آفتاب

سینمای کشورها در چه تاریخی بازگشایی می‌شوند؟پس از تعطیلی شمار قابل توجهی از سینماهای جهان به سبب شیوع ویروس کرونا، کشورهای محتلف به تدریج برنامه زمانی بازگشایی سالن‌های سینمایی را تحت شرایط ویژه اعلام می‌کنند.

به گزارش ایسنا، آمریکا به عنوان بزرگترین بازار سینمایی جهان از اواسط ماه مارس و در پی شیوع ویروس کرونا، سالن‌هایی سینمایی خود را تعطیل کرد و اکران همه فیلم‌های مهم هم به تعویق افتاد و حالا "جورجیا" به عنوان اولین ایالت آمریکا سالن‌های سینمایی خود را از تاریخ ۲۷ آوریل (۸ اردیبهشت) بازگشایی کرده و ایالت تگزاس نیز هم از اول ماه می (۱۲ اردیبهشت) درهای سینما را بار دیگر به روی مخاطبان باز کرده است. فرآیند بازگشایی سینماها در آمریکا به صورت ایالت به ایالت در حال انجام است.

اما چین که کانون اصلی شیوع ویروس کرونا در جهان بود دستور تعطیلی سینماها را از ۲۴ ژانویه (۴ بهمن) صادر کرد اما  پس از کنترل این بیماری همه‌گیر، ۵۰۰ سالن سینمایی در آخر هفته ۲۰ تا ۲۲ مارس (۱ تا ۳ فروردین) فعالیت خود را به صورت آزمایشی از سر گرفتند اما تنها چند روز بعد در ۲۸ مارس (۹ اردیبهشت) و با دستور اداره ملی فیلم این کشور تعطیل شدند. هنوز تاریخ جدید بازگشایی سینماهای چین اعلام نشده است.

برنامه بازگشایی سینماها در سایر کشورها بر اساس آنچه تاکنون اعلام شده به شرح زیر است:

*فرانسه: تاریخ بازگشایی: حداقل ۲ ژوئن- ۱۳ خرداد (دولت فرانسه اعلام کرده سینماها به همراه دیگر محوطه‌های هنری حداقل تا ۲ ژوئن تعطیل باقی خواهند ماند. ۶ هزار سالن سینمایی فرانسه از ۱۴ مارس تعطیل شدند و رویدادهای فرهنگی شامل حضور بیش از ۵ هزار نفر حداقل تا سپتامبر اجازه برگزاری ندارند و جشنواره فیلم کن نیز به دلیل این قانون سرانجام تصمیم به عدم برگزاری دوره هفتاد وسوم خود گرفت)

*اسپانیا: تاریخ بازگشایی/ ۲۵ می تا ۸ ژوئن- ۵ تا ۱۹ خرداد (بر اساس طرح چهار مرحله‌ای بازگشایی کسب و کارها در اسپانیا، اغلب فعالیت‌ها چون سالن‌های سینما از تاریخ ۲۵ می می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند. از تاریخ ۸ ژوئن ظرفیت سینماها افزایش و سینماهای مراکز تجاری نیز فعال خواهند شد. هنوز طرحی در سطح استانی اعلام نشده و انتظار می‌رود سالن‌های سینما در شهرهای مهم "مادرید" و "بارسلون" حداقل تا ۸ ژوئن- ۱۹ خرداد تعطیل هستند)

*ایتالیا: تاریخ بازگشایی/ ۱۵ ژوئن - ۱۶ خرداد (سینماهای ایتالیا در تاریخ اشاره شده می‌توانند با ظرفیت حداکثر ۲۰۰ نفر فعالیت خود را از سر بگیرند. استفاده از ماسک اجباری است و اقدامات فاصله گذاری اجتماعی چون فاصله میان مخاطبان و رزرو آنلاین نیز اعمال خواهد شد. ایتالیا اولین کشور اروپایی بود که شرایط قرطینه اعلام کرد)

*آلمان: تاریخ بازگشایی/ ۱۵ می تا اول ژوئن- ۲۶ اردیبهشت تا ۱۲ خرداد (بازگشایی سینماها در آلمان به صورت ایالتی انجام می‌شود و از میان ۱۶ ایالت، ۸ ایالت تاریخ ۱۹ می را به این منظور اعلام کرده‌اند)

*سوئد: بر اساس سیاست کلی سوئد، سینماهای این کشور تاکنون دستوری برای تعطیلی دریافت نکرده‌اند. هرچند مجموعه سینماهای زنجیره‌ای Filmstaden که ۳۵ درصد از سهم بازار سینمایی این کشور را در دست دارد به تاسی از سیاست جهانی مالک خود یعنی کمپانی AMC، از ۱۲ مارس برابر با ۲۲ اسفند فعالیت خود را متوقف کردند. با این وجود برخی سینماهای مستقل در سوئد با رعایت فاصله گذاری اجتماعی وقفه‌ای در فعالیت خود ایجاد نکردند.

