آفتاب

روحانی: به زودی در تولید کیت‌های آزمایشگاهی کرونا خودکفا می‌شویمرییس جمهوری با اشاره به دستاوردهای علمی و پزشکی برای مقابله با کرونا گفت: به زودی در تولید کیت‌های آزمایشگاهی کرونا به خودکفایی می‌رسیم

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی پیش از ظهر امروز در نشست هیات دولت با تبریک فرارسیدن نیمه شعبان گفت: آن چیزی که برای ما مهم است، امید به آینده است و از امید بالاتر، آمادگی است. انتظار ظهور حضرت ولی عصر (عج) هم به معنای امید به آینده و هم به معنای آمادگی برای صلح و عدالت در سراسر جهان است. بنابراین در آمادگی‌ هر کس می‌توان دید او منتظر است یا نیست.
وی ادامه داد: آن کس در زندگی فردی و جمعی به گونه‌ای است که الگویش تلاش برای رسیدن به عدالت است، معلوم است که منتظر است. در روایت هم آمده که شیعیان ما را باید در عمل آنها شناخت. اگر مسیر ائمه (ع) را در عمل هر کس مشاهده کردید، آنها شیعیان واقعی هستند.
رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه در دین و مکتب ما یاس معنایی ندارد، اظهار داشت: سراسر زندگی باید امید باشد و این اعتقاد باید باشد که پشت هر بن‌بست و پیچیدگی‌ فرج است. فرج به معنای گشایش است. باید همیشه منتظر گشایش و منتظر باشیم.
روحانی با بیان اینکه در شرایط کنونی بیش از هر زمان دیگر محتاج این عقیده هستیم، تصریح کرد: هر چقدر این اعتقاد قوی‌تر شود، سکون، آرامش و جهان‌بینی واقعی برای انسان حاصل می‌شود. مهدویت به ما جهان‌بینی آینده می‌دهد که جهان آینده، جهان صلح، فرج و گشایش واقعی است.
وی با تاکید بر اینکه آن ایمان و اعتقاد به زندگی نشاط می‌دهد و ما را از ناامیدی نجات داده و از غم و افسردگی می‌رهاند، خاطرنشان کرد: آینده جهان را با شکوه زیبا و پر از عدل و داد می‌کند. این عدل و داد جزیی نیست بلکه سراسر جهان را فرامی‌گیرد. بنابراین عید مهمی در پیشرو داریم و امیدواریم با عنایت و دعای آن حضرت، دست همه ما را در این ایام سخت بگیرد و سریعتر در شرایط عادی و معمولی مردم با آرامش بیشتر به فعالیت‌های اجتماعی و مسائل شخصی‌شان ادامه دهند.
رییس جمهوری با اشاره به این که امروز در روز ۲۰ فروردین روز هسته‌ای قرار داریم اظهار داشت: ما همه سال در این روز جشن هسته‌ای می‌گیریم و هر ساله افتتاح‌های فراوانی داریم. امسال هم از سال گذشته برنامه‌ریزی بیشتری شده بود، ما بسیاری از پیشرفت های علمی هسته ای در این مدت پیدا کردیم مخصوصا از اردیبهشت پارسال که محققین ما بدون مانع فعالیت‌های خود را ادامه دادند و به دستاوردهای بزرگی رسیدند.
وی افزود: ما نشان دادن این دستاورد را به روزی دیگر موکول می‌کنیم که این دستاوردها در زمینه پزشکی،  بهداشت و درمان جایگاه دارد، امروز علم هسته‌ای می تواند به ما کمک کند. دیروز در ویدئو کنفرانس‌هایی که با استان‌های مختلف داشتیم دیدیم یک مرکز پرتودهی گاما، ماسک‌هایی را برای استفاده مناسب می‌کند و در بخش های مختلف کشاورزی و غیر کشاورزی می‌تواند برای ما موثر باشد.
روحانی ادامه داد: موضوع کرونا گرچه سختی‌ها و رنج هایی را برای جامعه به ارمغان آورد ولی باعث شد در زمینه علم، دانش و شرکت‌های دانش بنیان،  علم سلامت قدم‌های بسیار خوبی برداشته شود که این بسیار ارزشمند است امروز در کیت های آزمایشی کم کم روی پای خود می ایستیم، روز به روز تولیدات ما با شیوه ها و فناوری‌های جدید بیشتر می شود.
