آفتاب

مذاکره با آمریکا مطلقا مضر و ممنوع استرییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که ظرف چند روز گذشته برخی از کشورهای اروپایی و آمریکا بار دیگر ماهیت غیرقابل اعتماد خود را نشان داده و به ما ثابت کردند که راهی جز مقاومت هوشمندانه و خردمندی انقلابی نداریم.

محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی گفت: ملت عزیز ما در جریان هستند که در روزهای گذشته بحث‌هایی درباره موضوع هسته‌ای در سطح سیاسی و رسانه‌ای مطرح شده و لازم است که بنده چند نکته را به استحضار نمایندگان و ملت ایران برسانم.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نخستین موضوعی که می‌خواهم بر آن تاکید کنم این است که ظرف روزهای گذشته کشورهای غربی به ویژه آمریکا و متاسفانه برخی کشورهای اروپایی یکبار دیگر ماهیت غیرقابل اعتماد و خصمانه خود را به ملت ایران نشان دادند و برای چند دهمین بار به همه ما ثابت کردند که  برای حفظ حقوق و عزت ملت ایران و برای تضمین پیشرفت و آرامش ایران راهی جز ایستادگی و مقاومت هوشمندانه و تدبیر و خردمندی انقلابی وجود ندارد.

قالیباف گفت: رفتار دشمن در این ایام گزینه مقاومت فعال را به یک گزینه راهبردی برای ملت ایران تبدیل کرده است که پشت سر آن اجتماع کامل ملی و سیاسی وجود دارد و اراده ملت ایران ضامن و پشتیبان آن است. این امری است که من از همه کشورهای غربی و کسانی که در اتاق های دربسته می‌نشینند و علیه ملت ایران توطئه می‌کنند می‌خواهم به آن توجه ویژه داشته باشند.

وی با تاکید بر این که ملت ایران راه مقاومت فعال را برگزیده است، افزود: این مطالبه قاطع ملت و مورد اجماع مسوولان است و مسیری جز این در ماه‌های آینده وجود نخواهد داشت.

قالیباف ادامه داد: مطلب بعدی موضوع هسته ای و تحول هفته‌های اخیر و قطعنامه ای است که با صحنه گردانی آمریکا و رژیم صهیونیستی و با کارسازی خیانت آلود کشورهای اروپایی علیه ایران در شورای حکام آژانس صادر شد.

رییس مجلس گفت: همه جهان دیدند که با وجود همه طراحی‌هایی که شده بود هیچ اجماع جهانی علیه ایران شکل نگرفت و بلکه برخی از قدرت‌های بزرگ و  بسیاری از کشورهای دیگر آشکارا با این قطعنامه مخالفت کردند و ما اطلاع داریم بخش بزرگی از آنهایی هم که به این قطعنامه رای دادند تحت فشارهای سنگین از جناب آمریکا بودند.

وی افزود: تصور باطل محافل صهیونیستی که پشت سر این طراحی‌ها ایستاده‌اند این است که می توانند با صحنه آرایی کودکانه و به امید این که در صفوف ملت و نظام در ایران رخنه و شکافی ایجاد شود و با صدور قطعنامه‌ها اولا قدرت ابتکار عمل و خلاقیت در چارچوب مقاومت فعال ایران را بگیرند و ایران را وارد دالانی از مذاکره و فشار مجدد کنند تا شاید بتوانند به این وسیله هم بر مشکلات داخلی و حاد خود سرپوش بگذارند و مجددا راهی به سوی باج خواهی ‌های جدید و دست اندازی به ارکان و مولفه های قدرت ملی ایران خصوص در حوزه دفاعی و نظامی باز کنند.

رییس مجلس ادامه داد: من با قدرت و صراحت می گویم که امروز میان مسوولان نظام در این باره که آمریکا و رژیم صهیونیستی که قادر به دستیابی به هیچ یک از اهداف خود در عرصه منطقه ای و بین المللی نیست اجماع و اتفاق نظر کامل وجود دارد و به هیچ وجه و  تحت هیچ شرایطی اجازه تخطی آژانس از چارچوب های قانونی داده نخواهد شد.