*اتریش: تاریخ بازگشایی/ ۱ جولای-۱۱ تیر (حداکثر ظرفیت سینماها ۲۵۰ نفر خواهد بود و از تاریخ اول اوت (۱۱ مرداد) این ظرفیت به ۵۰۰ نفر با اعمال قوانین فاصله گذاری اجتماعی افزایش خواهد یافت)

* کرواسی / تاریخ بازگشایی: ۱ می -۱۲ اردیبهشت (مجوز فعالیت مجدد سینماها در کرواسی از اول می صادر شده اما سینماهای واقع در مراکز بزرگ خرید باید تا تاریخ ۵ ژوئن (۱۶ خرداد) برای از سرگیری فعالیتشان صبر کنند)

*قبرس: تاریخ بازگشایی/ ۱۴ جولای- ۲۴ تیر (سینماها در فضای آزاد به عنوان بخشی از فاز سوم این  کشور بین ۹ تا ۱۳ جولای (۱۹ تا ۲۳ تیر) مجددا فعال خواهند شد و سینماها در فضاهای بسته نیز ۱۴ جولای (۲۴ تیر) بازگشایی می‌شوند)

*جمهوری چک: تاریخ بازگشایی/ ۱۱ می -۲۲ اردیبهشت (سینماها در فاز پنجم و پایانی بازگشایی کسب و کارها در کشور جمهوری چک و با حداکثر ظرفیت ۱۰۰ نفر فعال شدند)

*دانمارک: تاریخ بازگشایی/ ۸ ژوئن -۱۹ خرداد (تمامی ۱۶۹ مجموعه سینمایی در دانمارک از ۱۲ مارس و همزمان با اعلام قرنطینه نسبی در این کشور تعطیل شدند و می‌توانند به همراه سایر موسسات فرهنگی از ۸ ژوئن (۱۹ خرداد) آغاز به کار کنند)

*استونی: تاریخ بازگشایی/ ۱ جولای- ۱۱ تیر (تجمعات بزرگ عمومی از اول جولای با حداکثر ظرفیت هزار نفر در فصای باز و حداکثر ۵۰ درصد ظرفیت تا ۵۰۰ نفر در فضاهای بسته شامل سالن‌های سینما مجاز است)

*فنلاند: تاریخ بازگشایی/ ۱ ژوئن- ۱۲خرداد (تجمعات در فضاهای داخلی محدود به حداکثر ۵۰۰ نفر است. بنیاد فیلم فنلاند مبلغ یک میلیون یورو برای ایجاد فضایی ایمن در سینماها از دولت این کشور دریافت کرده است)

*یونان: تاریخ بازگشایی/ ۱ ژوئن- ۱۲ خرداد

*هنگ کنگ: تاریخ بازگشایی/ ۸ می- ۱۹ اردیبهشت

*ایسلند: تاریخ بارگشایی / ۴ می- ۱۵ اردیبهشت

*ایرلند: تاریخ بازگشایی / ۱۰ اوت - ۲۰ مرداد

*لتونی: تاریخ بازگشایی/ ۱۲ می- ۲۳ اردیبهشت

*لیتوانی: تاریخ بازگشایی/ ۳۱ می- ۱۱ خرداد

* هلند: تاریخ بازگشایی/ ۱ ژوئن - ۱۲ خرداد

*نروژ: تاریخ بازگشایی/ ۷ می-۱۸ اردیبهشت

*لهستان: تاریخ بازگشایی/ ۱ ژوئن- ۱۲ خرداد

*پرتغال: تاریخ بازگشایی/ ژوئن- خردادماه

*رومانی: تاریخ بازگشایی/ حداقل ۱۵ ژوئن- ۲۶ خرداد

*اسلواکی: تاریخ بازگشایی/ ۱ می- ۱۲ اردیبهشت

*بوسنی و هرزگوین:  تاریخ بازگشایی/ ۱۴ می -۲۵ اردیبهشت

* بلغارستان:  تاریخ بازگشایی/ ۱۱ می-۲۲ اردیبهشت

* کره جنوبی: تاریخ بازگشایی/۲۹ آوریل - ۱۰ اردیبهشت

*سوئیس: تاریخ بازگشایی/ ۸ژوئن-۱۹ خرداد

*بریتانیا: تاریخ بازگشایی/ ۴ جولای- ۱۴ تیر (دولت بریتانیا بر اساس اعلام پیشین ۴ جولای را به عنوان تاریخ موقت بازگشایی سینماها درنظر گرفته اما هنوز اطلاعات بیشتری در این باره اعلام نکرده است)

*اوکراین: تاریخ بازگشایی/ ۱۰ ژوئن-۲۱ خرداد