رییس دولت تدبیر و امید گفت: چند روز پیش ما از نمایشگاهی در زمینه سی‌تی اسکن بازدید کردیم، که دستاورد یک شرکت‌بنیان بود این دستاورد به ما می‌گوید نقص در ریه کجا است این تلاش بزرگی در زمینه علم و دانش است.
روحانی افزود: در جلسه صبح امروز دولت معاون علمی ما اطلاع داد که کیت‌های جدیدی در اختیار قرار گرفته  این کیت‌ها کار دیگری انجام می‌دهد اما مکمل کارهای گذشته است به ما نشان می‌دهد که آیا فرد در زمان کوتاهی ویروس کرونا را گرفته و پشت سر گذاشته یا نه.
وی با بیان این که این موضوع می تواند بسیار مفید و موثر باشد اظهار داشت: این کیت می تواند برای بسیاری از افرادی که در جامعه این ویروس را گرفتند و علامتی نبوده اطمینان حاصل کند. 
رییس جمهوری گفت: ما هر روز که پیش می‌رویم در علم، دانش و تولید و در زمینه ماسک بی‌نیاز می‌شویم امروز هم برای تنفس مصنوعی داخلی در داخل تولید در شرکت‌های دانش بنیان فعال شده است.
روحانی با اشاره به شرایط اولیه شیوع بیماری کرونا در جهان گفت: در روزهای اولیه تعدادی دانشجو در چین داشتیم که به ایران بازگردانده شدند و تلاش کردیم آنها را قرنطینه کنیم، هرجایی را که اعلام می‌کردیم به صورتی شانه خالی می کردند و از ترس بیماری کرونا هیچ بیمارستان و مرکز درمان آماده نبود.
وی خاطرنشان کرد: کرونا ترس و وحشتی در کشور ایجاد کرده بود که هیچ مرکزی  این دانشجویان که بعدا مشخص شد که هیچ مشکلی ندارند و به بیماری مبتلا نیستند اما این ترس وجود داشت.
روحانی گفت: وقتی این بیماری در ایران شروع شد در روزهای اولیه ترس و وحشت زیادی میان پزشکان و پرستاران ایجاد و تمام کشور ایجاد کرد، زیرا همه آماده آمادگی لازم و تجهیزات مورد نیاز وجود نداشت، اما امروز یک پرستار از نظر لباس و ماسک و سایر تجهیزات دغدغه ای ندارد با اطمینان خاطر به بیمارستان می‌رود و درمان می کند.
رییس جمهوری تصریح کرد: حالت اضطراب روز اول بیماری کرونا دیگر وجود ندارد بیمارستان‌های ما فعال هستند و پزشکان و پرستاران کاملا آماده هستند.
روحانی با اشاره به شرایط تحریم و تلاش کشور برای تولید، بیان کرد: در شرایطی که هم تحریم هستیم و هم در مسئله مبارزه با کرونا قرار داریم اما مردم در فروشگاه ها وفور در مواد غذایی و مواد بهداشتی را مشاهده می کنند.
وی با ابراز امیداوری از این که در ماسک های بهداشتی مورد نیاز مردم به زودی و در آینده نزدیک به خودکفایی برسیم، تصریح کرد: وزارت صمت و اصناف تلاش خوبی را آغاز کرده اند و بسیاری از خطوط تولید تغییر کرده و به این موضوع اختصاص یافته است.
رییس جمهوری با بیان اینکه باید تمام مقررات  و امکانات لازم را در اختیار مردم قرار دهیم، گفت: بسیاری از استان‌ها اعلام کرده اند اگر مجوزهای لازم داده شود بیش از مقدار کنونی می‌توانند الکل مورد نیاز استان را تولید کنند و خودکفا شوند و به استان‌های دیگر نیز ارسال می کنیم.
رییس جمهوری با تشکر از تولیدکنندگان، کشاورزان و صنعتگران و کارگران کشور گفت: تولید کنندگان شرایط آرامی در کشور ایجاد کرده اند و تقریبا با همه استان‌ها و مراکز تولیدی ماسک و مواد بهداشتی و ضدعفونی گفت و گو کرده ام درباره ابتلای کارکنان آنها به این بیماری هم پرسیدم در هیچ کدام از آنها موردی نبود فقط یک مورد بود که گفتند یکی دو نفر از افراد در این مراکز مبتلا شده اند و پس از درمان به کار برگشته‌اند. اکثریت قاطع این مراکز اعلام کردند در این زمینه مشکلی نداشتند.
