آفتاب

گفت وگو با آرزو علیخواه، بانوی موفق طراحی و تولید لباس:

اشتغال زایی برای خانواده‌های زندانیان توسط بانوی نمونه عرصه طراحیآرزو علیخواه: در حال حاضر پانزده نیروی کار داریم و در نظر داریم در راه اندازی کارگاه سوم از خانواده‌های زندانیان حمایت کنیم که جزء اهداف ما است.

آفتاب: گفتگویی داشتیم با آرزو علیخواه، بانوی موفق طراحی و تولید لباس، که در ادامه می خوانید:

در ابتدا بیوگرافی خودتان و مجموعه ای که راه اندازی کرده اید را بفرمایید؟
آرزو علیخواه مدیر و موسس برند آرزو علیخواه، استاد دانشگاه و مدرس شیمی و به خاطر علاقه به صنعت مد و لباس تصمیم گرفتم به صورت  آکادمیک دوره طراحی لباس را بگذراندم. در حال حاضر مجموعه ما شامل طراحی و تولید انواع شومیز، شلوار، کت‌های زنانه و مانتو می‌باشد.
چطور شد که تصمیم گرفتید در عرصه مدیریت مزون فعالیت گسترده داشته باشید؟
من در قامت استاد دانشگاه وقتی تدریس می‌کردم، نوع پوشش و استایل دانشجویان برای من چشم نواز بود که علاوه بر تحصیل به پوشش خودشان هم اهمیت می‌دهند و این شروع تازه ای بود برای ورود من به عرصه مد و پوشاک که در سال 1400 قصد دارم به صورت خیلی جدی تر و حرفه ای به آن نگاه کنم. از طرفی هم معتقدم لباس شخصیت هر فردی است و چون خودم تمایل داشتم خوب لباس بپوشم از دیگر دلایل ورود من به این حرفه بود.
در عرصه طراحی و تولید چه معیاری بیشتر از همه مدنظر شما است؟
من به شخصه به کاربردی بودن لباسی که طراحی و تولید می‌کنم اعتقاد راسخ دارم. لباسی که از نظر رنگ و مدل در کمد لباس هر دختر و مادر ایرانی جایگاه داشته باشد.
شعار مجموعه شما؟
به قدرت زنانه اعتقاد زیادی دارم و به همین خاطر شعار مجموعه من حس زنانگی است.
از اهداف کوتاه و بلند مدت شما در این کسب و کار چیست؟
خط تولید تمام نیازهای زنان کشورم را بیشتر کنم  و برند ایرانی را در آینده نزدیک ثبت بین المللی کنم تا کالای با کیفیت ایرانی را به گوش مردم جهان برسانم و در حقیقت قدمی بردارم که صدای زن ایرانی باشم.
کیفیت محصولات چقدر دغدغه شما است؟
سعی کرده ام از پارچه‌های با کیفیت و خیاط هایی که در کار خود  تخصص حرفه ای دارند استفاده کنم چرا که در پاسخ به سوال شما باید بگویم کیفیت و رضایتمندی مشتری برای من بسیار مهم و حائز اهمیت است.
قیمت چطور؟
رنج قیمت طوری بارگذاری شده است که همه اقشار بتوانند استفاده کنند و قیمت‌ها کاملا اقتصادی است.
نوع فروش چطور؟
فروش‌ها هم به صورت آنلاین و حضوری است.
سه رکن اصلی مجموعه آرزو علیخواه؟
سه رکن اساسی  که جزء مزیت‌های مزون و مجموعه ما است در وهله اول لباس‌هایی که تولید می‌شود کاربردی باشد و تنوع رنگ طوری انتخاب شود که تناسب مشهود باشد و مهمتر از همه کیفیت و قیمت مقرون به صرفه است.
حمایت شما از خانواده‌های زندانیان در نوع خود قابل تحسین است. توضیح می‌فرمایید؟
در حال حاضر پانزده نیروی کار داریم و در نظر داریم در راه اندازی کارگاه سوم از خانواده‌های زندانیان حمایت کنیم که جزء اهداف ما است.
رضایت مندی مشتری چقدر برایتان مهم است؟
یکی از مهمترین دغدغه من رضایتمندی مشتری است از این جهت که اگر قرار است برند من را خریداری کنند با پوشیدن آن حال خوب داشته باشند.
در عرصه طراحی و مزون داری چقدر به تنوع رنگ توجه دارید؟
بسیاری از خانم‌ها از رنگ  تیره در پوشش خودشان استفاده می‌‎کنند در حالیکه استفاده از رنگ‌های شاد هم در کنار پوشش رنگ‌های تیره جذاب و چشم نواز است و من سعی کرده ام به هارمونی رنگ‌ها توجه زیادی داشته باشم.
جایگاه طراحی لباس در کشور ما چگونه است؟
خیلی به روز و خوب شده است و امروزه جایگاه طراحان لباس نسبت به قبل بسیار بهتر شده است.
چه عناصری در یک طراح لباس باید وجود داشته باشد؟
تجربه در کنار تحصیلات آکادمیک بسیار مهم است که اگر با چاشنی خلاقیت همراه باشد بسیار می‌تواند به فرد طراح لباس کمک شایانی کند. همچنین مطالعه به روز و خواندن ژورنال‌های بین المللی هم تاثیر مضاعف دارد.
رمز موفقیت فردی آرزو علیخواه؟
اگر در یک کسب و کاری شکست خورده باشم باز با قدرت ادامه داده ام و در یک جمله می‌توانم بگویم شکست پلی بوده برای پیشبرد موفقیت‌ در کسب و کارم.
حرف آخر؟
توصیه ام به دانشجویانی که  درعرصه طراحی لباس فعالیت دارند این است که هیچ فردی با خیال بافی به موفقیت نخواهد رسید.پس بنابراین برای رسیدن به هدف تلاش کنند.
وبگردی