قالیباف گفت: تاریخ ۱۷ سال گذشته نشان می‌دهد ایران همواره در چارچوب مقررات بین المللی و منافع ملی خود سخاوتمندانه ترین همکاری‌ها را با آژانس داشته است اما اغلب جز دشمنی‌های افزونتر و باج خواهی‌های بیشتر چیزی عاید آن نشده است.

وی افزود: ملت ایران با اراده سیاسی جدید خود که در ماههای گذشته به بهترین وجه آشکار شده است و بنده و شما افتخار نمایندگی آن را داریم بر همه تفکرات سازش طلبانه و معامله گرانه مهر بطلان زده و راه مقاومت فعال را با قدرت انتخاب کرده است.

قالیباف ادامه داد: البته ما مخالف دیپلماسی و مذاکره نیستیم اما عقیده داریم مذاکره با آمریکا مطلقا مضر و ممنوع  است. مذاکره با کشورهای اروپایی باید با حداکثر بی اعتمادی انجام شود. مذاکره با آژانس باید با اطمینان از استقلال آنها از قدرت های سلطه گر صورت گیرد و مذاکره با بقیه کشورهای دیگر نیز برحسب این شاخص طرح ریزی شود که در صحنه‌های حساس چقدر حقوق و منافع ملت ایران حمایت می کنند.

رییس مجلس گفت: اعتقاد داریم هر نوع مذاکره باید از موضع قدرت و با اتکا به اراده مستحکم ملت ایران و توانمندی‌های فنی دستگاه های مسوول و نهادهای انقلابی صورت گیرد.

وی یادآور شد: اروپایی‌ها متاسفانه به جای آن که قدردان صبر ایران در پیگیری عدم اجرای تعهداتشان باشند به فرافکنی و فرار به جلو روی آورده اند و کشورها را به رای علیه ایران در شورای حکام واداشته اند اما غافل از این که ایران از مرحله تهدید عبور کرده است. آیا اتحاد ملت ایران در زیر تابوت شهید سرافراز سلیمانی را ندیدند که باز هم فکر می کنید ما در تله قطعنامه ها گرفتار می شویم.

قالیباف گفت: ملتی که کشتی‌های خود را تا آمریکای جنوبی بیخ گوش شما با پرچم برافراشته اعزام می‌کند البته معطل قطعنامه‌های بی مبنا نخواهد ماند. اروپایی‌ها با پیگیری خواسته‌های آمریکا در پیشبرد قطعنامه روز جمعه نشان دادند که کینه ورزی با ایران دست کمی از آمریکا ندارند. اروپایی ها بدانند که آمریکا در پیگیری زورگویی‌هایش بر مبنای سیاست زانو بر گلو ملت‌های مستقل موفق نبود و امروز اروپا را واسطه اهداف خودش نمی‌کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: امروز مسوول تنش آفرینی در روابط جمهوری اسلامی ایران و آژانس بانیان این قطعنامه هستند و این کشورها باید عواقب این اقدام خود را پذیرا باشند. جمهوری اسلامی ثابت کرده که فشار را نمی‌پذیرد و واکنش درخوری با آن نشان می‌دهد. ما دوران کوتاه آمدن برابر بحران آفرینی ها را سر کرده ایم و لابد خوب می‌فهمند که اکنون در سالگرد سرنگونی پهپاد متجاوز و دوران پسا عین السد هستیم.

وی تاکید کرد: به صراحت اعلام می‌کنم مجلس شورای اسلامی به عنوان حافظ حقوق ملت همکاری را فقط در قبال همکاری می پذیرد و بر همین اساس از سازمان انرژی اتمی و وزارت امورخارجه می خواهیم که در اسرع وقت پاسخی درخور به این اقدام طراحی و به مجلس و نمایندگان ارایه کنند.

قالیباف گفت: ما  از حسن رفتار دو کشور روسیه و چین در قبال این قطعنامه قدردانی می‌کنیم و به بعضی از کشورهای همسایه که گرفتار شیطنت غربی‌ها شده اند یادآوری می کنیم که همسایگان ابدی هستند و منفعت همکاری با آمریکا و اروپا زودگذر است.وبگردی