روحانی گفت: وزیر نفت اعلام کرده است که در همه فعالیت‌های بخش نفت که همه کارکنان احتیاط‌های لازم را انجام می دهند و دستور العمل‌های بهداشتی را مراعات می‌کنند هیچ موردی از ابتلا به کرونا مشاهده نشده است این موضوع بسیار خوشحال کننده و بسیار ارزشمند است.
وی با بیان این که در مراکز تولیدی هیچ موردی از ابتلا به کرونا نداشتیم اظهار داشت: این‌ها بسیار ارزشمنداست و به ما درس می دهد که می‌توانیم کار تولید را به خوبی انجام بدهیم  و در عین حال به بیماری هم مبتلا نشویم یعنی همه دستور العمل‌ها  و پروتکل‌ها را به خوبی مراعات کنیم.
روحانی با اشاره به شرایط کالاهای اساسی در کشور افزود: تولید کشور باید پاسخگوی نیاز مردم در امروز و آینده باشد، روز گذشته اعلام شد اولین بخش گندم در کشور آمده شده است و در حال تحویل است و آمار ذخایر گندم نشان می‌دهد ذخایر بسیار خوبی برای مدتی داریم که نشان می دهد کشور کاملا  آماده است.
رییس جمهوری با اشاره به نمودار ذخایر کالاهای اساسی در کشور گفت:  آمار را شب گذشته با دقت بررسی کردم، گندم، برنج، کنجاله روغن جو  تمام نهاده‌ها و نیازمندی های مواد غذایی مورد نیاز مردم از ذخایر بسیار خوبی برخوردار است و با زمان بندی مشخص شده برای ماه‌های آینده ذخایر خوبی دارند.
صندوق بین المللی پول به وظایف خود عمل کند
روحانی ادامه داد: ما در طول ۵۰ سال گذشته از این صندوق چیزی نخواستیم و به وظایف خود هم عمل کردیم. اگر در این شرایط سخت، آنها به وظایف خود عمل نکنند دنیا برداشت دیگری از این مسئله خواهد داشت. 
وی با تشریح رویکرد یکجانبه‌گرایانه آمریکا اظهار داشت: آمریکا همیشه یکجانبه‌گرا بوده و در این مسئله بیماری نیز بازهم همین روند غلط و تفکرات نادرست خود را ادامه می‌دهد که یک موضوع تاریخی است. در تاریخ این مسئله باقی می‌ماند کاخ سفید که تاکنون در مسائل اقتصادی تروریست بود، در مسائل درمانی هم تروریست است. 
رییس‌جمهور با بیان اینکه ننگ تاریخی برای هیات حاکمه آمریکا باقی می‌ماند که در این شرایط فشارهای خود را بر ملت بزرگ ایران ادامه می‌دهد، تصریح کرد: ملت ما در طول تاریخ تاب‌آوری داشته و این بار هم تاب‌آوری دارند. در مسئله کرونا، آمریکایی‌ها مصوبه ۲۰۰۵ سازمان بهداشت جهانی را نقض کردند که همه باید در مسئله بیماری واگیردار با یکدیگر همکاری کنند. 
روحانی اضافه کرد: با کشورهای دیگر و کشورهای دوست خود، روابط خوب‌مان را ادامه می‌دهیم. نیازمندی‌ها را در داخل تولید و در خارج تامین می‌کنیم. برای تامین ارز هم بانک مرکزی آن را تامین و کالاهای مورد نیاز را تامین می‌کنیم. 
 در مباره با کرونا اصل کمک و حضور مردم است
وی درباره روند جدید مبارزه با کرونا هم خاطرنشان کرد: یک مرحله را پشت سر گذاشتیم که مرحله مقابله و کنترل بوده که از ۳۰ بهمن شروع شد. روزی که متوجه شدیم یکی، دو نفر بابت این ویروس فوت کردند و تست‌شان مثبت است، ۳۰ بهمن بود. ما به عنوان دولت ۳۰ بهمن خبردار شدیم و وزیر بهداشت در دولت این مسئله را اعلام کرد. در همان جلسه دولت، اعلام کردم خبر را به مردم بدهید و مردم خبردار باشند که این بیماری آمده و از خودشان مراقبت کنند. 
رییس ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: این ویروس همان ۳۰ بهمن در قم بود و روز بعد در اراک هم خبر سرایت را دادند. ما متوجه شدیم این بیماری از قم عبور کرده و به استان‌های دیگر هم وارد شده است. من از تمام استان‌ها سوال می‌کنم کرونا چه روزی وارد شده است، آنها می‌گویند دوم اسفند، سوم اسفند و چهارم اسفند. 
