آفتاب

ساخت مواد دندانی با استفاده از عصاره گیاه آویش​محققان دانشگاه آزاد با استفاده از عصاره گیاه آویشن مواد دندانی تهیه کردند که علاوه بر داشتن خواص ضدباکتری، زیست سازگاری مناسبی نیز دارد و کاربرد آن موجب کاهش پوسیدگی دندان می‌شود.

خبرگزاری برنا: طرح پژوهشی رزین‌های دندانی ضد باکتری از سوی محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران و با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران اجرایی شد و در آن برای از ماده زیست فعال "تیمول" به عنوان عامل ضدباکتری با خواص مناسب در تهیه رزین‌های دندانی استفاده شد.

تهیه رزین‌های دندانی ضد باکتری برپایه ماده زیست فعال گیاهی تیمول و مقرون به صرفه، القای خاصیت ضد باکتری در رزین‌های دندانی بدون افت خواص فیزیکی-مکانیکی و حفظ ثبات رنگ رزین‌های دندانی در حضور تیمول و عدم تغییر رنگ آنها شده است.

انقلابی نوین در ساخت دندان

رشد و فعالیت باکتری‌ها در محل ترک‌های ایجاد شده در مرز مواد ترمیم کننده و دندان و همچینین ترک‌های موجود در توده مواد دندانی دلیل اصلی پوسیدگی‌های ثانویه است. پوسیدگی‌های ثانویه در مراحل اولیه فاقد علایم لازم برای شناسایی است و معولا بدون نشانه‌های ظاهری پیشرفت می‌کنند و در نتیجه در اکثر مواقع پوسیدگی‌های ثانویه زمانی تشخیص داده می‌شوند که پیشروی زیادی کرده‌اند و مستلزم جایگزینی کامپوزیت و صرف هزینه مجدد است.

از این رو استفاده از مواد دندانی با خاصیت ضد باکتری یکی از کاربردی‌ترین روش‌های ممانعت از رشد و تکثیر باکتری‌ها در سطح دندان است. از آنجایی که در تهیه مواد دندانی ضد باکتری، نوع و ساختار ماده ضد باکتری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، در این طرح گونه جدیدی از مواد دندانی بر پایه عصاره زیست فعال "گیاه آویشن"  با نام تیمول تهیه شد که ضمن داشتن خواص مطلوب نظیر خاصیت ضد باکتری و زیست سازگاری قابل توجه، انحلال پذیری مناسب در  رزین‌های متاکریلاتی دندانی برای تهیه رزین‌های دندانی ،خواص فیزیکی- مکانیکی مطلوب و جذب آب کم داشته باشند.

ماده تیمول علاوه بر القای خاصیت ضد اکسیداسیونی و ضد باکتریایی قوی، زیست سازگاری مناسبی دارد. علاوه بر این، تیمول به واسطه ماهیت ساختاری و خصلت هیدروفوب بودن، انحلال پذیری مناسبی در رزین‌های دندانی دارد و افزودن آن به مواد دندانی منجر به افزایش جذب آب نمونه‌ها نمی‌شود و در نتیجه خواص فیزیکی-شیمیایی مواد دندانی در محیط مرطوب دهان تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند.
وبگردی