آفتاب

کاهش ۱۵ درصدی مرگ های کرونایی در تهران / وضعیت بیمارستان های پایتختفرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، از کاهش ۱۵ درصدی مرگ و میر ناشی از کرونا در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی، شامگاه پنجشنبه در گفتگوی زنده تلویزیونی، درباره وضعیت بیماری کرونا در تهران اظهار کرد: در طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۵۰ بیمار مبتلا به کرونا در بخش‌های عادی و ۶۸ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری مراکز بهداشتی و درمانی بستری شده اند.

وی، تعداد بیماران کرونایی که در ۲۴ ساعت گذشته از بیمارستان‌های استان مرخص شده اند را ۲۶۲ نفر عنوان کرد و افزود: میزان مرگ و میر نیز تقریباً حدود ۱۵ درصد نیز نسبت به ۲۴ ساعت گذشته کاهش داشته است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در ادامه افزود: در میزان مراجعات به مجموعه‌های بهداشتی با کاهش ۲۲ درصدی و در مجموعه مراجعات درمانی با کاهش ۲۹ درصدی رو به رو بوده ایم.

زالی ادامه داد: به نظر می‌رسد توجه به عواملی که روزهای گذشته نیز به آن تاکید کرده ام، یعنی بالا بودن میزان رعایت پروتکل‌های بهداشت فردی و جلوگیری خانواده‌ها از حضور افراد پرمخاطره در سطح شهر، در حفظ شرایط موجود و روند رو به کاهش بیماری بسیار مهم است.

وی تاکید کرد: رعایت پروتکل‌ها و شیوه نامه‌های بهداشتی به ویژه در حوزه مشاغل و کسب و کار ضروری است همچنین افرادی که در زمره گروه‌های پرخطر قرار می‌گیرند علاوه بر رعایت پروتکل‌ها باید از تردد غیرضروری در سطح شهر خودداری کنند، زیرا نسبت به سایر افراد میزان بالاتری از خطر آنان را در معرض بستری شدن در بیمارستان قرار می‌دهد.

زالی یادآور شد: برخی از علائم جدید مانند علائم گوارشی، کاهش اشتها، از بین رفتن حس چشایی، اختلال در حس بویایی، سردردهای شدید، دردهای کمری همراه با تب و دردهای عضلانی و احساس کسالت عمومی را هم باید در کنار علائم تنفسی به تابلوی بالینی علائم بیماری اضافه کنیم.

وی تاکید کرد: در کنار علائم تنفسی که علائم شایع و بارز این بیماری هستند، برخی علائم گوارشی به ویژه اسهال‌های آبکی متناوب همراه با تب‌های خفیف نیز می‌تواند ظن بالینی تیم بالینی را نسبت به کرونا برانگیخته کند.

زالی یادآور شد: با توجه به شرایط کرونا در بیمارستان‌های تهران از شروع اسفندماه تا کنون، طبیعتاً برخی از بیماران مزمن مانند بیماران دیابتی، بیماران سرطانی و بیمارانی که در حوزه بیماری‌های خاص نیاز به خدمات درمانی داشته اند، به خاطر خطر مواجه شدن با بیماری به بیمارستان‌ها مراجعه نکرده اند.

وی ادامه داد: خوشبختانه با توجه به رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و تفکیک شرایط برای بستری و پذیرش بیماران کرونایی و غیر کرونایی می‌توان اعلام کرد که بسیاری از بیمارستان‌ها در حال حاضر با اجرای شیوه نامه‌های بهداشتی آمادگی لازم را برای پذیرایی از بیماران مزمن به ویژه بیماران سرطانی و بیماران خاص دارند.

زالی تاکید کرد: بیمارانی که تاکنون درمان آنها به دلایلی ابتر مانده است برای اینکه دچار مشکل مضاعف نشوند تدریجاً به مراکز بهداشتی مورد نظر مراجعه کنند.

وی در پایان یادآور شد: طبیعتاً همکاران ما در بیمارستان‌های تهران آمادگی لازم را برای پذیرایی از این بیماران دارند تا با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی با حداقل خطرات مترتبه به استمرار درمان آنها کمک کنند.
وبگردی