آفتاب

آتش‌بس ۳ روزه در افغانستان به مناسبت عید فطرگروه طالبان اعلام کرد که از امروز(یکشنبه) به مناسبت عید فطر، در سراسر افغانستان سه روز آتش‌بس برقرار خواهد بود.

به گزارش ایسنا، اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز ضمن استقبال از این تصمیم طالبان، اعلام کرد که دست به اقدامی مشابه زده و به این آتش‌بس متعهد خواهد بود.

او همچنین بار دیگر به طالبان پیشنهاد برقراری صلح داد.

به گزارش یورونیوز، تصمیم به برقراری آتش‌بس در زمانی گرفته شده است که همزمان با تشدید تنش‌ها میان دو سوی درگیری، شیوع ویروس کرونا نیز بر چالش‌های این کشور جنگ‌زده افزوده است.

تا کنون حدود ۱۰ هزار نفر در این کشور به کووید۱۹ مبتلا شده و بیش از ۲۰۰ نفر نیز از این بیماری جان باخته‌اند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در پیامی توییتری اعلام کرد: «در هیچ‌کجا هیچ عملیات تهاجمی را علیه هیچ دشمنی انجام ندهید. در صورت انجام هرگونه اقدامی از سوی دشمن علیه شما، از خودتان دفاع کنید.»

او همچنین اعلام کرد که این آتش‌بس تنها برای برگزاری جشن‌های عید فطر برگزار می‌شود.

یک ماه پیش از این گروه طالبان پیشنهاد دولت افغانستان را برای برقراری آتش‌بس در ماه رمضان رد کرد و با توجه به تشدید حملات خود به نیروهای دولت مرکزی افغانستان، برگزاری آتش‌بس را «منطقی» ندانست.

جاوید فیصل، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان روز شنبه اعلام کرد که طالبان در ماه رمضان دست‌کم ۱۴۶ غیرنظامی را کشته و ۴۳۰ نفر دیگر را زخمی کرده است.
واکنش‌ها

همزمان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در پیامی از آتش بس ۷۲ ساعته در افغانستان استقبال کرده و همه طرف‌های درگیر را به استفاده از این فرصت برای پیوستن به روند صلح دعوت کرد.

وی گفت: تنها سازش سیاسی می‌تواند به رنج و درد مردم افغان پایان دهد. سازمان ملل به حمایت از مردم و دولت افغانستان در این تلاش‌های مهم پایبند است.

از سوی دیگر، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو با استقبال از این مساله در توئیتی نوشت: از اعلام آتش بس سه روزه از سوی طالبان و دولت افغانستان در جریان عید فطر خوشحالم و همه طرف‌ها باید از این فرصت برای برقراری صلحی که به نفع همگان باشد استفاده کنند.

وی تاکید کرد ناتو به امنیت طولانی مدت در افغانستان پایبند است.