آفتاب

امتحان بزرگ؛ رویارویی تیم ملی بسکتبال ایران مقابل آمریکا در المپیک توکیونه تنها بسکتبال ایران، بلکه همه علاقه مندان به بسکتبال در جهان چشم انتظار حضور ابرستاره های آمریکا در المپیک توکیو هستند.

به گزارش "آفتاب"، همگروهی تیم ملی بسکتبال ایران با آمریکا را می توان یک امتحان بزرگ دانست. این تصور برخلاف ذهنیتی است که برخی از علاقه مندان به بسکتبال و حتی کارشناسان این رشته دارند. بدون شک تقابل با ستاره های بزرگ بسکتبال جهان آنقدر جذاب و پرهیجان هست که شکست در این بازی آنقدر هم برایمان دشوار  نباشد.

نه تنها آمریکا، شاید هر تیم مدعی و تراز اول دیگری هم در گروه ایران قرار گرفته بود، بازهم شکست را از قبل از شروع بازی پذیرفته بودیم. البته که نمایش خوب شاگردان شاهین طبع برابر اسپانیا در جام جهانی و شکست نزدیک به این تیم کمی ما را به رویارویی با تیم های بزرگ جهان امیدوار کرد و ترسی که از قبل وجود داشت را از بین برد.

آخرین حضور بسکتبال ایران در المپیک به بازی‌های 2008 پکن برمی‌گردد که ایران با مربیگری رایکو ترومن در گروه A با تیم‌های لیتوانی، آرژانتین، استرالیا و روسیه هم‌گروه بود و 4 بازی این گروه به جز شکست نتیجه دیگری برای ایران نداشت، اما تنها رویارویی ایران و آمریکا در جام جهانی 2010 رخ داد.

در جام‌جهانی 2010 ایران با مربیگری وسلین ماتیچ برای اولین بار مقابل آمریکا قرار گرفت. در آن بازی حامد حدادی 19امتیاز و ارسلان کاظمی 14امتیاز به دست آوردند و ایران با اختلاف 37 امتیاز (88 بر 51) شکست خورد.

حالا اما با زمزمه هایی که از حضور ستارگان بسکتبال آمریکا در المپیک به گوش می رسد، به نظر می رسد رویارویی ایران و آمریکا در توکیو بسیار جذاب تر خواهد بود. پس از نتایج ضعیف تیم ملی آمریکا در جام جهانی ۲۰۱۹ چین و کسب جایگاه نازل هفتمی، ستاره‌های NBA به خط شدند تا برای تیم ملی این کشور در المپیک بازی کنند.

قهرمان سه دوره اخیر المپیک قطعا برایش سخت خواهد بود که این رویداد بزرگ را هم با نتیجه ای مشابه جام جهانی 2019 به پایان برساند. همین مساله و فشارهایی که روی ستارگان بسکتبال آمریکا از سوی رسانه ها و البته علاقه مندان میلیونی بسکتبال در آمریکا آمد، باعث شد تا چند هفته بعد از ناکامی تیم ملی بسکتبال این کشور در جام جهانی 2019، ستاره هایی همچون استیفن کری، دریموند گرین، کلی تامپسون، دیمین لیلارد، جیمز هاردن و آنتونی دیویس برای حضور در المپیک اعلام آمادگی کنند.