آفتاب

موج دوم کووید-۱۹ چه زمانی آغاز می‌شود؟شیوع کروناویروس جدید همچنان ادامه دارد و برخی از کشورها همچنان با همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ مواجه‌اند و حتی کشورهایی که به تازگی کنترل بیماری را در دست گرفته‌اند نسبت به شروع موج دوم نگران هستند.

ایسنا: موج دوم آنفلوآنزای اسپانیایی که حدود یک قرن قبل رخ داد نسبت به موج اول آن مرگبارتر بود.
بنابراین، موج دوم شیوع کروناویروس اجتناب ناپذیر است؟ و شدت آن چگونه خواهد بود؟
ابتدا این پرسش مطرح است که موج دوم بیماری چیست؟
در توضیح موج دوم بیماری می‌توان تشکیل امواج در دریا را متصور شد. به این مفهوم که در ابتدا آمار ابتلا به بیماری بالا رفته و سپس کاهش پیدا می‌کند. هر یک از این چرخه‌ها، یک موج از شیوع کروناویروس به حساب می‌آید.
با این وجود، تعریف دقیق و رسمی در مورد موج دوم بیماری مطرح نشده است.
برخی کارشناسان هر گونه افزایش را موج دوم شیوع بیماری تلقی می‌کنند اما اغلب ناهمواری موج اول است. این شرایط در برخی از ایالت‌های آمریکا مشاهده شده است. برای آنکه بتوان پایان شیوع یک موج بیماری را اعلام کرد لازم است ویروس تحت کنترل درآمده و موارد ابتلا به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کند.

شروع موج دوم بیماری مستلزم افزایش پایدار موارد ابتلا به بیماری است.

اعمال محدودیت‌ها موجب شد تا در زندگی عادی مردم سراسر جهان خلل ایجاد شود، مشاغل دچار خسارت شده، سلامت افراد تحت تاثیر قرار گیرد و دانش‌آموزان از حضور در کلاس‌های درس محروم شوند هرچند با این اقدامات ویروس تا حدودی کنترل شد.

به گفته کارشناسان آنچه بیشتر اهمیت دارد چگونگی کنترل بیماری به گونه‌ای است که اختلال در زندگی روزانه افراد به حداقل میزان برسد. به همین دلیل است که طی مراحلی دولت‌ها اقدام به تسهیل محدودیت‌ها کرده و روش‌های جدید کنترل و مهار کروناویروس همچون پوشاندن صورت و سیستم‌های ردیابی معرفی شد.

موج دوم بیماری مانند موج نخست خواهد بود؟

درصورتیکه دو موج بیماری مانند یکدیگر باشند می‌توان گفت که اشتباهی رخ داده است. در آغاز همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ ارزش عدد R (میانگین تعداد افرادی را که یک فرد آلوده به ویروس آن‌ها را مبتلا می‌کند) سه بوده است. به این مفهوم که سرعت گسترش ویروس سریع بوده اما رفتارهای اجتماعی نیز تغییر کرده و افراد فاصله اجتماعی را رعایت می‌کنند و به همین دلیل به سختی می‌توان گفت به چه شکل عدد R مجدد افزایش پیدا می‌کند.

چه زمانی موج دوم بیماری آغاز می‌شود؟ فصل زمستان شیوع کروناویروس را تشدید می‌کند؟

دکتر آدام کوچاراسکی از دانشکده بهداشت و طب گرمسیری لندن گفت: با برداشته شدن محدودیت‌ها در مدت چند هفته و ماه موارد ابتلا به بیماری افزایش پیدا می‌کند. اما این به مفهوم موج دوم بیماری نیست.

همچنین دکتر مایک تیلدسلی از دانشگاه واریک در انگلیس گفت: درصورتیکه محدودیت‌های اعمال شده به شکل چشمگیری برداشته شود در اواخر ماه اوت یا اوایل سپتامبر با موج دوم بیماری روبرو می‌شویم.

به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، فصل زمستان زمانی حیاتی و مهم است چرا که دیگر انواع کروناویروس‌ها به راحتی گسترش پیدا می‌کنند. به گفته محققان بروز موج دوم بیماری کووید-۱۹ به ویژه با شروع فصل سرد سال اجتناب ناپذیر است.
وبگردی