در ایران آغاز و امکان خرید میزان بیشتری واکسن از روسیه برای تامین نیازهای ایران فراهم شود.

همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و هسته‌ای از دیگر محورهای گفت‌وگوی وزرای امور خارجه ایران و روسیه بود.

ظریف همکاریهای دو کشور در منطقه را  برای جلوگیری و توقف خونریزی و در جهت مبارزه با تروریسم و افراطی گری دانست و تصریح کرد:  همکاری‌های ما در منطقه به نفع صلح و امنیت بوده و این همکاری‌ها را در قالب آستانه و سایر قالب‌ها ادامه خواهیم داد.

امنیت، همکاری و گفت‌وگو در خلیج فارس از دیگر موضوعات مورد تبادل نظر دو وزیر امور خارجه بود و  ظریف تاکید کرد که کشورهای منطقه خلیج فارس باید بتوانند مسائل را در قالب گفت‌وگو و مستقل از برجام حل و فصل کنند.

در این دیدار همچنین هماهنگی ایران و روسیه برای تقویت روند صلح و آرامش در افغانستان و خارج کردن این کشور از وضع کنونی مورد بحث و تبادل نظر دو وزیر امور خارجه قرار گرفت.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از موضع قوی روسیه درباره خرابکاری در نطنز ابراز خرسندی کرد و افزود: آمریکا باید بدون توقف در اجرای تعهداتش تمام تحریم‌ها را رفع کند و ایران پس از راستی‌آزمایی، اقدامات خودش را انجام خواهد داد. اما آمریکایی‌ها باید بدانند که نه تحریم و نه اقدام خرابکارانه ابزار مذاکراتی نخواهد بود و تنها وضعیت را برای آن‌ها دشوارتر خواهد کرد.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه نیز در این دیدار دیالوگ سیاسی بین دو کشور را  منظم و پر محتوا خواند.

وزیر خارجه روسیه با تاکید بر افزایش همکاری‌ها در چارچوب اتحادیه اقتصادی  اوراسیا افزود: در زمینه مقابله با کرونا و تامین «اکسن اسپوتنیک» تلاش می کنیم  واکسن در خاک ایران به صورت مشترک تولید شود.

وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به گفت‌وگوهای جاری در وین اظهار کرد: باید همه را دعوت کنیم که به اجرای سند برجام برگردند.

سرگئی لاوروف افزود: روسیه ابتکاری برای امنیت جمعی با خلیج فارس ارائه کرده واین کشور به طور مدارم از این پیش فرض پیروی می‌کند که غلبه بر اختلافات انباشته شده در منطقه خلیج فارس فقط با گفت‌وگوی جامع و احترام متقابل و با در نظر گرفتن منافع و نگرانی های همه طرف ها ممکن است.

وی خاطرنشان کرد: طرح ابتکار صلح هرمز که توسط تهران پیشنهاد شده نیز بر مبنای اصول مشابه بنا نهاده شده است.
وبگردی