روحانی با اشاره به تصمیمات مقابله با کرونا ابراز داشت: از همان روز تصمیمات لازم را در این زمینه اتخاذ کردیم و چیزی را از مردم مخفی نکردیم. اساسا در مبارزه با کرونا اصل کمک مردم و حضور مردم در صحنه است. هر چیزی هم به دست آوردیم، کمک مردم بوده است.
رییس جمهوری اظهار داشت: اینکه شما می بینید در بسیاری از زمینه ها دست ما باز شده است کار مردم و کارگاه ها بوده است، همه فعال شدند و به میدان آمدند این که در مواد غذایی مشکل نداریم و وزارت کشاورزی پیش‌بینیاش این است که در گندم خودکفا خواهیم بود این تلاش کشاورزان ماست این که امسال شما می‌بینید بارندگی‌ها برخی جاها شدید است سیلاب است اما خسارت آنچنانی نداریم به دلیل کار بزرگی است که از پارسال انجام دادیم.
وی افزود: همه کارها توسط استانداری‌ها، وزارت نیرو و دستگاه های دیگر انجام داده سدهایی که به بهره برداری شده است در بسیاری از جاها سیلاب‌ها باعث خوشحالی ما می‌شود مثلا در استان سیستان و بلوچستان، ان‌شاءالله تالاب‌ها و دریاچه‌های ما پر می‌شود این به دلیل تلاشی است که در این یک سال گذشته انجام شده است، متاسفانه این موضوع‌ها زیاد بیان نمی‌شود، امروز باید در رسانه‌ها بیان شود که چرا ما آرام تر هستیم، هواشناسی ما زودتر خبردار می شود سدهای ما آماده‌تر هستند بسیاری از رودخانه‌ها لایروبی شده است،  این کار عظیمی است که همه بخش‌ها با هم انجام می‌دهند
فاصله گذاری اجتماعی برای عبور از مشکلات است
روحانی ادامه داد: در مبارزه با کرونا بحث دولت نیست بلکه همه ملت است،  امروز فاصله گذاری اجتماعی داریم و این درست است اما پیوندهای ملی ما باید از هر روز دیگر محکم‌تر شود نباید این فاصله اجتماعی فاصله ملی برای ما درست کند ما اتحاد ملی می خواهیم اما فاصله اجتماعی هم می‌خواهیم تا زمانی که از این مشکلات عبور کنیم، ما با کمک مردم و نیروهای مسلح برای مبارزه با کرونا و تامین زنندگی مردم وارد شدیم ما تلاشمان بر این بود که هم در مقابله با کرونا ایستادگی کنیم هم نیازمندهای ضروری زندگی تامین شود ما مرگ کرونایی را قبول نداریم باید این به حداقل ممکن برسد ما مرگ ناشی از گرسنگی را هم قبول نداریم.
 برای مقابله با کرونا جان نیاز به نان دارد
روحانی افزود: ما باید همه نیازمندی‌های ضروری مردم را تامین کنیم برای مقابله با کرونا جان نیاز به نان دارد نیاز به برق و گاز داریم ما همه نیازمندی‌ها را با هم در نظر می‌گیریم اما اولویت‌بندی وجود دارد گاهی ممکن است یکی فدای دیگری شود ولی ما همه تلاش خود را می‌کنیم ما با همه تلاش به مقابله با کرونا آمدیم.
وی گفت: موج اول مقابله با کرونا تا جمعه ادامه می‌یابد شنبه مرحله سخت‌تری شروع می‌شود اگر با این بیماری مسری به مردم بگوییم داخل خانه بمانند و کسی از خانه خارج نشود راحت‌ترین کار دولت است ولی امکان پذیر نیست. یکسری افراد برای تولید نیازمندی‌ها باید بیرون بروند.
رییس جمهوری اظهار داشت: ما دو جور از مردم داریم؛ یک عده حقوق ثابت دارند می‌گویند سرکار برویم یا نرویم حقوق را می‌گیریم فعلا در دستور کار ما نیست تا حقوق کارمندان را قطع کنیم همه به طور کامل حقوق خود را دریافت می کنند اما عده ای هستند که کارگر روزمزد هستند اگر یک روز کار نکنند دستمزدی ندارند و پول غذای شب ندارند ما باید برای اینها کاری کنیم.وبگردی